Historia: Ostatni sezon z czterema Lechowymi derbami Poznania

Ostatnimi w historii ekstraklasowymi Derbami Wielkopolski z udziałem Lecha Poznań były te przypomniane przez nas w ostatnich dniach z Amiką Wronki oraz z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski. Wcześniej przed nimi Kolejorz miał okazję rywalizować w derbach miasta z Wartą Poznań oraz nieistniejącą już obecnie milicyjną Olimpią Poznań.
Starsi kibice Lecha Poznań zapewne pamiętają specyficzny sezon 1994/1995 aż do teraz. Dlaczego specyficzny? Otóż były to ostatnie rozgrywki Ekstraklasy w których Poznań na najwyższym szczeblu rozgrywek miał aż 3 kluby – Lecha, Wartę i Olimpię. Dzięki temu Kolejorz w sezonie 1994/1995 po raz ostatni stoczył aż 4 derbowe pojedynki o których dziś nieco szerzej piszemy w 92 odcinku cyklu „Historia”.

Sezon 1994/1995 był ciekawym, ale trudnym sezonem dla naszego klubu. Lech Poznań borykający się z problemami finansowymi nie walczył już o czołowe lokaty musząc w drugiej połowie lat 90-tych zadowalać się rolą średniaka aspirującego co najwyżej do gry o europejskie puchary. Jeszcze słabsze były dwa inne poznańskie zespoły – Warta oraz Olimpia mające za cel uniknięcie degradacji do II-ligi (dzisiejszej I-ligi). Mecze poznańskich ekip 26 i 25 lat temu nie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Na Lecha przychodziło wtedy średnio 4-5 tysięcy ludzi, na Wartę jeszcze mniej, na milicyjną Olimpię Bolplast, która nie miała kibiców przychodzili głównie poznaniacy ciekawi pojedynków z uznanymi polskimi firmami piłkarskimi.

Stadion Olimpii Poznań na Golęcinie kilka lat temu

Milicyjna Olimpia była wtedy oparta na być może kojarzonych przez kibiców piłkarzach takich jak na przykład Arkadiusz Bąk, Sławomir Suchomski czy Grzegorz Mielcarski. W Warcie grali wtedy m.in. Arkadiusz Onyszko, Arkadiusz Kaliszan, Czesław Jakołcewicz, Maciej Żurawski, Grzegorz Matlak czy Piotr Prabucki, natomiast w Lechu choćby Piotr Reiss, Jacek Dembiński, Paweł Wojtala, Jacek Bąk, Waldemar Kryger czy Krzysztof Piskuła. Kolejorz w ostatnim sezonie z 3 poznańskimi klubami w Ekstraklasie u siebie był bardzo gościnny.Derby Poznań – sezon 1994/1995

Lech – Olimpia 0:2
Lech – Warta 1:2
Warta – Lech 0:2
Olimpia – Lech 0:2
Olimpia – Warta 1:1
Warta – Olimpia 3:0

Warta – Lech 0:2

Olimpia – Lech 0:2

14 maja 1995 roku na oczach 2 tysięcy widzów Lech przegrał przy Bułgarskiej z Wartą 1:2, a nieco później w ostatnich w historii ekstraklasowych derbach dnia 26 maja 1995 roku uległ Olimpii Poznań 0:2 co zostało uznane za duże niespodzianki. Tamto drugie spotkanie obejrzało około 1800 widzów, a sam mecz wzbudził wiele kontrowersji (więcej na jednym z filmików poniżej).

Wcześniej jesienią 1994 roku było na szczęście na odwrót. 6 listopada 1994 roku derby na obiekcie Olimpii przyciągnęły 5 tysięcy widzów. Lechici wygrali wówczas 2:0 po golach Sławomira Twardygrosza oraz Piotra Reissa. Jeszcze wcześniej 23 października 1994 również wynikiem 2:0 triumfowali lechici, którzy pokonali Wartę na jej terenie za sprawą bramek Mirosława Trzeciaka i Piotra Reissa (tamte derby śledziło 4 tysiące osób).

Lech – Warta 1:2

Lech – Olimpia 0:2

Sezon 1994/1995 w rywalizacji derbowej wyglądał trochę dziwnie, gdyż Lech m.in. po pokonaniu pierwszej Legii w Warszawie 1:0 potrafił po paru dniach przegrać u siebie z ostatnią Wartą Poznań, która w tamtym sezonie także ograła stołecznych 1:0. Wtedy w 34 kolejkach „Zieloni” zdobyli raptem 19 oczek i spadli z ostatniego 18. miejsca. Drugi poznański zespół Olimpia była na 12. pozycji, a Lech Poznań na koniec rozgrywek zajął 6. lokatę notując bilans 13-8-13, gole: 47:40. W kolejnym sezonie 1995/1996 nasze miasto nie miało już 3 klubów w Ekstraklasie tylko raptem 1 drużynę. Warta spadła, a Olimpia Poznań przeniosła się do Gdańska, gdzie połączyła się z Lechią dzięki czemu powstała Lechia/Olimpia Gdańsk (wiosną 1996 roku spadła z Ekstraklasy). W tamtych rozgrywkach Lechia? Olimpia? Lechia/Olimpia? oddała łącznie 2 walkowery. Jeden w rywalizacji z Lechem, który nie pojechał na spotkanie z Olimpią do Gdańska tylko na poznański Golęcin.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <