Dogrywka: Lech – Pogoń 4:0

Dogrywka – cykl będący dopełnieniem pomeczowych materiałów w tym analizy pomeczowej, szybkich wniosków, plusów i minusów danego spotkania oraz Waszych ocen. W tych artykułach nawet 2 dni po każdym meczu ligowym oceniamy konkretne spotkanie w wykonaniu Kolejorza wybierając dodatkowo najlepszą oraz najgorszą akcję Lecha Poznań w rywalizacji z ligowym przeciwnikiem.

Najlepsza akcja meczu:

22 minuta – Lewy obrońca w tym meczu Tymoteusz Puchacz został świetnie wypuszczony przez efektowne podanie Daniego Ramireza z lewej strony boiska. Pogoń zagapiła się, lewy defensor Kolejorza urwał się obrońcy, popędził z piłką w kierunku bramki, lekko ściął do środka po czym wycofał futbolówkę na około 20 metr do wbiegającego w okolice pola karnego Jakuba Modera. Ten piłkarz pokazał już wcześniej, że potrafi uderzyć na bramkę także słabszą lewą nogą. 20-latek bez wahania kropnął w kierunku bramki ustawiając nogę w taki sposób w który piłka poleciała w lewy róg bramki Dante Stipicy. Efektowny rajd Tymoteusza Puchacza na niezłej szybkości zakończył się równie efektownym golem Jakuba Modera. Był to pierwszy celny strzał Lecha w meczu z Pogonią.

Najgorsza akcja meczu:

Tym razem nie wybraliśmy najgorszej akcji w meczu w której Lech nie popisałby się w ofensywie lub rażąco w defensywie. Pogoń w ofensywie stworzyła niewiele sytuacji, oddała tylko 7 strzałów w tym 2 celne (oba w pierwszej połowie). Można by co prawda uważniej przeanalizować sytuację w której Tomas Podstawski był bliski pokonania Van der Harta przy stanie 2:0 dla Lecha, jednak zwykle takich okazji rywale podczas meczów mają niewiele. Nie było w niej rażących błędów w ustawieniu np. naszych stoperów.

Najlepszy piłkarz według KKSLECH.com:

5 – Jakub Moder nie tylko golem w 20 minucie pokazał, dlaczego to on powinien grać na „6” a nie bardzo słaby Karlo Muhar. Grając nie na swojej nominalnej pozycji zanotował 55% wygranych pojedynków 1 na 1 w tym 67% na ziemi, oddał 2 uderzenia i miał 3 kluczowe zagrania. Po strzeleniu bramki na 1:0 „Modziu” miał potem swój udział przy kolejnych trafieniach.

Najsłabszy piłkarz według KKSLECH.com:

3 – Tym razem Kamil Jóźwiak nie miał swojego dnia co nie było większym problemem, bowiem gorsze mecze zdarzają się najlepszym zawodnikom na świecie, a wczoraj inni piłkarze pociągnęli Lecha do zwycięstwa. Więcej o grze „Józia” napisaliśmy w materiale „Oko na grę”. W paru ważnych statystykach 22-latek był najgorszy na boisku, jego Instat index był dopiero 12 w całym zespole.

Ocena pracy trenera:

5 – Dariusz Żuraw wraz ze swoim sztabem dokonał jednej ważnej zmiany. Za Karlo Muhara wystawił Jakuba Modera, który w ofensywie ponownie sobie poradził, w defensywie także przyćmił występy słabego Chorwata. Skład w końcu był logiczny, dostosowany do sytuacji, nie było żadnego oszczędzania czołowych zawodników, dopiero w II połowie przy rozstrzygniętym już wyniku z murawy zeszły dwie gwiazdy Kolejorza w postaci Ramireza i Gytkjaera.

Ocena pracy sędziego:

5 – Mecz prowadził Łukasz Szczech. Sędzia z Warszawy był zupełnie niewidoczny, tak jakby nie było go na boisku. Szczech pokazał przez 90 minut zaledwie 1 kartkę graczowi rywala, który już na początku spotkania obejrzał żółtko. Za Szczechem jest niemal wzorowe sędziowanie istotnego meczu. Z drugiej strony nie były to trudne zawody do prowadzenia.

Poziom meczu:

5 – Bardzo dobry mecz Lecha, jeden z najlepszych w tym sezonie. Na boisku dzielił i rządził jeden zespół, który po ograniu Pogoni wyprzedził szczecinian w ligowej tabeli. Statystyki strzałów nie pokazują, jak dużą optyczną przewagę miał Lech momentami bawiąc się z bezbarwnymi „Portowcami”. Szczególnie w środku pola Lech zdominował Pogoń będąc częściej przy piłce w każdym kwadransie, mając 90% udanych podań i 60% wygranych starć 1 na 1. Pomiędzy zawodnikami Lecha a Pogoni była techniczna przepaść. Przy stanie 0:1 plan rywala na ten mecz się skończył, przy stanie 0:2 przeciwnik zwiesił głowę w dół poddając się. Od rezultatu 0:3 gości nie było już na murawie.