Lech w Wielkanoc (część III)

Przez koronawirusa Święta Wielkanocne w tym roku nie były emocjonujące. Nie odbył się mecz z Koroną w Kielcach w Wielką Sobotę, który tym samym nie dołączył do listy udanych spotkań w wykonaniu Kolejorza w okresie świąt. Dziś mamy Lany Poniedziałek, który w kilkunastu ostatnich latach był dobrym dniem dla całej naszej drużyny oraz kibiców Lecha Poznań.

W trzeciej i ostatniej części krótkiego cyklu przypominamy kibicom Kolejorza wszystkie mecze Lecha Poznań w Lany Poniedziałek rozegrane od ostatniego powrotu do Ekstraklasy w 2002 roku. O meczach w Wielki Czwartek i w Wielką Sobotę obszerniej można poczytać -> TUTAJ oraz TUTAJ.

02.04.2018, Wisła – Lech 1:3 (Lany Poniedziałek)

Na przełomie marca i kwietnia 2018 zespół Bjelicy znajdował się na fali wznoszącej aż niespodziewanie wygrał sezon zasadniczy. W osiągnięciu 1. pozycji po 30 meczach Lechowi bardzo pomogło zwycięstwo w 29. kolejce w Lany Poniedziałek i zaraz po marcowej przerwie na kadrę. Wtedy efektownie grający Kolejorz wygrał przy Reymonta z krakowską Wisłą 3:1 mimo przegrywania 0:1. Hat-trickiem błysnął wtedy Christian Gytkjaer, bardzo dobrze w drugi dzień świąt zaprezentował się m.in. Tymoteusz Klupś.

01.04.2013, Pogoń – Lech 0:2 (Lany Poniedziałek)

W prima aprilis 7 lat temu leżał śnieg. W Szczecinie kibice rzucali nawet śnieżkami w lechitów, którzy poradzili sobie zarówno z nimi, z Pogonią jak i z zimowymi warunkami. Poznaniacy w Lany Poniedziałek wygrali na wyjeździe 2:0 po golach Kamińskiego oraz Toneva. Od tamtego meczu rozpoczęła się zwycięską seria Kolejorza, która składała się z aż 7 meczów i dzięki której Lech wywalczył swoje pierwsze wicemistrzostwo w historii.

09.04.2012, Korona – Lech 2:2 (Lany Poniedziałek)

Lany Poniedziałek 8 lat temu był dla Lecha bardzo udany. Po 24 kolejkach Korona wyprzedzała poznaniaków o 3 punkty. Prowadząc do przerwy 2:0 miała już bezpieczną przewagę nad Kolejorzem od którego oddalały się europejskie puchary. Na szczęście po przerwie znak do odrabiania strat efektownym golem dał Tonev. W końcówce Lech atakował i wyrównał na 2:2 za sprawą centrostrzału Henriqueza w 90 minucie, który nie pozwolił „Koroniarzom” odskoczyć na 6 punktów. Lech w drugi dzień świąt nie powiększył straty do kielczan, zremisował, później wygrał 5 spotkań z 6 jakie pozostały do końca sezonu 2011/2012 dostając się dzięki temu do eliminacji Ligi Europy z 4. pozycji.

18.04.2006, Korona – Lech 1:1 (mecz zaraz po świętach we wtorek)

W ostatnich kilkunastu latach zdarzył się również mecz Lecha zaraz po świętach. 3 dni po pokonaniu w Wielką Sobotę przy Bułgarskiej ekipy Górnika Łęczna 1:0 poznaniacy udali się do Kielc. Tam jako pierwsi dość szybko wyszli na prowadzenie po golu Reissa. Później Lech tylko się bronił aż w II połowie stracił bramkę na 1:1 po bramce Piechny. Napastnik Korony wyrównującym trafieniu pajacował, przebiegł całe boisko tylko po to, aby palcem uciszać kibiców Lecha. Poznaniacy kilka minut po golu na 1:1 musieli radzić sobie w „10” po czerwonej kartce dla Szewczuka, ale dali radę zremisować 1:1.

Mecze Kolejorza w czasie Świąt Wielkanocnych od ostatniego powrotu do Ekstraklasy:

20.04.2019, Jagiellonia – Lech 3:3 (Wielka Sobota)
15.04.2017, Wisła P. – Lech 0:3 (Wielka Sobota)