Kluby rozpoczęły izolację

W poniedziałek, 20 kwietnia zgodnie z projektem medycznym nad którym opiekę sprawuje m.in. lekarz Lecha Poznań, Krzysztof Pawlaczyk kluby występujące na co dzień w PKO Ekstraklasie 2019/2020 rozpoczęły izolację. Niektóre z nich poinformowały o tym oficjalnie zdradzając plan na najbliższe dni. Wśród paru takich klubów jest Kolejorz.



O tym jak będzie wyglądał powrót ligowców do treningów i zajęć więcej pisaliśmy w sobotę -> TUTAJ. Wczoraj odbyła się videokonerencja Ekstraklasy SA z przedstawicielami medycznymi 16 klubów podczas której poinformowano o szczegółach. Rzecz jasna nie wszystkie kluby chcą powrotu do treningów a tym bardziej do gry. Kilku klubów ten projekt nie przekonuje, są kluby, które chciałyby zakończyć sezon, dostać wszystkie pieniądze ze sprzedaży praw transmisyjnych co jest niemożliwe, przez kilka miesięcy nic nie robić i czekać na kolejny sezon 2020/2021, który rozpocznie się najwcześniej w drugiej połowie sierpnia.

Według projektu medycznego wczoraj upłynął termin przesłania przez każdy klub 50 osób potrzebnych do dogrania z ich strony sezonu 2019/2020. W gronie zgłoszonych osób są m.in. trenerzy, masażyści, piłkarze czy pojedyncze osoby np. z działu mediów. Dziś rozpoczęła się izolacja drużyn. Przykładowo piłkarze Lecha Poznań są zamknięci w domach, nie mogą wyjść minimum przez parę dni i ćwiczą indywidualnie m.in. na rowerach stacjonarnych. Zajęcia on-line przeprowadza z zawodnikami trener od przygotowania fizycznego Andrzej Kasprzak. Ponadto każdy piłkarz zgłoszony do dokończenia rozgrywek musi wypełniać od dziś każdego dnia specjalną ankietę zdrowotną.

W nieco innej sytuacji są Mickey van der Hart, Bohdan Butko i Christian Gytkjaer. Oni kilkanaście ostatnich dni spędzili za granicą. Teraz po powrocie muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę w swoich domach ćwicząc tam indywidualnie. Pozostali lechici będą mogli wybiec na boisko w grupach jeśli tylko zezwoli na to ministerstwo po przyjęciu raportu medycznego Ekstraklasy SA co wydaje się być kwestią paru najbliższych dni. Kluby proszą ministerstwo o zgodę na razie grupowe treningi na boiskach w swoich bazach, gdyż są one bezpieczniejsze niż np. zajęcia w lasach, gdzie piłkarze mogliby mieć kontakt z zarażonymi osobami.

Jeśli ministerstwo wyda zgodę, to zawodnicy Kolejorza z wyjątkiem wspomnianej wyżej trójki będą mogli pojawić się na boiskach treningowych jeszcze w kwietniu, przed dniem 4 maja, kiedy zaplanowane są pierwsze testy na koronawirusa wśród wszystkich 50 osób zgłoszonych do dokończenia rozgrywek 2019/2020 przez kluby PKO Ekstraklasy. Być może jeszcze w tym tygodniu spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA poda ramowy plan dokończenia sezonu a PZPN nowe terminy meczów o Puchar Polski.

Dokładne terminy będą mogły być przekazane po ogłoszeniu przez UEFA kalendarzów tych oraz przyszłych rozgrywek 2020/2021. We wtorek UEFA planuje już trzecią videokonferencję z przedstawicielami 55 europejskich federacji. Podczas niej zostanie ogłoszony m.in. plan europejskich pucharów 2019/2020, pomysł na europejskie puchary 2020/2021 czy konkretne daty do kiedy w danym kraju będzie mógł trwać przerwany obecnie sezon. Data zakończenia PKO Ekstraklasy 2019/2020 ustalona na dzień 19 lipca wciąż jest tylko nieoficjalna.



Plan powrotu do gry w sezonie 2019/2020:

1) 19 kwietnia – Do wieczora każdy klub musi podać listę maksymalnie 50 osób, które z ich strony będą brały udział w dokończeniu sezonu 2019/2020 (w tym gronie są m.in. trenerzy, masażyści, piłkarze czy pojedyncze osoby np. z działu mediów).

2) 20 kwietnia – 3 maja – Początek izolacji 16 drużyn Ekstraklasy (trenerzy, piłkarze) + izolacja sędziów. Wszyscy mają wtedy raportować swój stan zdrowia m.in. poprzez specjalną aplikację i protokół medyczny. Ograniczyć wszelkie kontakty, najlepiej nie wychodzić z domu. Będą mieli m.in. zakaz robienia zakupów.

4) 4 maja – Pierwsze testy na koronawirusa. Test (wynik po około 2 godzinach) będzie przeprowadzony na wszystkich osobach zgłoszonych wcześniej przez kluby. Zakup testów ma sfinansować PZPN. Łączny koszt przebadania ekstraklasowiczów to około 1 mln złotych. Dodatkowo przebadane zostaną osoby z Ekstraklasy Live Park, która produkuje sygnał telewizyjny.

5) 4-9 maja – Treningi w grupach kilkuosobowych z zachowaniem dystansu. Piłkarze przyjeżdżają do klubu własnymi samochodami już przebrani, po zajęciach odjeżdżają, biorą prysznic u siebie w domach. Niewykluczone, że takie treningi będą mogły odbywać się jeszcze w kwietniu, decyzja zależy od zgody ministerstwa.

6) 10 maja – 25/26 maja – Początek pełnych przygotowań klubów Ekstraklasy do wznowienia rundy wiosennej 2020. Drużyny mają już ćwiczyć na boisku i pełnymi składami.

7) Koniec maja – Ponowne testy na koronawirusa u wszystkich osób zgłoszonych wcześniej przez kluby Ekstraklasy, testy sędziów oraz testy osób, które będą pracować przy transmisjach telewizyjnych.

8) 27 maja – 2 mecze w ramach 1/4 finału Pucharu Polski w tym Stal – Lech.

9) 29 maja – Planowane wznowienie sezonu 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy.

10) 19 lipca – Planowane zakończenie sezonu 2019/2020 (Ekstraklasa SA czeka na kalendarz i wytyczne UEFA, wtedy będzie mogła potwierdzić planowane terminy).

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <







10 komentarzy

  1. Ostu pisze:

    Nie chciałbym być upierdliwy, ale 16 drużyn x 50 osób to 800 ludzi
    , i wystarczy JEDNA !, Która się zarazi – zwłaszcza gdy to będzie zawodnik – i co wtedy…?
    Drużyna na kwarantannę a mecze oddane walkowerem…?
    A przypomnę, że mówimy tu o 3 -ech MIESIĄCACH od TERAZ do zakończenia sezonu…

  2. Michu73 pisze:

    Dobrze, ze coś się dzieje i są chociaż jakieś plany zakończenia sezonu. Jaka jest sytuacja każdy widzi i do tych realiów trzeba się dostosować. Innej opcji nie ma. Zamknięcie się w czterech ścianach i czekanie niewiadomo na co na pewno nie jest rozwiązaniem.

  3. El Companero pisze:

    obstawiam, że te kluby, które chcą się nachapać bez grania to lechia, Korona i Raków…

    • Ostu pisze:

      Do tego biała, ŁKS i Zagłębie…
      A od dawna marudzi Piast, i obecnie jeszcze Płock…
      Czyli ponad połowa ligi nie za bardzo chce grać – ale BARDZO chce otrzymać resztę – ponad 100 mln – z kontraktów TV…
      Ale jak zapytać „na jakiej podstawie” to z tym już ww kluby mają problem…

  4. J5 pisze:

    Te kluby które nie chcą dopełnić formalności oraz chciałby zakończenia sezonu już teraz, strzelają sobie chyba w kolano, albowiem władze futbolu już zapowiedziały dokończenie rozgrywek. Pewnie dla opornych wymyślą jakieś sankcje. Rozgrywki zostaną dokończone tak czy siak, i wszelkie próby oporu oraz siania fermentu skazane są, jak się wydaje na porażkę. Chyba że koronawirus postanowi inaczej, i znajdzie się ten jeden zakażony który wpędzi w kwarantannę całą swoją drużynę. No i wtedy sezon może trwać do ust….anej, lub paradoksalnie, może zostać zakończony według scenariusza najgorszych oportunistów. Po raz pierwszy w historii piłki nożnej rozgrywki zależne są od mikroskopijnego zarazka. Oby po raz ostatni

  5. tomasz1973 pisze:

    To dotyczy tylko ekstraklapy, czy I i II liga tez tak ma?

  6. 100h2o pisze:

    Jakub Kamiński – skąd przyjedzie i czyim samochodem ? Butko też nie ma swojego samochodu.
    Dziwne też będzie granie meczów, bo przecież koronawirus daje objawy (często) dopiero po min tygodniu.Zasadnicze faktycznie pytanie co robić kiedy „medycy” stwierdzą dzień/dwa przed meczem że w drużynie jest „kukułcze jajo”. No i jak często będą robione testy skoro (ponoć) test „komercyjny” ( nie z funduszu) to (test genetyczny) 400-600 zł. Przyjmując że to będzie 500 zł to „badanie przedmeczowe” drużyny czyli 3 trenerów + 20 graczy + 2 medyków + kier drużyny + ew kierowca = 27 osób x 500 = 13 500. Niekiepskie „koszty dodatkowe” przy żadnych przychodach.

    • Sp pisze:

      Kamyk mieszka z Marchewą, może Filip ma prawko i we 2 jak by dojeżdżali to nie problem. Butko raczej ma samochód, skoro redakcja pisała, że na urlopy wyjechało 3 zawodników którzy pojechali samochodami. Gdzie jeszcze wspomnieli o tym ze Bogdan jest z dalekiego Doniecka i pamiętam jak sprawdzałem na Google Maps i pokazywało ze autem 24 godziny podroży

      • Radomianin pisze:

        Podawali że przy takiej ilości zakupionych testów, cenę powinno dać radę zbić do 200zł za sztukę