Najważniejsze wytyczne i regulacje przed restartem

Wczoraj Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował obszerną dokumentację przygotowaną przez Komisję Medyczną w której znajduje się szereg wytycznych i zaleceń dotyczących wznowienia oraz dokończenia sezonu 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy, I-ligi, II-ligi oraz Pucharu Polski. Plan z wytycznymi i regulacjami dla różnych osób zawiera kilkadziesiąt stron będąc podzielony na 6 części.
Kto z kibiców zdecydował się już wczoraj przeczytać całą dokumentację PZPN-u ten już wie, jak będą wyglądać mecze i praca poszczególnych osób na stadionie czy poza nim w trakcie epidemii koronawirusa. Pozostałym streszczamy dziś najważniejsze informacje z 6 protokołów przygotowanych przez Komisję Medyczną.

Dokument 1Zalecenia dot. organizacji i pobytu w hotelu zespołu szkoleniowego

Kluby wciąż same będą wybierać hotele w których będą zakwaterowane podczas meczów wyjazdowych. Hotel ma mieć jednak specjalne wydzielone strefy, zespoły mają mieć przykładowo całe piętro do dyspozycji, mają być oddzielone od reszty gości i uniknąć kontaktu z obsługą hotelu. Wszystkie elementy, które się dotyka mają być dezynfekowane (klamki, przyciski w windach, poręcze), a pomieszczenia mieć możliwość wietrzenia poprzez otworzenie okien.

Dokument 2Zalecenia Zespołu Medycznego PZPN dla lekarza klubowego dotyczące postępowania z osobami wchodzącymi w skład zespołów szkoleniowych celem ograniczenia transmisji zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Każdy klubowy lekarz ma czuwać na formularzami medycznymi wypełnianymi przez 50 osób zgłoszonych wcześniej do rozgrywek. W wytycznych PZPN-u jest możliwość zgłoszenia przez lekarza danej drużyny dodatkowej osoby, która weźmie udział w dokończenia sezonu. Taka osoba będzie musiała przejść wszystkie procedury jak osoby zgłoszone w kwietniu. Istnieje jednak możliwość wdrożenie trybu przyspieszonego, wówczas kandydat zostanie od razu wysłany na badanie wymazowe. Każdy lekarz oczywiście dba o środki higieny i dezynfekcji dla drużyn, każdy lekarz 16 klubów wie również co zrobić, gdy ktoś będzie miał objawy zakażenia. W otwartym dokumencie PZPN-u jest stosowny wpis co wtedy należy zrobić.

Dokument 3Zalecenia postępowania w przypadku osoby z pozytywnym wynikiem testuDokument 4Zalecenia dot. organizacji procesów podczas dnia meczowego na stadionie

Każdy klub musi powołać tzw. pełnomocnika ds. higieny, który będzie reagował podczas tzw. „niepożądanych incydentów” w trakcie meczu, prowadził szkolenia na temat m.in. mycia rąk czy dbał o rozmieszczenie i dostarczanie płynów dezynfekujących m.in. w okolicach pomieszczeń i w ciągach komunikacyjnych. Kluby mają również za zadanie prowadzić rejestr osób obecnych na stadionie w trakcie danego dnia meczowego, dezynfekować przed każdym meczem szatnie, pomieszczenia i najlepiej korzystać (piłkarze) z pryszniców w hotelach albo w swoich domach. Kluby mają jeszcze wietrzyć pomieszczenia oraz nie korzystać z cateringów zewnętrznych. Wszyscy na stadionie mają pracować w maskach i w rękawiczkach przestrzegając jednocześnie wszystkich zaleceń na temat higieny. Protokół punktu 4 jest dość obszerny oraz interesujący.

Dokument 5Zalecenia dotyczące stosowania podstawowych środków prewencyjnych higieny osobistej

Punkt 5 to podstawowe zalecenia głoszone w mediach już od dłuższego czasu. Wszyscy mają myć ręce, nie witać się z innymi osobami, zasłaniać twarz, dobrze się odżywiać, zostać w domach, najlepiej nie wychodzić i nie korzystać z usług MPK. W tym protokole jest szereg informacji, jak zachowywać się przy jedzeniu, jak mają zachowywać się rodziny zawodników czy w jakiej temperaturze prać odzież.

Dokument 6Wytyczne dla fizjoterapeutów

Punkt 6 medycznej dokumentacji PZPN-u to wytyczne dla klubowych fizjoterapeutów i zawodników ich odwiedzających. W zapisach widnieje zalecenie na temat noszenia masek, rękawiczek w bazie treningowej klubu, fizjoterapeuci nie mają sami czyścić odzieży np. z piachu tylko od razu wrzucać ją do prania, odzież ochronną chować do torby plastikowej, myć ręce, a np. swój telefon po pracy wyczyścić 70% alkoholem. W tym punkcie rekomendacje i zalecenia są długie, obszernie oraz wyczerpujące. Istnieje szereg zapisów co ma zrobić fizjoterapeuta klubu w konkretnej sytuacji. Fizjoterapeuta w bazie klubowej dba o siebie, o swoje miejsce pracy, nie może używać telefonu, wszystko regularnie dezynfekować. W tym punkcie jest nawet kodeks postępowania piłkarza, który skorzysta z usług fizjoterapeuty.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <Dodaj komentarz