Pogoń za najskuteczniejszymi

Christian Gytkjaer już dawno zapisał się w historii Lecha Poznań będąc obecnie najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Kolejorza, który pobił wynik Artjomsa Rudnevsa, a także jest najlepszym strzelcem naszego klubu w europejskich pucharach. Lider klasyfikacji strzelców PKO Ekstraklasy 2019/2020 po 27 kolejkach kroczy także po swój drugi w karierze tytuł króla strzelców rozgrywek ligowych.
„Gyt” będący autorem ostatniej dotąd bramki strzelonej przez Lecha Poznań w przerwanym sezonie, zdobyciem 15 goli znacząco poprawił swoją pozycję w zestawieniu najskuteczniejszych obcokrajowców w historii Ekstraklasy. Od lata 2019 nasz snajper wyprzedził w tej klasyfikacji aż 12 piłkarzy. Są nimi Grazvydas Mikulenas, Darko Jevtić, Artjoms Rudnevs, Jesus Imaz, Robert Pich, Semir Stilić, Takesure Chinyama, Michal Papadopulos, Carlitos, Stanko Svitlica, Nemanja Nikolić oraz Edi.

Christian Gytkjaer od lata 2017 zdobył w 92 ekstraklasowych meczach łącznie 46 goli. W klasyfikacji najlepszych zagranicznych strzelców Ekstraklasy jest na 6. pozycji za Kasperem Hamalainenem (54 bramek), Igorem Angulo (57), Marco Paixao (61), Miroslavem Radoviciem (66) oraz Flavio Paixao (75 ekstraklasowych trafień). 30-latek odejdzie z Kolejorza po tym sezonie, więc najlepszej trójki w historii naszej ligi już nie dogoni, ale wyprzedzenie aż 12 obcokrajowców od początku rozgrywek 2019/2020 to już i tak świetny rezultat.

Warto zaznaczyć, że reprezentant Danii wszystkie gole w Ekstraklasie zdobył w barwach Kolejorza. Spośród takich piłkarzy w zestawieniu najskuteczniejszych obcokrajowców naszej ligi są jeszcze Darko Jevtić i Artjoms Rudnevs (po 33 gole w Ekstraklasie w „niebiesko-białych” barwach) i Hernan Rengifo (25 bramek dla Kolejorza). Również 33 ekstraklasowe trafienia w barwach Lecha Poznań zanotował Kasper Hamalainen, a Semir Stilić zdobył 18 ligowych goli. Ta dwójka strzelała jeszcze bramki dla innych ekstraklasowych klubów (Legii, Wisły Kraków oraz Wisły Płock).

Christian Gytkjaer do zdobycia 46 ekstraklasowych goli potrzebował nieco ponad 8 tysięcy minut co jest lepszym wynikiem od zagranicznych graczy, którzy wyprzedzają go w tabeli najskuteczniejszych obcokrajowców Ekstraklasy. Jeśli sezon 2019/2020 zostanie wznowiony a wszystko na to wskazuje wtedy „Gyta” jak najbardziej będzie stać na dogonienie piątego Kaspera Hamalainena do którego Duńczyk traci w tej chwili 8 goli.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <komentarze 2

  1. MaPA pisze:

    Jeśli opierać się o dane statystyczne to Christian nie ma szans dogonić Hamalainena.Gytkjear strzela gola w co drugim meczu(statystyka).Do końca 10 meczów a więc 5 bramek.Jednak to może się udać.Wystarczy że będzie dobrze obsługiwany w polu karnym i bedzie wykorzystywal sytuacje.

  2. Przemo33 pisze:

    Transfer Gytkjaera to był strzał w dziesiątkę! Strzelił sporo goli w ciągu tych 3 sezonów, na pewno coś jeszcze strzeli. Duńczyk miałby więcej goli, gdyby dostawał więcej podań, bo on z tego żyje, ale 46 goli to na prawdę bardzo dobry wynik. Niech jeszcze coś strzeli nasz Duńczyk po powrocie do gry i sięgnie po koronę króla strzelców :)

Dodaj komentarz