Ministerstwo zezwoliło na wznowienie Ekstraklasy

W sobotę, 25 kwietnia po godzinie 12:30 odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Sportu, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Podczas niej ogłoszono etapowy plan odmrażania polskiego sportu, który mocno ucierpiał na ataku koronawirusa. Powoli, powoli życie sportowców będzie wracać do normalności.
Ministerstwo zezwoliło dziś m.in. na wznowienie rundy wiosennej sezonu 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy pod koniec maja. Konkretnie pierwsze mecze 27. kolejki miałyby się odbyć się w piątek, 29 maja. Wcześniej w środę, 27 maja wrócą rozgrywki o Puchar Polski (wtedy Lech Poznań zagra w 1/4 finału ze Stalą w Mielcu).

Ekstraklasowicze, a także zawodnicy I i II-ligi będą mogli trenować na boisku w małych grupach od 4 maja (maksymalnie 6 osób na 1 boisku). Później powrócą już do normalnych zajęć. Umożliwia to plan izolacji sportowej, który Ekstraklasa SA przedstawiła ministerstwu i który został zaakceptowany. Dziś zapadła oficjalna zgoda na wznowienie rundy wiosennej 2020, wkrótce Ekstraklasa SA poda zatem więcej szczegółów dotyczących dogrania sezonu 2019/2020.Plan powrotu do gry w sezonie 2019/2020:

1) 19 kwietnia – Do wieczora każdy klub musiał podać listę maksymalnie 50 osób, które z ich strony będą brały udział w dokończeniu sezonu 2019/2020 (w tym gronie są m.in. trenerzy, masażyści, piłkarze czy pojedyncze osoby np. z działu mediów).

2) 20 kwietnia – 3 maja – Początek izolacji 16 drużyn Ekstraklasy (trenerzy, piłkarze) + izolacja sędziów. Wszyscy mają wtedy raportować swój stan zdrowia m.in. poprzez specjalną aplikację i protokół medyczny. Ograniczyć wszelkie kontakty, nie wychodzić z domu. Będą mieli m.in. zakaz robienia zakupów.

4) 3-4 maja – Pierwsze testy na koronawirusa. Test (wynik po około 2 godzinach) będzie przeprowadzony na wszystkich osobach zgłoszonych wcześniej przez kluby. Zakup testów ma sfinansować PZPN. Łączny koszt przebadania ekstraklasowiczów to około 1 mln złotych. Dodatkowo przebadane zostaną osoby z Ekstraklasy Live Park, która produkuje sygnał telewizyjny.

5) 4-9 maja – Treningi w grupach kilkuosobowych z zachowaniem dystansu. Piłkarze przyjeżdżają do klubu własnymi samochodami już przebrani, po zajęciach odjeżdżają, biorą prysznic u siebie w domach.

6) 10 maja – 25/26 maja – Początek pełnych przygotowań klubów Ekstraklasy do wznowienia rundy wiosennej 2020. Drużyny mają ćwiczyć na boiskach pełnymi składami.

7) Koniec maja – Ponowne testy na koronawirusa u wszystkich osób zgłoszonych wcześniej przez kluby Ekstraklasy, testy sędziów oraz testy osób, które będą pracować przy transmisjach telewizyjnych.

8) 27 maja – 2 mecze w ramach 1/4 finału Pucharu Polski w tym Stal – Lech.

9) 29 maja – Planowane wznowienie sezonu 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy.

10) 19 lipca – Planowane zakończenie sezonu 2019/2020.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

 1. Przemo33 pisze:

  No i super. Jeszcze tylko miesiąc i powoli, powoli będzie wracała stara, dobra piłka wraz z meczami.

  • Didavi pisze:

   Dobra piłka to nie wiadomo kiedy wróci, wiemy kiedy rusza Ekstraklasa :)
   Jeszcze miesiąc i gramy. Nareszcie!!!

   • kilo82 pisze:

    Jakoś trzeba przeżyć ten miesiąc, dobrze, że data jest już oficjalnie potwierdzona, oby szczęśliwie udało się w tym terminie wystartować.

 2. Pawelinho pisze:

  W końcu jakaś dobra wiadomość i powrót do normalności (prawie). Chociaż szkoda, że te mecze bez kibiców będą wyglądać jak sparingi przeciętnych drużyn z przeciętnej ligi.