Osiem najmłodszych Lechowych jedenastek

Trener Lecha Poznań dysponujący najmłodszą kadrą w sezonie 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy (średnia wieku 23,7 lat) wystawia najmniej doświadczone jedenastki w całej lidze. Osiem najmłodszych składów jakie zaczynały dotąd spotkania to zestawienia desygnowane na boisko przez Dariusza Żurawia, który w pierwszej kolejności jest rozliczany przez zarząd właśnie ze stawiania na młodzież.
Dotąd najmłodsze jedenastki w lidze wystawiały Lech Poznań, Legia Warszawa i Raków Częstochowa. Osiem najmłodszych składów to Lech, który najmłodszym składem zagrał w październiku z Zagłębiem Lubin. Akurat odważne postawianie na młodzież nie wyszło wtedy korzystnie. Brak Karlo Muhara, który przecież nie jest wirtuozem piłki był wówczas bardzo widoczny, za niego jeszcze gorzej zagrał Mateusz Skrzypczak zdjęty z murawy w drugiej połowie. Podczas przegranego 1:2, prawdopodobnie najsłabszego meczu w wykonaniu Kolejorza w tym sezonie średnia wieku wyjściowej jedenastki Lecha Poznań wyniosła zaledwie 23,1 lat.

Pozostałych 7 najmłodszych składów wystawionych na ligowe mecze 2019/2020 zagrały przeciwko Wiśle i Wiśle Płock (po 4:0), Jagiellonii (1:1), Legii (1:2), Górnikowi (3:1), Arce (1:1) i Rakowowi (3:0). Bilans Kolejorza w 8 spotkaniach w których Lech Poznań miał najmłodszy skład w całym sezonie 2019/2020 piłkarskiej PKO Ekstraklasy nie jest zły – 4-2-2.

1) Średnia wieku jedenastki: 23,1 (Lech – Zagłębie 1:2)

Van der Hart – Gumny, Satka, Crnomarković, Puchacz – Skrzypczak, Moder – Jóźwiak, Amaral, Kamiński – Gytkjaer.

2) Średnia wieku jedenastki: 23,3 (Lech – Wisła 4:0)

Van der Hart – Gumny, Satka, Crnomarković, Puchacz – Muhar, Moder – Jóźwiak, Jevtić, Kamiński – Gytkjaer.

3) Średnia wieku jedenastki: 23,9 (Lech – Jagiellonia 1:1)

Van der Hart – Gumny, Rogne, Satka, Puchacz – Muhar, Tiba – Jóźwiak, Amaral, Kamiński – Tomczyk.

4) Średnia wieku jedenastki: 24,2 (Legia – Lech 2:1)

Van der Hart – Gumny, Satka, Crnomarković, Kostevych – Muhar, Moder – Jóźwiak, Jevtić, Puchacz – Gytkjaer.

5) Średnia wieku jedenastki: 24,4 (Górnik – Lech 1:3)

Van der Hart – Gumny, Dejewski, Crnomarković, Kostevych – Muhar, Moder – Jóźwiak, Amaral, Puchacz – Gytkjaer.

6) Średnia wieku jedenastki: 24,6 (Lech – Wisła P. 4:0)

Van der Hart – Gumny, Rogne, Crnomarković, Kostevych – Muhar, Tiba – Klupś, Jevtić, Jóźwiak – Tomczyk.

7) Średnia wieku jedenastki: 24,6 (Lech – Raków 3:0)

Van der Hart – Kamiński, Satka, Rogne, Kostevych – Muhar, Tiba – Jóźwiak, Marchwiński, Puchacz – Gytkjaer.

8) Średnia wieku jedenastki: 24,7 (Lech – Arka 1:1)

Van der Hart – Satka, Dejewski, Crnomarković, Kostevych – Muhar, Moder – Jóźwiak, Jevtić, Puchacz – Gytkjaer.

Trener Dariusz Żuraw najstarszą wiekiem wyjściową jedenastkę wystawił dotąd w Łodzi oraz przeciwko Piastowi przy Bułgarskiej. Wówczas średnia wieku pierwszego składu Kolejorza na te 2 spotkania wynosiła 25,6 lat. Nieco bardziej doświadczony wyjściowy skład miał wtedy przełożenie na wyniki, Wielkopolanie oba te mecze wygrali grając szczególnie dobrze przeciwko Mistrzowi Polski, którego w listopadzie pokonali przy Bułgarskiej pewnie 3:0.

Najstarsza jedenastka Lecha Poznań w PKO Ekstraklasie 2019/2020 (średnia wieku jedenastki: 25,6)

ŁKS – Lech 1:2
Van der Hart – Gumny, Rogne, Crnomarković, Puchacz – Muhar, Tiba – Amaral, Jevtić, Jóźwiak – Gytkjaer.

Lech – Piast 3:0
Van der Hart – Gumny, Satka, Rogne, Kostevych – Muhar, Tiba – Jóźwiak, Jevtić, Puchacz – Gytkjaer.

Na drugiem biegunie ligi pod względem wieku i doświadczenia kadry znajdują się obie Wisły oraz Śląsk, które w dotychczasowych 26 kolejkach wystawiły najstarsze jedenastki. Podczas jednego z meczów średnia wieku wyjściowej jedenastki Wisły Kraków wynosiła aż 30,1 lat. Nic to nie dało, bowiem granie przez ówczesnego trenera Macieja Stolarczyka doświadczonymi ligowcami skończyło się jesiennym łomotem od Legii Warszawa aż 0:7.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Komentarz

  1. J5 pisze:

    No cóż, żeby skutecznie grać młodymi trzeba znaleźć złoty środek, czyli tak zestawić jedenastkę aby doświadczenie uzupełniało się z młodością. Można wtedy pokusić się o dobry wynik, a młodzi zawodnicy w oparciu o doświadczonych kolegów mogą skutecznie się uczyć łącząc to z efektywną grą. Jeśli te proporcje zostaną zachwiane, może wtedy zabraknąć jakości w którejś formacji co może mieć przełożenie zarówno na wynik jak i płynną grę oraz frustrację u młodego spowodowaną tym że nie wychodzi.
    Żuraw na początku często nie trafiał z proporcjami, chcąc ogarniać zarówno wynik jak i oczekiwania właściciela. Na szczęście z każdym kolejnym meczem było coraz lepiej, a wiosną wielu z naszych młodzieżowców było już całkiem nieźle ukształtowanymi piłkarzami. Wydaje się, że z każdym kolejnym meczem będzie coraz lepiej. Jakiekolwiek zdobyte trofeum będzie napędzało naszą młodzież. Oby dla dobra klubu udało się już w tym roku coś wygrać

Dodaj komentarz