Historia: Derby Wielkopolski

W ciągu prawie 100 lat istnienia Lech na kilku różnych frontach rozegrał setki derbowych meczów z kilkudziesięcioma rywalami z Poznania, którzy często od wielu lat już nawet nie istnieją. Kolejorz ma sobą także wiele oficjalnych spotkań derbowych z drużynami z regionu. Parę z nich kibice mogą pamiętać aż do teraz.W najbliższych dniach w 3 partach napiszemy trochę więcej o Derbach Wielkopolski do których być może jesienią dojdzie ponownie jeśli Warta Poznań awansuje do Ekstraklasy. W 1 części krótkiego wiosennego cyklu oraz przy okazji w 90 odcinku działu „Historia” wracamy pamięcią do derbów Wielkopolski z Amiką Wronki.

Lech Poznań z klubem Rutkowskich założonym na początku lat 90-tych pierwszy raz spotkał się jesienią 1995 roku. W rozgrywkach 1995/1996 lechici dwukrotnie pokonali Amikę triumfując odpowiednio 2:1 i 1:0. W końcówce lat 90-tych mecze z ekipą z Wronek wyglądały bardzo interesująco. Lech miał patent na Amikę w Poznaniu, Amica miała patent na Lecha we Wronkach. W pierwszych 10 spotkaniach na szczeblu Ekstraklasy pomiędzy tymi klubami padł tylko jeden remis do którego doszło przy Bułgarskiej.

Sytuacja zmieniła się na początku XXI wieku, kiedy Lech odbudowywał się po awansie do Ekstraklasy będąc mimo wszystko słabszy i finansowo i sportowo od Amiki. Klub Jacka Rutkowskiego nie celował wtedy w Mistrzostwo Polski. Był za to stabilnym, czołowym polskim klubem, którego interesowały co najwyżej europejskie puchary, a także walka na całego w konkretnych meczach. Do takich spotkań zaliczały się te z Lechem. Był okres po powrocie Kolejorza do Ekstraklasy, kiedy nie potrafiliśmy wygrać w żadnym z 6 ekstraklasowych spotkań z Amiką. Na dodatek latem 2004 roku krótko po odpadnięciu z Pucharu UEFA w rywalizacji z Terekiem Grozny przegraliśmy w Poznaniu z Amiką aż 0:4. W tym meczu Lech już po 6 minutach przegrywał 0:1. W drugiej połowie stracił 3 gole w ciągu 5 minut, a 2 z nich zdobył późniejszy lechita Marcin Kikut. „Kiki” jedną z bramek strzelił po dośrodkowaniu z prawej strony kompletnie zaskakując wówczas Waldemara Piątka.

Kilkanaście lat temu lepiej niż w lidze szło Lechowi w rozgrywkach pucharowych. Zapewne do dziś wielu kibiców Kolejorza pamięta dwumecz Kolejorza w Amiką w Pucharze Ligi. Na wyjeździe mimo prowadzenia 2:0 i 3:1 poznaniacy zremisowali z „Amikowcami” 3:3 tracąc 3 gola w ostatniej minucie. W rewanżu przy Bułgarskiej, który obejrzało aż 18 tysięcy widzów wygrali już 3:2 awansując dalej.

Gol Mowlika w Pucharze Ligi

Lech Poznań raz w sezonie 2004/2005 rywalizował jeszcze z Amiką Wronki w rozgrywkach o Puchar Polski. Kolejorz jako obrońca trofeum mierzył się z tym klubem na etapie 1/8 finału. W pierwszym meczu rozegranym w Poznaniu lechici wygrali 2:1 obejmując prowadzenie już w 1 minucie. W rewanżu we Wronkach padł wynik 1:1 dzięki czemu Kolejorz awansował dalej.Oba kluby ostatni raz w historii spotkały się w sezonie 2005/2006. Jesienią, a właściwie jeszcze latem 2005 roku Lech grający w niecodziennych strojach sprawił dużą niespodziankę wygrywając z Amiką we Wronkach aż 4:1. Była to najwyższa wygrana Lecha nad Amiką w historii, druga na wyjeździe i przy okazji ostatnia.

Ostatnia wygrana Lecha nad Amiką

Z kolei ostatni derbowy mecz Lecha z Amiką odbył się wiosną 2006 roku przy Bułgarskiej. Przez prace na stadionie pojedynek obejrzało tylko 4,5 tysiąca widzów, w 70 minucie ładnego gola na 1:0 zdobył późniejszy lechita Rafał Murawski, po chwili jeszcze piękniejszą bramkę zdobył Paweł Buzała trafiając do siatki z woleja. Z graczy Amiki, którzy wystąpili w tamtych derbach Wielkopolski później występowali u nas Cierzniak, Wasilewski, Wojtkowiak, Kikut, Murawski, Dembiński i Micanski (Gregorek oraz Burkhardt szybko odeszli).

Ostatnie derby z Amiką

Lech Poznań na szczeblu Ekstraklasy rozegrał z Amiką łącznie 18 spotkań notując bilans 6-4-8, gole: 18:21. Amica Wronki w 2006 roku całkiem nie znikła. Przez rok jej rezerwy występowały jeszcze w niższej lidze, później klub zakończył działalność, obecnie kontynuatorem tradycji Amiki Wronki są Błękitni Wronki (więcej na ten temat -> TUTAJ). Sam Lech dość często rywalizuje z Błękitnymi, aczkolwiek na szczeblu juniorskim.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. J5 pisze:

    Te derby nastąpiły w czasie niezbyt korzystnym dla Lecha. Kolejorz pomału schodził ze sceny z uwagi na coraz większe kłopoty finansowe, ostatecznie lądując w ówczesnej ll lidze. Po powrocie na najwyższy szczebel rozgrywek z kasą nadal było krucho, choć waleczna drużyna wywalczyła Puchar Polski w dwumeczu z odwiecznym rywalem. Później Amica połączyła się z Lechem, derby Wielkopolski na najwyższym froncie z Amicą zakończyły się bezpowrotnie, a Lech za pieniądze swojego byłego rywala zaczął rosnąć w siłę. Jak to wyglądało dalej każdy wie. Miło by było aby znowu można obejrzeć derby Wielkopolski w Ekstraklasie, tym razem dwóch najstarszych z najbardziej utytułowanych poznańskich klubów, Warty i Lecha. Fajnie by było, gdyby Zielonym udało się wywalczyć awans. Powodzenia