Historia: 5 niespodziewanych trofeów

Lech Poznań zdobywając na krajowym podwórku łącznie 34 medale na 3 frontach w tym kilkanaście złotych osiągnął kilka sukcesów, których w konkretnych latach nikt się nie spodziewał. W 98-letniej historii Kolejorza były sezony w których nasz klub wygrywał Mistrzostwo, Puchar czy Superpuchar Polski nie będąc faworytem, a będąc co najwyżej kandydatem do gry o medale.



W 83 odcinku działu „Historia” na KKSLECH.com przypominamy 5 sukcesów Lecha Poznań na arenie krajowej, których w danych latach nikt się nie spodziewał. Kolejorz zdobywając niżej wymienione trofea w konkretnych czasach sprawiał kibicom miłe niespodzianki często szczęśliwie wyszarpując złoty medal dzięki m.in. świetnej końcówce bądź po rzutach karnych w których udawało się pokonać faworyta.

Mistrzostwo Polski 1983

Przed sezonem 1982/1983 zespół Lecha Poznań nie był stawiany wśród nawet kandydatów do miejsca na podium. Faworytem do wygrania ligi był Widzew Łódź, mocniejsze składy na papierze miał wtedy m.in. Śląsk Wrocław czy Legia Warszawa. Kolejorz w tamtych rozgrywkach dosłownie ciułał punkty co pozwoliło jemu cały czas być w ścisłej, wyrównanej czołówce. Wiosną lechici umieli pokonać faworyzowanego Śląska czy Widzewa. W 26. kolejce poznaniacy zebrali w Krakowie łomot od Wisły aż 0:6, zatem wydawało się, że już nie dadzą rady nic wskórać. Niespodziewanie w samej końcówce sezonu 1982/1983 podopieczni Wojciecha Łazarka wygrali 4 kolejne spotkania ogrywając choćby Legię czy GKS Katowice i mimo 8 porażek w całych rozgrywkach Lech Poznań pierwszy raz w swojej historii został Mistrzem Polski. 37 lat temu była to bardzo duża sensacja.

Puchar Polski 1988

Ligowy sezon 1987/1988 w wykonaniu Lecha Poznań nie był tak dobry, jak rozgrywki kilka lat wcześniej, kiedy Kolejorzowi udało się zdobyć nawet dublet. Wiosną 32 lata temu Lech nie bił się o tytuł, nie walczył nawet o puchary starając się uniknąć degradacji. W lidze był wówczas na 9. miejscu, a jedyną szansą na uratowanie tamtego sezonu był Puchar Polski. W finale rozgrywek rozgrywanym na obiekcie Widzewa Łódź poznaniacy mierzyli się z trzecią siłą ligi Legią, która przed finałowym starciem 32 lata temu miała już zapewniony start w europejskich pucharach. 23 czerwca 1988 roku w 48 minucie lechici wyszli na prowadzenie za sprawą gola Araszkiewicza, Legia wyrównała kilkanaście minut później, doszło do dogrywki a na końcu do karnych. Jedenastki lepiej wykonywali poznaniacy, którzy zwyciężyli 3:2 i niespodziewanie wygrali Puchar Polski.

Puchar Polski 2004

16 lat temu Legia walczyła o dublet, z kolei Lech mający wiele problemów finansowych po prostu o jak najlepsze wyniki na 2 frontach. Kolejorzowi udało się dojść do finału w którym rewanż z „Wojskowymi” miał zostać rozegrany przy Bułgarskiej. Wiosną 2004 roku niewielu wierzyło w zdobycie Pucharu Polski, a klub chcąc zarobić jak najwięcej na biletach pragnął, aby pierwsze spotkanie odbyło się w Poznaniu. Tak też się stało, Lech po bardzo mądrej grze niespodziewanie wygrał 2:0 mogąc udać się na rewanż z solidną zaliczką. W Warszawie lechici przegrali co prawda 0:1, ale to oni niespodziewanie sięgnęli po Puchar Polski.


Mistrzostwo Polski 2010

Od początku sezonu 2009/2010 faworytem do tytułu była Wisła Kraków. Po 9. kolejce „Biała Gwiazda” z bilansem 8-1-0 wyprzedzała mającego różne problemy Lecha Poznań o aż 8 punktów. Wiosną podopieczni Jacka Zielińskiego mozolnie odrabiali straty, gonili Wisłę, ale wydawało się, że już nie dadzą jej wyprzedzić. W 25. kolejce poznaniacy tylko zremisowali w Krakowie 0:0, niedługo później Wisła wygrała z Legią Warszawie aż 3:0 będąc na ostatniej prostej do mistrzostwa. W przedostatniej kolejce sezonu 2009/2010 doszło do regularnie przypominanego cudu. Sergei Krivets w doliczonym czasie gry w Chorzowie strzelił gola na 2:1 dla Lecha, po chwili Cracovia strzeliła bramkę Wiśle na 1:1, na kolejkę przed końcem zmienił się lider, którym został Kolejorz odzyskując parę dni później tytuł Mistrza Polski po 17 latach przerwy.

Superpuchar Polski 2016

W sezonie 2015/2016 zespół Legii zdobył dublet, Lech nie wygrał nic grając jedynie w finale Pucharu Polski. W takiej sytuacji regulamin był jasny. W meczu o Superpuchar Polski miał zmierzyć się Mistrz Polski i finalista Pucharu Polski. Przed spotkaniem na obiekcie przy Łazienkowskiej to rzecz jasna warszawianie byli zdecydowanym faworytem do wygranej oraz do zdobycia 3 trofeum w ciągu raptem kilku tygodni. Niespodziewanie to Kolejorz sięgnął po Superpuchar Polski zdobywając go 2 raz z rzędu. Na początku lipca 2016 roku podopieczni ówczesnego trenera Jana Urbana zwyciężyli przy Łazienkowskiej aż 4:1 co do dziś jest ostatnią wygraną Lecha w Warszawie i przy okazji najwyższą odniesioną na obiekcie Legii. Superpuchar Polski 2016 to również ostatnie trofeum w historii naszego klubu.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <







50 komentarzy

  1. J5 pisze:

    Byłem na wszystkich meczach Lecha na Bułgarskiej w sezonie 1982/1983. Pamiętam, że Kolejorz głównie przegrywał wtedy mecze na wyjazdach, a w Poznaniu nie miał sobie równych! Po zdobyciu rok wcześniej Pucharu Polski Lech w moich oczach, oraz ojca czy innych doświadczonych kiboli był faworytem do zdobycia historycznego tytułu. Fakt, ta porażka w Krakowie była szokiem, ale zaraz było zwycięstwo. Ten sukces był oczekiwany i wywalczony. Tak samo mistrzostwo 2010. Lech był tak czy siak faworytem po wcześniejszym sezonie gdzie frajersko przewalił mistrzostwo. Kolejorz wykorzystał błąd Jopa i nie dał już sobie odebrać tytułu podłamanej Wiśle.
    To że np w 2004 roku Lech nie był faworytem, nie oznacza że Puchar Polski był niespodziewany. Lech potrafił w dwumeczu ograć Legię, i to bardziej niespodziewana była porażka Legii w oczach ich kiboli którzy zrywali naszym medale, niż Puchar w naszych oczach. Fajny, historyczny tekst, ale ja bym trochę zmienił jego tytuł

  2. aaafyrtel pisze:

    w wiekopomnym sierpniu 2020 będziemy obchodzili stulecie istnienia naszego klubu… ten 1922 to bełkot rodem z czasów sowieckiego zniewolenia… przykre, że ów bełkot zadomowił się w naszych głowach, wbrew faktom…

    • J5 pisze:

      Dokładnie. Wątpię aby np Legia mająca datę 1916 zarejestrowała się w czasie wojny w jakiejś ukraińskiej Kostiuchnówce!, a datują się od tego roku. Tak samo Kolejorz- powstał w 1920 i tą datę powinniśmy obchodzić. Datę powstania a nie jakiejś rejestracji!!!

      • aaafyrtel pisze:

        no właśnie… wiesz, dla mnie zastawiający jest ten pryncypialny upór w kwestii nonsensownej daty 1922…

        dlaczego tak, do kroćset diabłów! zwłaszcza, że źródła pisane są ogólnie dostępne…

        cóż, pewnikiem za mały móżdżek mam, żeby to dziwo pojąć…

      • J5 pisze:

        Widocznie wchodzą tu nasze wielkopolskie przymioty, dokładność, jakiś pewnie jeszcze w nas drzemiący pruski dryg, ordnung muss sein itp itd. Dlatego takie przywiązanie do tej daty rejestracji, zamiast do spontana i radochy z samego założenia klubu. Może gdyby to dotyczyło samego fyrtla , może zamiast przyłączenia do Poznania byłby tylko Dębiec, data powstania klubu byłaby inna. Ale kiedy weszło to wszystko w ramy Poznania i Wielkopolski, to musiał ujawnić się ten cholerny legalizm. Może kiedyś się to zmieni

  3. aaafyrtel pisze:

    tak, ten legalizm to może być jakaś przyczyna… poza tym, w sumie legalizm nie jest zły, lepszy legalizm, niż bezhołowie…

    jednak w kwestii zmiany daty naszego poczęcia, rzecz powinna być prosta… klub zmienia datę, przytaczając dostępne pisane źródła, i tyle… jednak klub tego nie robi… i tego zaiste nie rozumiem…

    może serwis kkslech.com wyszedłby ze stosowną inicjatywą, zamiast powielać odziedziczone po czasach sowieckiej okupacji manipulacje… przecież wtedy 1920 ubolom nie pasował, ale nam, w niezawisłym kraju też nie pasuje?!

    • kibol z IV pisze:

      Nie ma żadnych potwierdzonych informacji że data powstania Lecha to rok 1920. Ba nawet w piśmie ówczesnego POZPN z dnia 25.03.1922 istnieje wpis iż w struktury związku przyjęto klub KS LUTNIA POZNAŃ…nie KS Lutnia Dębiec. Jak doskonale wiemy Lutnia wywodzi się z Dębca który w 1922 r nie był jeszcze w granicach Poznania. Nie rozumiem , dlaczego ktoś usilnie miałby zakłamywać fatyczną datę powstania klubu. Kluby powstawały w różnych latach i nie widzę tutaj żadnej więzi politycznej… Zresztą pewne osoby piszące
      o wielkopolskiej piłce potrafią w dwóch różnych publikacjach podawać dwie różne daty powstania Lecha, Może od tego warto zacząć całą dyskusje…

      • aaafyrtel pisze:

        jednak jest potwierdzona informacja… jarosław owsiański, tytuł: Lech Poznań przemilczana prawda, Poznań 2017, isbn: 978-83-939221-6-1, strona 93…

      • kibol z IV pisze:

        „Historia futbolu Wielkopolskiego ” autorstwa Jarosława Owsiańskiego i Tomasza Siwińskiego. Strona 1181 – KKS LECH POZNAŃ rok założenia 1922…Co Ty na to ?

      • kibol z IV pisze:

        Oczywiście przeczytałem książkę o której piszesz , przeczytałem również wiele innych poświęconych Lechowi , nie wiem więc jakim cudem ten sam autor w dwóch różnych publikacjach podaje dwie różne daty . Mogłbym wytknąć jeszcze inne potwierdzone błędy dotyczące historii innych wielkopolskich klubów…mógłbym ale po co ? 🙂

      • aaafyrtel pisze:

        wytłumaczenie jest banalne proste… historia wydanie 2013, przemilczana wydanie 2017… tą właściwą datę – bądźmy precyzyjni, powstania, a nie rejestracji – wyszperał później po prostu…

      • aaafyrtel pisze:

        zastanawiasz się po co…

        choćby po to, żeby być precyzyjnym/dokładnym/rzetelnym… to przecież bezcenne przymioty są…

        nie ma to nic wspólnego z wytykaniem…

      • kibol z IV pisze:

        Czytałeś może „Piłkarską lokomotywę ” z wydaną z okazji 65 lecia klubu , której współautorem jest w.w . Jeśli nie to odsyłam do lektury 🙂 oto pewne cytaty
        „W końcu w roku 1920 młodzież postanowiła wystąpić z mało aktywnej organizacji i utworzyć własną drużynę futbolową. Nie był to jeszcze oficjalny klub ” !!!
        ” Zarejestrowanie klubu przypadło prawdopodobnie na niedzielę 19 marca 1922 roku. Z tą datą wiążą się zatem oficjalne narodziny obecnego KKS LECH ” !!!

        Chyba nie masz już teraz wątpliwości…kiedy co wyszperał 😀

      • aaafyrtel pisze:

        to są przecież lata 80… pamiętasz może, że wtedy jedynie słuszny ustrój po raz kolejny pokazał swoje prawdziwe oblicze… cenzura z mysiej była w swoim żywiole…

        w przemilczanej jest precyzyjne źródło, wycinek z gazety…

      • kibol z IV pisze:

        jakiej gazety ….Sportu ? 🙂 Przecież ciut wyżej piszesz że 1920 nie pasował ubolom. PRZECIEŻ CENZURA by nie pozwoliła ..cytuję Ciebie z jednego z powyższych wpisów:) Poczytaj ciut o Lechu , genezie jego powstania , dopasuj fakty z tych książek o których piszemy i wyciągnij wnioski . Radzę też przeglądnąc klubowe oznaki z różnych lat…jestem ciekaw czy coś zauważysz 🙂 ? Dla mnie Lech to klub założony w 1922 roku. Innej daty nie przyjmuje. Drużyna a klub to zupełnie coś innego…zresztą już kiedyś o tym dyskutowaliśmy.

      • aaafyrtel pisze:

        ten wycinek jest z przedwojennej gazety: dziennik poznański, z jego działu sport i kultura fizyczna…

      • kibol z IV pisze:

        dlaczego …sierpień 🙂 ?
        „Na zebraniu inauguracyjnym w dniu ( UWAGA !!! ) 4 SIERPNIA 1922 ROKU funkcję prezesa powieżono Antoniemu Stachowskiemu. Zmieniono też nazwę klubu gdyż słowo Lutnia w żaden sposób nie wiązało się ze sportem. Utworzono więc TOWARZYSTWO SPORTOWE LIGA DĘBIEC „….i teraz SIERPIEŃ 1922 – SIERPIEŃ 1927… 5 LAT !

      • kibol z IV pisze:

        Lutnia jako klub powstała w marcu 1922 r … Zmianę nazwy na Liga dokonano w sierpniu 1922 r. Zapewne tej okazji odbyły się te zawody. Nie mogło być 7 lat ponieważ w sierpniu 1920 r Liga nie istniała…

    • kibol z IV pisze:

      Nie wydaje Ci się że tak jak w innych publikacjach wystąpił tu błąd ? Dębiec przyłączono do Poznania w 1925 r to po pierwsze . Po drugie w 1927 r to nie był już KS tylko TS… w jednej nazwie dwa byki ! Być może też pomylono …rocznicę powstania . Miało być 5 NAPISALI 7…

      • aaafyrtel pisze:

        zauważyłem to… może autor tej notatki był lokalnym z dymbca i napisał jak napisał… poza tym mowa o rocznicy sierpniowej… gdyby było 5-lecie to notatka powinna być w marcu, czyż nie?

    • kibol z IV pisze:

      dlaczego …sierpień 🙂 ?
      „Na zebraniu inauguracyjnym w dniu ( UWAGA !!! ) 4 SIERPNIA 1922 ROKU funkcję prezesa powieżono Antoniemu Stachowskiemu. Zmieniono też nazwę klubu gdyż słowo Lutnia w żaden sposób nie wiązało się ze sportem. Utworzono więc TOWARZYSTWO SPORTOWE LIGA DĘBIEC „….i teraz SIERPIEŃ 1922 – SIERPIEŃ 1927… 5 LAT !

      • kibol z IV pisze:

        CYTAT Z „LOKOMOTYWY”

      • kibol z IV pisze:

        Lutnia powstała w marcu 1922 r … Zmianę nazwy na Liga dokonano w sierpniu 1922 r. Zapewne tej okazji odbyły się te zawody. Nie mogło być 7 lat ponieważ w sierpniu 1920 r Liga nie istniała…

      • aaafyrtel pisze:

        mało prawdopodobny jest błąd z cyfrą 7, bo właśnie ta cyfra 7 w kontekście rocznicy jest w notatce powtórzona 2x…

      • aaafyrtel pisze:

        zważ poza tym, że przed wojną nikomu nic się nie śniło o obecnej nazwie naszej eki… po prostu jest ciągłość istnienia klubu pod różnymi nazwami… stąd w czasie obchodów 7-lecia ówczesna nazwa liga zamiast pierwotnej lutni…

      • kibol z IV pisze:

        Podałem Tobie logiczne wytłumaczenie Twych wątpliwości . Kardynalene błędy w nazwie klubu , świadczą o niewiedzy osoby piszącej tamten artykuł. Jeden artykuł z 1927r z błędami , których nie widział lub nie chciał widzieć autor ” Przemilczanej ” ni jak nie może być podwaliną pod historyczne fakty , publikowane w wielu periodykach przez wielu innych historyków futbolu. Dla mnie Lech istniej od 1922 r…i nic tego nie zmieni. Nie ma żadnych logicznych faktów by to zmieniać.

      • kibol z IV pisze:

        zadam Tobie więc Twoje pytanie…dlaczego jubileusz w sierpniu nie w marcu 😀 ? Nic nie przekona mnie do tego że Lech powstał w 1920 r…To że istniała dzika druzyna , o niczym nie swiadczy . Drużyna a klub …to zupełnie coś innego. Ja tego nie kupuję. Po za tym przytoczyłem Tobie wiele różnych interpretacji przytaczanych przez tego samego autora odnośnie powstania klubu. Obaj doskonale zdajemy sobie sprawę iż o Lutni przed 1922 r , autor wiedział doskonale.

      • aaafyrtel pisze:

        mnie to logiczne, jak je raczysz nazywać, wytłumaczenie nie przekonuje, to są domniemania pod założoną hipotezę… ci liczni „historycy” po prostu przepisują z wcześniejszych publikacji…

        wielka szkoda, że, o ile mi wiadomo, ci założyciele naszej eki, te dyzmany wszelakie, nie pozostawili pisanych wspominków…

      • kibol z IV pisze:

        Jedynym dowodem jest artykuł z tej gazety. Zważywszy na błędy jej autora , ni jak nie można tego traktować w sposób poważny . Równie dobrze można podważyć że pisze o innym klubie.
        Wszak TS LIGA POZNAŃ – DĘBIEC a KS LIGA DĘBIEC… to cosik innego 🙂 Zbyt wiele błędów aby negować jako własciwą datę rok 1922 r

      • aaafyrtel pisze:

        odnośnie „błędów”… pewnikiem pisali to zamiennie, dymbiec to też przecież nasze miasto… ts a ks to też mogła być oboczność…

        pozostanę przy swoim… mój pogląd w kwestii daty mogłyby zmienić jedynie pamiętniki ojców-założycieli… takowych zdaje się nie ma…

  4. aaafyrtel pisze:

    byłoby pole do popisu dla profesjonalnego historyka, a nie bezmyślnego/leniwego kopisty… może jest coś w księgach parafialnych parafii w wirach… może rodziny ojców-założycieli mają jakieś niezidentyfikowane papiery po przodkach… kwerendę trzeba byłoby zrobić…

    • kibol z IV pisze:

      Trzymajmy się tego co jest. Jeden artykuł w którym przeciętny za jakiego się uważam obserwator zauważy aż tyle byków , dostrzeże tyle niejasności i naciąganych faktów …nie może być powodem aby zmieniać historię. Tym bardziej iż w niektórych przypadkach wytykać jest co 🙂 Lech powstał w 1922 roku….Tego się trzymam , temu wierzę , za tym przemawiają fakty…Zapewne już nigdy nie dowiemy się co miał na mysli autor artykułu z 1927 roku…to już 93 lata od daty gdy się ukazał. Nie ma już Ligi …jest Kolejorz najsłynniejszy z Poznańskiego fyrtla. Nasz …jedyny , niepowtarzalny z nutką tajemniczości 🙂 Fajnie się o nim rozmawia z ludzmi którzy znają jego historię 🙂

      • aaafyrtel pisze:

        wiesz, ja mogę się zgodzić, że nasza eka została zarejestrowana w tym 1922, jednak nawet marcowy dzień rejestracji nie jest pewny…

        dla mnie jednak jest pewne, że musiała począć się wcześniej… to jest oczywiste, jak to, że nie zaczęliśmy się w momencie urodzin, tylko w momencie poczęcia…

        jest notatka prasowa, z której jednak wynika, że nasza eka poczęła się na początku sierpnia 1920, uważam że jej ignorowanie jest błędne…

        są dane książkowe, opisujące dlaczego zastosowano tą manipulację z 1922 w ponurych czasach draba… i dlaczego ten absurd nadal trwa… przyczyna jest pewnikiem prozaiczna, ten 1922 w herbie to element zastrzeżonego znaku towarowego jest, więc jego korekta wiązałaby się zapewne z… bejmami…

        na marginesie to ciekawe jest, przecież jak są dane, nawet tak szczątkowe jak w naszym przypadku, sugerujące wcześniejszą datę, to powinna ona być stosowana, bo w tym kontekście wcześniej jest lepiej niż później… a w naszym przypadku jest odwrotnie… to jest ciekawe z psychologicznego/socjologicznego punku widzenia…

        kończąc te rozważania z mojej strony, proponuję nam wszystkim, abyśmy byli precyzyjni i od 1922 liczyli rejestrację, lecz nie założenie/początek/istnienie naszej eki…

        ja 7 sierpnia 2020, jak się szczęśliwe doczekamy, nasza eka i ja, będę uroczyście obchodził 100-lecie istnienia naszej eki… amen

      • kibol z IV pisze:

        To że drużyna z Dębca grała mecze przed 19 marca 1922 roku nie podlega dyskusji. To oczywiste że nim powstał klub , to szczuny Dymbca musiały pogrywać. Tak zresztą było we wszystkich klubach , choćby w Posnanii czy Ostrovii…tam też grano wcześniej niż podaje się oficjalne założenie klubów. Np Posnania powstała w 1907 roku , podczas gdy zakładający ją ludzie rozgrywali mecze już w 1904 r jako „dzika druzyna”…podobnie jak Lutnia. Data powstania Posnanii to rok 1907 bo wówczas zaczeła ona funkcjonować jako oficjalny klub. Podobnie jest z Lechem grano przed 1922 ale oficjalnym klubem Kolejorz jest od 1922 r….nie od 1920. Różnica między nieoficjalną drużyną a klubem to różnica ogromna. Za absurdalne wydaje mi się tłumaczenie iż oficjalną datę powstania klubu zatuszowano jakims tam jubileuszem.Po co to komu ? Po co ukrywać faktyczną datę powstania klubu ? Posiłkując się książkami o których wspominaliśmy ich autor doskonale wiedział już przed 2013 r( twoja sugestia) iż obecny Lech rozgrywał swe mecze już przed 1922 rokiem…to nie podlega żądnej dyskusji. Rozgrywał je jednak jako grupa kumpli tworząca drużynę a nie jako klub. Dla mnie oczywistą oczywistością jest to że Lech jest klubem od 1922 roku. Trzymam się faktów , a te są jednoznaczne.

      • aaafyrtel pisze:

        jednak muszę kontynuować bo piszesz wybiórczo o faktach, uporczywie kwestionując, bez uzasadnienia, prawdziwość faktów z notatki prasowej zamieszczonej w przemilczanej str 93 (ta notatka jest dostępna dla każdego w zasobach wielkopolskiej biblioteki cyfrowej, bo mają tam zdigitalizowane roczniki dziennika poznańskiego, a zamiana rozszerzenia na pdf to nie problem)…

        te niby błędy ks a ts oraz poznań a dymbiec to jest czepialstwo… zobacz sobie dokument z przemilczanej str 51…

        odnośnie powodów tego 1922, ubole nie takie rzeczy robili, wymazywano i zakłamywano historię, małą i dużą, na potęgę, starając się wyprać mózgi społeczeństwu…

        ja szanuję wieloletnie wysiłki owsiańskiego, bo szuka i wyszukuje, a że nie dociera, cóż…

    • kibol z IV pisze:

      Nic nie jest czepialstwem. Bazuję na wpisie z tej gazety. Artykuł ze strony 51 pochodzi z 25 marca 1922 roku. A wiec 5 lat przed artykułem z 1927 r. Nazwa KS LUTNIA POZNAŃ jest nazwą właściwą oczywiscie prócz nazwy miejscowosci . W 1927 roku funkcjonował klub TS LIGA POZNAŃ – DĘBIEC , a nie jak napisano w Dzienniku KS LIGA DĘBIEC. Dębiec był już w granicach Poznania. W tej nazwie z 1927 roku błędnie podano również skrót KS. Dwa błędy z jednej nazwie. Dlaczego autor tego nie uwypuklił ? Było mu wygonie , nie widział , czy nie chciał widzieć ? Po za tym dziwnym wydaje się obchodzenie jubileuszu siedmio lecia…nie uważasz ? Autor „Przemilczanej” dość często czepia się własnie jubileuszy , niby błędnie datowanych…zastanawia mnie dlaczego tu nie zareagował. Zazwyczaj obchodzone są pełne rocznice 5 , 10 , 15 itd….niezwykle rzadko obchodzi się rocznice posrednie. Brnąc dalej jak zapewne wiesz obecny Lech powstał przy Katolickim Stowarzyszeniu Młodziezy (KSM) Powstałą już w 1919 r…już wówczas młodziez skupiona w tym stowarzyszeniu grała w piłkę. Z „Lokomotywy” str 26 wynika iż młodzież skupiona w tej organizacji wystąpiła z niej z końcem 1920 r. CYTAT „W końcu roku 1920 młodzież postanowiła wystąpić z mało aktywnej organizacji i utworzyć własną druzynę futbolową”
      Koniec roku to dla mnie Listopad – Grudzień…na pewno nie sierpień. A więc kolejny dowód na wątpliwą prawdziwość artykułu z Dziennika z 1927 r.

      • kibol z IV pisze:

        Co do sierpnia . W sieprniu 1922 roku nastąpiła zmiana nazwy z Lutnia na TS LIGA DĘBIEC.
        Logicznym wydaje się wiec błąd w Dzienniku. Zapewne ten jubileusz był jubileuszem z okazji 5 lecia klubu. Zauważ zbieżność dat zmiana nazwy na TS Liga w sierpień 1922 i artykuł z Dziennika datowany na 30.07.1927 r w którym mowa o jubileuszu i obchodach w dniu 7 sierpnia 1927….jakby nie patrzec 5 lat od powstania TS LIGA. Sierpień 1922 – Sierpień 1927.

      • aaafyrtel pisze:

        cieszę się, że dostrzegłeś, że w dokumencie o rejestracji jest błąd w nazwie miejscowości… to już coś… więc twoje kontrargumenty się sypią…

        obchodzenie rocznic, typu 5, 10 itd, nie wyklucza, że w tym 1927 chcieli obchodzić 7-lecie, bo im pasowało 1920-1927, a 7 to szczęśliwa liczba… co, nie mogło tak być, mogło przecież…

        odnośnie owsiańskiego powtórzę się, szanuję jego dociekliwość, on wynajduje wcześniej nieznane/niedostępne w obiegu publicznym dokumenty, więc koryguje informacje zawarte we wcześniejszych swoich publikacjach… ja doceniam taką autokorektę, bo to trudne mentalnie jest…

        poza tym to owsiańskiemu własnie zawdzięczamy ten marzec 1922 jako datę rejestracji, poprzednio przyjmowano z kapelusza wrzesień 1922…

      • kibol z IV pisze:

        Nie mogli obchodzić 7 rocznicy w sierpniu bo jak juz pisałem z KSM wystąpili z końcem 1920r i dopiero wówczas postanowili utworzyć drużynę …nie KLUB. Ja również bardzo szanuję wiedzę autora powyższych książek. Każdy jednak jest tylko człowiekiem i potrafi robić błędy. Jak już pisałem mógłbym przytoczyć je na innym klubie…mógłbym ale po co ? 🙂

      • aaafyrtel pisze:

        znowu chybiony kontrargument…ta zmiana nazwy nastąpiła nie w sierpniu 1922, a wcześniej… dokument przemilczana str 81…

      • aaafyrtel pisze:

        wystąpienie z ksm nie musi oznacząć, że wcześniej nie było związków między ksm a lutnią w jego ramach… znowu chybiony kontrargument…

        to że są błędy w dokumentacji innych klubów nie musi oznaczać, że są błędy w dokumentacji akurat naszej eki… taka teza jest chybiona… poglądy przecież zmieniają się, jak nowe dokumenty wychodzą na światło dzienne…

      • kibol z IV pisze:

        Posłużę się cytatem z ksiązki której współautorem jest pan Owsiański 🙂
        „Na zebrniu inauguracyjnym w dniu 4 sierpnia 1922 roku funckję prezesa powierzono Antoniemu Stachowskiemu. Zmieniono też nazwę klub gdyż słowo LUTNIA w żaden sposób nie kojarzyło się ze sportem.Utworzono więć TS LIGA DĘBIEC ”

        „Poznańska Lokomotywa” str 27

      • aaafyrtel pisze:

        kolejny chybiony argument… zapewne jak to pisał w lokomotywie, to tak uważano… w świetle dokumentów odkrytych później, trzeba było dokonać korekty zapatrywań i owsiański tą autokorektę zrobił…

        spróbuj główkować na zimno, bez zacietrzewienia i uporu… cytaty z wcześniejszych opracowań nie mogą służyć do kontrargumentacji, bo wtedy jeszcze nowe dane nie były znane…

      • kibol z IV pisze:

        Ja bazuję na tym co pisze autor tych książek , nie ma we mnie żadnego zacietrzewienia 😀
        Po prostu bazuję na dostępnych informacjach , swej wiedzy i spostrzeżeniom. Nie wmówisz mi że autor w 2013 roku nie wiedział o istnieniu drużyny Lutni przed 1922 r , mimo to w swej książce o WLKP futbolu przy notce o Lechu za rok założenia wpisano rok 1922 🙂
        Opierasz się na artykule , którego ni jak nie można interpretować jako tekst o jubileuszu z okazji siedmio lecia . Wszystkie przytoczone przeze mnie informacje negują powstanie Lecha w sierpniu 1920 roku…a tak sugeruje tekst z Dziennika. Drużyna Lutni utworzyła się z końcem 1920 roku….nie w sierpniu. Posługując się logiką…nie mogła więc obchodzić swego jubileuszu w sierpniu 1927 r , ponieważ nie miała wówczas jeszcze 7 lat 😀
        Fakty mówią same za siebie. Ja się nimi posiłkuję , Ty posiłkujesz się domysłami…Masz jeden artykuł …przeciwko wielu mym argumentom…wynikającym z wielu zródeł.

  5. aaafyrtel pisze:

    wiesz, jak rzeczywiście nie ma w tobie zacietrzewienia i uporu, to spróbuj rozważyć taki argument…

    w dokumencie o rejestracji jest błąd w miejscowości klubu, ale prawdziwości istotnych faktów z tego dokumentu nie kwestionujesz…

    w dokumencie o rocznicy jest błąd w skrócie nazwy i miejscowości klubu, ale tutaj kwestionujesz prawdziwość istotnych faktów…

    skąd taka niekonsekwentna dwoistość sądu… naprawdę nie pojmuje…

    na koniec powtórzę się jeszcze raz, bo argumentujesz o wielu źródłach… te wcześniejsze źródła nie mogą być użyte do argumentacji, bo wtedy nie były znane obecnie dostępne fakty… tak trudno to zrozumieć…

    • kibol z IV pisze:

      Jakie fakty nie były znane ? Nie było wiadomo że drużyna Lutni funkcjonowała przed 1920r ?
      Opierasz się na książce autora , który niestety popełnia błędy i neguje to co sam pisał. Wedle mnie możesz obchodzić urodziny nawet dzisiaj. Dostarczyłem Tobie mnóstwo argumentów , negujących mozliwość powstania Lecha w sierpniu 1920 r… Zadam Tobie ostatni raz pytanie…Czy Twoim zdaniem autor ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKIEGO FUTBOLU wydanej w 2013 roku , miał pojęcie o drużynie z DĘBCA z przed 1922 r ? Odpowiedz sobie sam .

      • kibol z IV pisze:

        *przed 1922 r ?

      • aaafyrtel pisze:

        w 2013 dokument dowodzący istnienia naszej eki w 1920 nie był znany, ten dokument stał się dostępny szerzej po publikacji dopiero w 2017, co zmusza do weryfikacji uprzednich zapatrywań…

        moją intencją nie jest przekonywanie ciebie do zmiany twoich utrwalonych poglądów… ja wiem, ze to jest niemożliwe…

        jak te moje wpisy pobudzą wiarę do refleksji odnośnie daty powstania naszej eki, to będzie mi miło, jak nie trudno, przeżyję…

        tak, okrągłą rocznicę powstania naszej eki będę świętował 7 sierpnia 2020, bo tak wynika z dokumentów…

      • kibol z IV pisze:

        „W końcu roku 1920 młodzież postanowiła wystąpić z mało aktywnej organizacji i utworzyć własną druzynę futbolową”….za panem Owsiańskim z ksiązki „Piłkarska Lokomotywa” wydanej na 65 lecie klubu w 1987 r…miłej niedzieli , wspaniałego świętowania i nade wszystko zdrowia.

  6. aaafyrtel pisze:

    jak owsiański pisał, to co pisał w 1987 to ta dokumentacja (z gazety dziennik poznański) nie była mu znana… ona, ta dokumentacja, została odkryta znacznie później… więc uprzednio publikowane domniemania należało zweryfikować…

    dla każdego chętnego, owa dokumentacja jest dostępna w haśle o naszej ece w pl.wiki…

    tak, obyśmy tego sierpnia dożyli i mieli co świętować!!!