Komunikat PZPN-u w sprawie badań i treningów

W poniedziałek, 4 maja cała PKO Ekstraklasa (50 osób z każdego klubu) przeszła badania na obecność koronawirusa. Wiele ekip jeszcze tego samego dnia korzystając ze zgody ministerstwa rozpoczęło treningi na boisku. Powrót do zajęć okazał się przedwczesny, dziś rano Ekstraklasa SA poprosiła 16 klubów, aby na razie wstrzymały się z zajęciami w grupach.

Przed godziną 13:00 władze Polskiego Związku Piłki Nożnej wydały komunikat. Jego treść znajduje się poniżej.
Komunikat PZPN-u z dnia 5 maja 2020 roku:

„Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymają we wtorek 5 maja do godziny 13:00.

W sytuacji, w której wynik poniedziałkowego testu nie będzie ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 met. Testy Real Time RT-PCR, które w razie zaistnienia takiej konieczności, zostaną przeprowadzane we wtorek 5 maja. Kluby wyniki tych testów poznają w środę 6 maja. Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne.”

Warto dodać, że wyniki badań niektórych klubów są już znane. W wielu z nich wszyscy są zdrowi, niektóre drużyny zostały przebadane jeszcze wcześniej, przed oficjalnymi badaniami dnia 4 maja. Jeśli któryś z piłkarzy danego zespołu będzie miał pozytywny wynik badania na koronawirusa wówczas taka informacja nie zostanie ujawniona, a sam zawodnik zostanie odizolowany od reszty.

Plan powrotu do gry w sezonie 2019/2020:

1) 19 kwietnia – Do wieczora każdy klub musiał podać listę maksymalnie 50 osób, które z ich strony będą brały udział w dokończeniu sezonu 2019/2020 (w tym gronie są m.in. trenerzy, masażyści, piłkarze czy pojedyncze osoby np. z działu mediów).

2) 20 kwietnia – 3 maja – Początek izolacji 16 drużyn Ekstraklasy (trenerzy, piłkarze) + izolacja sędziów. Wszyscy mieli wtedy raportować swój stan zdrowia m.in. poprzez specjalną aplikację i protokół medyczny. Ograniczyć wszelkie kontakty, nie wychodzić z domu. Mieli m.in. zakaz robienia zakupów.

4) 4 maja – Pierwsze testy na koronawirusa. Test (wynik po około 24 godzinach) będzie przeprowadzony na wszystkich osobach zgłoszonych wcześniej przez kluby. Zakup testów finansuje PZPN. Łączny koszt przebadania ekstraklasowiczów to około 1 mln złotych. Dodatkowo przebadane zostaną osoby z Ekstraklasy Live Park, która produkuje sygnał telewizyjny.

5) 4-9 maja – Treningi w grupach głównie kilkuosobowych (maks. 14 osób) z zachowaniem dystansu. Piłkarze przyjeżdżają do klubu własnymi samochodami już przebrani, po zajęciach odjeżdżają, biorą prysznic u siebie w domach.

6) 10 maja – 25/26 maja – Początek pełnych przygotowań klubów Ekstraklasy do wznowienia rundy wiosennej 2020. Drużyny mają ćwiczyć na boiskach pełnymi składami.

7) Koniec maja – Ponowne testy na koronawirusa u wszystkich osób zgłoszonych wcześniej przez kluby Ekstraklasy, testy sędziów oraz testy osób, które będą pracować przy transmisjach telewizyjnych.

8) 27 maja – 2 mecze w ramach 1/4 finału Pucharu Polski w tym Stal – Lech.

9) 29 maja – Planowane wznowienie sezonu 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy.

10) 19 lipca – Planowane zakończenie sezonu 2019/2020.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <3 komentarze

  1. piatkowo86 pisze:

    część klubów podała info że nie ma pozytywnych wyników. wiadomo jak wyszły testy w Lechu?

  2. gutek pisze:

    Kilku piłkarzy skierowano na wymazy. Zły znak…

  3. piatkowo86 pisze:

    jest zgodna na grupowe treningi – jednak nie było tak źle jak się zapowiadało