Niemożliwość kontynuowania

Dnia 12 maja oficjalnie końca dobiegł sezon 2019/2020 w Centralnej Lidze Juniorów Starszych. W marcu rozgrywki przez atak koronawirusa zostały przerwane i w ostatni wtorek ostatecznie zakończone przez ich organizatora. Władze Polskiego Związku Piłki Nożnej przedwczesne zakończenie sezonu tłumaczyły m.in. niemożliwością kontynuowania go w okresie w którym młodzież ma wakacje.

Sezon 2019/2020 w CLJ U-18 (juniorzy starsi) nie został anulowany tak jak w CLJ U-17 i U-15 tylko oficjalnie został zakończony. To oznacza, że końcową tabelą rozgrywek jest ta po zaledwie 17 kolejkach z 30 jakie były pierwotnie zaplanowane. To wzbudziło wiele kontrowersji i jest wiele klubów, które taki stan rzeczy mogą przeklinać.

PZPN postanowił przyznać Mistrzostwo Polski na podstawie tabeli w momencie przerwania sezonu 2019/2020 przez atak koronawirusa. I tak po tytuł sięgnął Górnik Zabrze, który o zaledwie 1 punkt wyprzedził Legię Warszawa, o 2 oczka Zagłębie Lubin oraz o raptem 3 czwartą szczecińską Pogoń, która przez koronawirusa została z niczym, bez medali. Górnicy mieli niesamowite szczęście dostając złote medale od Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wiosną rozegrano tylko jedną kolejkę. Liderem przez zimę była Legia Warszawa, która wyprzedzała Zagłębie Lubin. „Miedzowi” na początku marca nie popisali się zaledwie remisując u siebie z będącą w strefie spadkowej Escolą Warszawa 1:1, natomiast Legia zremisowała na wyjeździe z Arką Gdynia 1:1 tracąc bramkę w 81 minucie gry. Śmiało można powiedzieć, że ten gol kosztował warszawian utratę mistrzostwa na rzecz Górnika, który w 17. kolejce wykorzystał potknięcia wicelidera i lidera.

Zabrzanie do przerwy przegrywali z Lechem Poznań 0:1. Po przerwie zdobyli 2 gole z czego 2 bramkę strzelili już w doliczonym czasie gry. Wygrali 2:1, awansowali na 1. pozycję i jak się okazało 12 maja – było to zwycięstwo na wagę Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych. To 3 taki tytuł w historii Górnika Zabrze, a także pierwszy od 1989 roku. Opiekunem mistrzowskiej ekipy jest Jan Żurek, a więc doświadczony trener m.in. na szczeblu Ekstraklasy, który w przeszłości prowadził wiele klubów głównie ze Śląska.

Dla górników dość niespodziewany tytuł mistrzowski do lat 18 to wielki sukces, a tym bardziej, że w ubiegłym sezonie 2018/2019 zabrzanie szczęśliwie uniknęli degradacji, kiedy inny zespół juniorów starszych zajął ostatnią bezpieczną 12. lokatę. Obrońca tytułu Korona Kielce tym razem była piąta. Lech Poznań już 2 rok z rzędu uplasował się w CLJ dopiero na 10. miejscu, zatem na nic zdała się letnia zamiana trenerów, gdy Bartosza Bochińskiego zastąpił Hubert Wędzonka. Juniorzy starsi Kolejorza ponownie byli tylko tłem dla najlepszych w rozgrywkach notując nieprzyjemne serie bez zwycięstwa.

Na ataku koronawirusa sportowo skorzystał nie tylko Górnik Zabrze, który jesienią będzie reprezentował nasz kraj w młodzieżowej Lidze Mistrzów. W sezonie 2019/2020 nie ma spadków dzięki czemu degradacji uniknęła Escola Warszawa, Wisła Kraków, Gwarek Zabrze i Hutnik Kraków, który w 17 kolejkach ugrał zaledwie 4 oczka. Królem strzelców CLJ U-18 2019/2020 został Kacper Głowieńkowski ze Śląska Wrocław, który strzelił 19 goli. 11 bramek miał za to wicelider z Lecha Poznań, Adrian Ratajczyk.

Aktualnie nie jest znany nawet przewidywany termin rozpoczęcia kolejnego sezonu CLJ w takim samym składzie. Polski Związek Piłki Nożnej pozwoli jednak na grę 4 starszych zawodników z rocznika 2002 w każdym meczu oraz w każdym zespole. Ten zapis raczej nie będzie dotyczył Kolejorza wystawiającego często bardzo młode składy.