Warto wiedzieć: Lech – Pogoń (09.06.2020)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu dzień przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Lech Poznań – Pogoń Szczecin (09.06.2020):

O polepszenie bilansu – Lech we wtorek po 20:30 zagra z Pogonią 95 raz w tym 75 mecz w lidze. Będzie miał szansę na 35 zwycięstwo, 25 ligowe i 17 u siebie.

Ten rywal pasuje – Wliczając wszystkie fronty Lech Poznań w 12 ostatnich meczach z Pogonią Szczecin zwyciężył 7 razy. Kolejorz triumfował odpowiednio 3:1, 3:0, 3:0, 1:0, 2:0, 2:0 i w kwietniu 2019 roku rezultatem 3:2. Z Pogonią nie przegrał od 3 spotkań.

Zwycięska seria u siebie – Wliczając ligę i puchar Lech ma na swoim koncie 5 kolejnych zwycięstw u siebie z Pogonią (3 bez straty bramki) – 3:1, 3:0 (w PP), 2:0, 2:0 i 3:2. Pogoń ostatni raz wygrała w Poznaniu w lipcu 2015 roku.

Mecz po ponad roku – Lech ostatni raz gościł Pogoń u siebie ponad rok temu w kwietniu 2019. Wtedy mimo prowadzenia 3:0 szczęśliwie wygrał 3:2. W końcówce było bardzo dużo nerwów.

Dwa różne ofensywne bieguny – Jutrzejszy mecz będzie starciem drużyn, które grają zupełnie inaczej. Lech ma 2 najlepszą ofensywę w lidze (48 goli), a Pogoń (28 bramek) dopiero 13. Aż nie chce się wierzyć, że zespól z takim atakiem zajmuje 3. lokatę po 28 kolejkach.

Szczelna defensywa rywala – Pogoń w ofensywie nie jest mocna, za to w defensywie wręcz przeciwnie. Jutrzejszy rywal Kolejorza wraz z Piastem ma najlepszą obronę w lidze (tylko 26 straconych bramek).

Pogoń dobrze gra na wyjazdach – Pogoń w tym sezonie ligowym całkiem dobrze gra na wyjazdach. W 14 ligowych spotkaniach wyjazdowych zdobyła 23 punkty. To 2 wynik w Ekstraklasie.

Runjaić bez punktów – Trener Pogoni, Kosta Runjaić jeszcze nigdy nie zdobył w Poznaniu nawet punktu. Jego bilans przeciwko Lechowi jest dla Niemca niekorzystny – 1-2-2, 7:7.

O przerwanie złej serii – Lech Poznań ma na swoim koncie serię 3 kolejnych meczów bez ligowej wygranej. Na zwycięstwo w Ekstraklasie czeka od początku marca, gdy ograł Górnika 4:1.

Powrót Drygasa – We wtorek sentymentalny powrót na Bułgarską może zaliczyć wychowanek Lecha, Kamil Drygas. 29-latek ostatnio zdobył zwycięskiego gola dla Pogoni dzięki któremu szczecinianie po 6 kolejkach bez wygranej w końcu przerwali złą passę.

Pogoń dużo biega – Pogoń zalicza się do drużyn najwięcej biegających w całej Ekstraklasie. Szczecinianie pokonują na mecz średnio 115,35 km co jest 5 wynikiem w lidze. Rekord tego sezonu należy do Adama Frączczaka. Ofensywny zawodnik rywala jesienią w spotkaniu z Lechem pokonał aż 13,28 km.

O podium – Dla Lecha stawka jutrzejszego meczu jest jasna. Wygrana pozwoli wyprzedzić Pogoń i do środy Śląsk. W przypadku wygranej Lech co najmniej do środy będzie trzeci.

Żuraw bez porażki – Trener Lecha, Dariusz Żuraw z Pogonią jeszcze nie przegrał. Jego bilans przeciwko temu klubowi wynosi – 1-2-0, gole: 5:4. Żuraw jest nieprzerywaniem szkoleniowcem poznaniaków właśnie od zeszłorocznego spotkania z „Portowcami” 3:2.

Gyt bez gola z Pogonią – Tak jak poniżej:

Gytkjaer walczy o króla – Christian Gytkjaer będzie miał jutro kolejną szansę śrubować swój dobry wynik w tym sezonie. W lidze ma 16 goli i jest cały czas samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców.

Trzech musi uważać – Na kartki muszą jutro uważać Jakub Moder i Volodymyr Kostevych. Kolejne napomnienie dla któregoś z nich będzie skutkowało pauzą w meczu z Koroną w Kielcach (niedziela, godz. 18:00).

Gorące minuty – Jutro ponownie warto czekać do końca meczu. Po 81 minucie gry Lech zdobył już 19 ligowych goli z 45 ogółem. Musi się natomiast pilnować między 21 a 30 minutą gry. W tym okresie poznaniacy stracili już 8 bramek. Ostatnią w sobotę.

Szczech rozjemcą – Arbitrem jutrzejszej potyczki będzie Łukasz Szczech. Sędzia z Warszawy prowadził jesienny mecz obu drużyn w którym padł remis 1:1.

Lech jest dużym faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa we wtorek po 20:30 będą gospodarze. Średni kurs na wygraną Lecha wynosi 1.65, na remis 3.90 a na triumf Pogoni 5.80.