Kilka istotnych punktów pozwalających wrócić do rywalizacji

Potwierdzenie daty wznowienia PKO Ekstraklasy jest już bardzo blisko. Ekstraklasa SA powoli przymierza się do oficjalnej informacji o kontynuowaniu sezonu 2019/2020, który zostanie dokończony w ścisłej izolacji, w zamknięciu oraz prawdopodobnie bez udziału kibiców aż do 37 kolejki oraz finału Pucharu Polski.Wkrótce na biurko ministrów trafi plan przygotowany przez grupę roboczą powołaną wcześniej przez Ekstraklasę SA. Specjalny plan w jaki sposób miałyby się odbywać mecze w ramach PKO Ekstraklasy przygotował m.in. lekarz Lecha Poznań, a także lekarze i przedstawiciele Legii Warszawa, Zagłębia Lubin, Arki Gdynia, Korony Kielce oraz Wisły Płock. Protokół medyczny niemal na pewno wejdzie w życie, ale do wznowienia rundy wiosennej 2020 potrzebne są jeszcze informacje od UEFA. Władze Europejskiej Federacji Piłki Nożnej muszą przygotować kalendarz sezonu 2019/2020 oraz kolejnego 2020/2021 tak, aby Ekstraklasa SA na 100% wiedziała do kiedy musi dokończyć zawieszone rozgrywki i jak będą wyglądały europejskie puchary w przyszłym sezonie. Za miesiąc o tej porze Lech Poznań według planu ma już trenować w pełnej grupie, na pełnych obrotach. Jak wygląda plan działań i rywalizacji PKO Ekstraklasy w kwietniu, w maju, w czerwcu oraz w lipcu? O tym więcej piszemy poniżej w kilkunastu punktach.

1) 19 kwietnia – Do wieczora każdy klub musi podać listę maksymalnie 50 osób, które z ich strony będą brały udział w dokończeniu sezonu 2019/2020 (w tym gronie są m.in. trenerzy, masażyści, piłkarze czy pojedyncze osoby np. z działu mediów).

2) 20 kwietnia – 3 maja – Początek izolacji 16 drużyn Ekstraklasy (trenerzy, piłkarze) + izolacja sędziów. Wszyscy mają wtedy raportować swój stan zdrowia m.in. poprzez specjalną aplikację i protokół medyczny. Ograniczyć wszelkie kontakty, najlepiej nie wychodzić z domu. Będą mieli m.in. zakaz robienia zakupów.

4) 4 maja – Pierwsze testy na koronawirusa. Test (wynik po około 2 godzinach) będzie przeprowadzony na wszystkich osobach zgłoszonych wcześniej przez kluby. Zakup testów ma sfinansować PZPN. Łączny koszt przebadania ekstraklasowiczów to około 1 mln złotych. Dodatkowo przebadane zostaną osoby z Ekstraklasy Live Park, która produkuje sygnał telewizyjny.

5) 4-9 maja – Treningi w grupach kilkuosobowych z zachowaniem dystansu. Piłkarze przyjeżdżają do klubu własnymi samochodami już przebrani, po zajęciach odjeżdżają, biorą prysznic u siebie w domach. Niewykluczone, że takie treningi będą mogły odbywać się jeszcze w kwietniu, decyzja zależy od zgody ministerstwa.

6) 10 maja – 25/26 maja – Początek pełnych przygotowań klubów Ekstraklasy do wznowienia rundy wiosennej 2020. Drużyny mają już ćwiczyć na boisku i pełnymi składami.

7) Koniec maja – Ponowne testy na koronaworisa u wszystkich osób zgłoszonych wcześniej przez kluby Ekstraklasy, testy sędziów oraz testy osób, które będą pracować przy transmisjach telewizyjnych.

8) 27 maja – 2 mecze w ramach 1/4 finału Pucharu Polski w tym Stal – Lech.

9) 29 maja – Planowane wznowienie sezonu 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy.

10) 19 lipca – Planowane zakończenie sezonu 2019/2020 (Ekstraklasa SA czeka na kalendarz i wytyczne UEFA, wtedy będzie mogła potwierdzić planowane terminy).Podczas przygotowań do wznowienia rundy wiosennej ekstraklasowicze nie będą mogli rozgrywać sparingów. Bohdan Butko, Christian Gytkjaer i Mickey van der Hart, którzy aktualnie wracają do Polski od 20 kwietnia do 4 maja będą przechodzić obowiązkową 14-dniową kwarantannę w swoich domach. Mecze oczywiście będą odbywać się bez kibiców, ale na niektóre wejdą dziennikarze (rzecz jasna w maseczkach i rękawiczkach). Nie będzie otwartych konferencji prasowych ani żadnych wywiadów z zawodnikami prowadzonymi twarzą w twarz. Ponadto wszystkie szatnie czy stroje będą odkażane, dezynfekowane podobnie jak stadiony i autokary, którymi na mecze będą podróżować zespoły. Głównym celem projektu grupy roboczej z Ekstraklasy SA nad którym czuwa m.in. lekarz Lecha Poznań, Krzysztof Pawlaczyk jest pełna izolacja sportowa klubów, które tylko w taki sposób mogą dokończyć sezon 2019/2020.

Przewidywany przez nas terminarz dokończenia sezonu 2019/2020 z uwzględnieniem pomysłów Ekstraklasy SA i wstępnymi ustaleniami UEFA:

* – jako główne terminy podane są środowe i sobotnie

27.05, Stal M. – Lech (1/4 Pucharu Polski)
30.05, Lech – Legia
06.06, Zagłębie – Lech
09.06, Lech – Pogoń
13.06, Korona – Lech
16.06, 1/2 Pucharu Polski
20.06, 31. kolejka
24.06, 32. kolejka
27.06, 33. kolejka
04.07, 34. kolejka
08.07, Finał Pucharu Polski
11.07, 35. kolejka
15.07, 36. kolejka
19.07, 37. kolejka

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <7 komentarzy

 1. El Companero pisze:

  najtrudniejszy okres dla zawodników to ten pomiędzy 20 kwietnia a 3 maja, ale gdzieś pisali, że przed treningami w grupach kilku osobowych miałyby być kilkudniowe treningi po 2 zawodników na boisku i te mają być przed majem.

 2. J5 pisze:

  Oto pojawiła się nadzieja na to, że znowu będzie można zobaczyć w akcji Kolejorza i Ekstraklasę, oraz może nawet trzy mecze naszej drużyny w Pucharze Polski. Sama otoczka, czyli te powroty, kwarantanny i sam plan wznowienia gry raduje stęsknione serce każdego chyba kibola. Teraz mamy mniej więcej taką samą sytuację jak w grudniu, podobny czas oczekiwania, podobne powolne wznawianie aktywności zawodników. Tylko niestety żadnego plebiscytu nie ma!
  W tej chwili wystarczy tylko dotrwać do początku przygotowań, w tym czasie Redakcja tradycyjnie zadba o artykuły wreszcie na temat aktualnych aspektów startu trzeciej rundy Ekstraklasy, i dalej wszystko potoczy się szybko. Ten sezon będzie niesamowity. Trzykrotne przygotowania do sezonu, trzy rundy w układzie lato- jesień- zima; zima- wiosna; wiosna-lato . Jeszcze chyba nigdy jeden sezon nie trwał ponad rok. Miejmy nadzieję że koniec tego sezonu też będzie dla nas niesamowity, że nasza drużyna wreszcie coś ugra. Tylko Kolejorz!!!

 3. Alcatraz pisze:

  Plan jest ok. Powiało optymizmem. Oby Lech nie stracił tej formy jaką prezentował przed epidemią.

 4. MaPA pisze:

  Nasuwa mi się pytanie – czy takim samym obostrzeniom poddane beda zespoly z nizszych lig oraz te uczestniczace w Pucharze Polski?.

 5. Grossadmiral pisze:

  Temu Cyber Marianowi z Krakowa znowu się coś nie podoba widać że w tym klubie nie ma woli grania

 6. inowroclawianin pisze:

  Czyli pierwsze mecze możemy zagrać bez Gytkjaera i Harta? To mogłoby być duże osłabienie.