FKS Stal Mielec – przedstawienie rywala

Po wyeliminowaniu I-ligowego Chrobrego Głogów oraz dwóch podkarpackich klubów II-ligowych teraz czas na pucharową rywalizację z trzecim zespołem z odległego Podkarpacia. Odradzająca się Stal Mielec celująca w tym sezonie w awans do PKO Ekstraklasy będzie zdecydowanie najtrudniejszym rywalem Lecha Poznań w tej edycji Pucharu Polski, ale już czwartym z rzędu niżej notowanym przeciwnikiem. Kto wie. Być może „niebiesko-biali” nie tylko raz w 2020 roku zagrają z „biało-niebieskimi”.




Fabryczny Klub Sportowy obchodzący nie tak dawno 80. rocznicę założenia to kawał historii polskiej piłki klubowej. To także ciekawa historia rywalizacji z Lechem Poznań o której napiszemy osobno. Dziś kilka dni przed ćwierćfinałem Pucharu Polski trochę więcej na temat ekipy z Podkarpacia.

Ogólny rys

FKS Stal Mielec to klub założony w 1939 roku mający bardzo bogatą historię. Starsi kibice Lecha doskonale kojarzą Stal, młodsi zapewne nie, bowiem w ostatnich latach klub z Podkarpacia trochę zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Stal to jednak kawał historii polskiego futbolu i zespół, który największe sukcesy w swojej historii odnosił w latach w których akurat poznaniacy nie błyszczeli nie będąc wtedy nawet ligowym średniakiem. Stal to 2-krotny Mistrz Polski z 1973 i 1976 roku. W 1975 roku mielczanie byli wicemistrzem kraju dostając się jeszcze do finału Pucharu Polski w 1976 roku. Zapewne do dziś znajdą się kibice, którzy pamiętają występy w Stali Mielec takich piłkarzy jak Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Andrzej Szarmach, Jan Domarski, Adam Fedoruk czy Bogusław Cygan. „Biało-niebiescy” przez lata słynęli z bardzo dobrego szkolenia młodzieży święcąc ostatnie znaczące sukcesy w piłce juniorskiej 13 lat temu (Mistrzostw Polski U-19 i U-17). Stal Mielec jeszcze 12 lat temu występowała w IV-lidze. Od 4 lat jest w I-lidze napierając teraz mocno na Ekstraklasę. „Biało-niebiescy” z pomocą miasta, lokalnych sponsorów i prężnego sponsora tytularnego, którym jest firma PGE próbują obecnie wrócić do elity polskich drużyn. Dawniej wielosekcyjny klub zajmujący 17. lokatę w tabeli wszech czasów polskiej ligi spędził w Ekstraklasie łącznie 25 sezonów. Ostatni raz pucharowy przeciwnik Lecha Poznań grał na najwyższym froncie w naszym kraju 24 lata temu.

Europejskie puchary

Stal Mielec grała dotąd w 5 edycjach europejskich pucharów reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej w latach 1973-1983 w 2 różnych rozgrywkach. Największym sukcesem „biało-niebieskich” jest dojście do 1/4 finału Pucharu UEFA w sezonie 1975/1976. Wtedy Stal po wyeliminowaniu duńskiej drużyny Holbaek, niemieckiego zespołu Carl Zeiss Jena i słowackiego Interu Bratysława potknęła się dopiero w ćwierćfinale ulegając niemieckiemu Hamburgerowi SV. Parę miesięcy później już w kolejnej edycji pucharów mielczanie rywalizowali ze słynnym Realem Madryt przegrywając oba mecze. Za to w 1982 roku remis z belgijskim Lokeren śledziło z trybun aż 40 tysięcy ludzi.

Nowy stadion

Każdy kibic polskiego futbolu śledzący ligę od lat z pewnością pamięta stary obiekt w Mielcu na 25 tysięcy widzów z charakterystycznymi trybunami na którym swoje mecze rozgrywała nawet reprezentacja Polski. Teraz to już przeszłość. Od prawie 8 lat rywal Kolejorza korzysta z nowego obiektu na blisko 7 tysięcy miejsc. Stadion składa się z dwóch zadaszonych trybun, posiada oczywiście sztuczne oświetlenie, podgrzewaną murawę od 2 lat, jest otoczony bieżnią lekkoatletyczną i kosztował 41 milionów złotych. Kolejorz gościł już na nim kilka lat temu rywalizując z Termaliką Nieciecza. Wtedy Lech zagrał słabo i przegrał.

Stary, historyczny stadion Stali Mielec – fot: stalmielec.com
null
null
Nowy stadion Stali Mielec – fot: stadiony.net
null
null

Doświadczony skład

Stal Mielec to bardzo doświadczony zespół. W składzie I-ligowca jest aż 12 piłkarzy z ekstraklasową przeszłością, którymi są bramkarz Jakub Wrąbel (dawniej np. Wisła Płock), a także obrońcy Jakub Bartosz (dawniej Wisła), Lukas Bielak (np. Górnik Łęczna czy ŁKS), Wojciech Lisowski (Pogoń, Piast) i Mateusz Żyro (Legia oraz Miedź). Wielu ekstraklasowiczów nie brakuje również wśród aktualnych pomocników Stali. Maciej Domański grał niedawno w Rakowie, Mateusz Mak m.in. w Piaście, Maciej Urbańczyk jeszcze w Ruchu, Bartosz Nowak też w Ruchu, a Andreja Prokić w GKS-ie Bełchatów. W dodatku bardzo doświadczeni są napastnicy Stali Mielec. Michała Żyro chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, w kadrze jest jeszcze 33-letni Adrian Paluchowski (7 goli na 2 frontach w tym sezonie), który przed laty grał w Ekstraklasie w barwach Legii, Termaliki oraz Piasta.

Jeszcze mało znany trener

22 września 2019 trenerem Stali Mielec został Dariusz Marzec. Nie jest to młody szkoleniowiec, ma 51 lat, wcześniej jako trener seniorów prowadził jedynie KKS Kalisz pracując jeszcze wcześniej jako asystent w Górniku Łęczna oraz przez kilkanaście lat opiekował się juniorami Wisły Kraków. Dariusz Marzec to były pomocnik mający na swoim koncie 172 mecze w Ekstraklasie. Marzec jest najbardziej znany z gry w barwach Wisły. Występował też m.in. w Stomilu Olsztyn, Górniku Zabrze czy w GKS-ie Katowice z którym sięgnął po Superpuchar Polski. Obecny opiekun pucharowego rywala Kolejorza podczas swojej kariery zawodniczej grał również w Grecji i w Finlandii.

Stal Mielec wiosną 2020 – fot: stalmielec.com
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <







2 komentarze

  1. John pisze:

    Ciekawe czy Żuraw wyjdzie na ten mecz swoją optymalną 11.
    Hart-Kostevych-Rogne-Satka-Butko-Jóźwiak-Tiba-Muhar-Puchacz-Ramirez-Gytkjear.
    Na której pozycji coś zmieni, wybór jest całkiem spory.
    Ja bym chciał od początku zobaczyć Letniowskiego i Skórasia.

    • Sp pisze:

      Ja za Puchacza wystawił bym Kamyka i wpuścił go w drugiej połowie, tak jak Skórasia za Jóźia i zamienić pozycje Pucha na lewą Michał na prawą i Marchewe/Tomczyka za Daniego/Gyta