Pewne pieniądze dla Lecha z Pro Junior System

Poprzez utworzenie przez Polski Związek Piłki Nożnej tzw. „pakietu pomocowego” pieniądze w najbliższym czasie dostaną m.in. kluby chętnie stawiające i promujące swoją młodzież. Wśród takich zespołów jest Lech Poznań mogący liczyć na niezłą premię finansową bez względu na to, jak potoczą się dalsze losy sezonu 2019/2020.PZPN wypłaci całą kwotę

Polski Związek Piłki Nożnej podjął w piątek decyzję o wypłacie łącznej kwoty ponad 18 milionów złotych jaką przed sezonem 2019/2020 przeznaczył na Pro Junior System bez względu na to, jak potoczą się zawieszone na razie rozgrywki. Nawet jeśli sezon np. w Ekstraklasie nie będzie składał się z 37 kolejek wtedy i tak każdy klub dostanie wszystkie nagrody w pełnej wysokości. Sytuacja dotyczy wszystkich – od Ekstraklasy aż do IV-ligi. Za to kluby od I do IV-ligi, które nie uzyskają żadnych nagród w systemie PJS otrzymają od 20 do 120 tysięcy złotych wsparcia solidarnościowego.

Lech dostanie 2 mln złotych?

Lech Poznań w zestawieniu Pro Junior System jest na razie na 2. pozycji za Legią Warszawa a przed ŁKS-em Łódź i Zagłębiem Lubin. Kolejorz zgromadził w 26 kolejkach 6484 punkty. Gdyby sezon musiał się zakończyć po 26 kolejkach bądź na koniec rozgrywek 2019/2020 byłby on wciąż drugi w PJS wówczas zgodnie z regulaminem klub dostałby kwotę 2 mln złotych premii, którą musiałby w całości przeznaczyć na dalsze szkolenie młodzieży.

Dlaczego Lech jest tylko drugi, choć w zespole gra mnóstwo juniorów? Druga pozycja jest spowodowana pomijaniem przy liczeniu punktów zawodników z rocznika 1998, którzy na boisku są jeszcze uznawani za młodzieżowców. Tym samym przykładowo Juliusz Letniowski oraz Kamil Jóźwiak będący młodzieżowcami według przepisów Ekstraklasy nie są brani pod uwagę w programie Pro Junior System utworzonym przez PZPN.

Warto dodać, że Kolejorz zdecydowanie przewodzi w PJS na szczeblu II-ligi. Lech Poznań uzbierał dotąd 23606 punktów wyprzedzając znacząco drugą Resovię. Według regulaminu klub nie otrzyma pieniędzy z dwóch lig tylko z jednej, zatem 1,1 mln złotych wpadnie za jakiś czas na konto rzeszowian.

O Pro Junior System

Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów, w sezonie 2017/2018 już łącznie 13 mln zł a teraz w rozgrywkach 2019/2020 nawet ponad 18 milionów. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu jest finansowe nagradzanie klubów z najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków/młodzież. W tym sezonie Ekstraklasy w PJS nie punktowała jeszcze jedynie Pogoń, Śląsk i Wisła Płock.

Warunki nagradzania

Młodzieżowcem w sezonie 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy zwie się polskiego piłkarza zgłoszonego do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2019/2020 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1998 roku lub młodszy, ale piłkarze z górnej granicy, czyli z rocznika 1998 tacy jak np. Robert Gumny bądź Kamil Jóźwiak nie są już punktowani w PJS. Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznaje dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21 w których gra wielu zawodników Lecha Poznań.

Łącznie kilka milionów dla Lecha

W sezonie 2016/2017 klub w Pro Junior Systemem był na 1. miejscu, w rozgrywkach 2017/2018 zajął 2. lokatę, a w zeszłym sezonie znów był pierwszy. Tym samym Lech Poznań w ciągu 3 lat zarobił prawie 5 mln złotych z Pro Junior System z czego 1,6 mln złotych za zeszły sezon.

Dodajmy, że PJS obowiązuje aktualnie w Ekstraklasie, a także w I, II, III-lidze i IV-lidze co od zeszłego sezonu 2018/2019 jest nowością. Po trwającym sezonie 2019/2020 z puli 225 milionów złotych do podziału dla 16 klubów Ekstraklasy łącznie 2,5% kwoty pójdzie na premie w ramach programu Pro Junior System.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <Dodaj komentarz