Decydująca gra o pieniądze z PJS

W ostatnich kolejkach sezonu 2019/2020 gra w grupie mistrzowskiej toczy się nie tylko o medale. Lech Poznań walczy o jak najwięcej pieniędzy, także z programu Pro Junior System. Na 4 kolejki przed końcem rozgrywek PKO Ekstraklasy nasz klub prowadzi z bardzo małą przewagą nad drugą drużyną.O Pro Junior System

Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów, w sezonie 2017/2018 już łącznie 13 mln zł a teraz w rozgrywkach 2019/2020 nawet ponad 18 milionów. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu jest finansowe nagradzanie klubów z najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków/młodzież.

Warunki nagradzania

Młodzieżowcem w sezonie 2019/2020 na szczeblu Ekstraklasy zwie się polskiego piłkarza zgłoszonego do rozgrywek. W sezonie 2019/2020 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1998 roku lub młodszy, ale piłkarze z górnej granicy, czyli z rocznika 1998 tacy jak np. Robert Gumny bądź Kamil Jóźwiak nie są już punktowani w PJS. Żeby młody gracz był brany pod uwagę przy punktacji w tym systemie musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo PZPN przyznaje dodatkowe punkty za występy młodzieżowców w kadrach juniorskich od U-17 do U-21 w których gra wielu zawodników Lecha Poznań.

Lech dostanie 2 czy 3 mln mln złotych?

Lech Poznań w zestawieniu Pro Junior System jest na razie na 1. pozycji przed Legią Warszawa, ŁKS-em Łódź, Zagłębiem Lubin oraz Lechią Gdańsk, które na ten moment dostałyby dodatkowe pieniądze. Kolejorz zgromadził w 33 kolejkach 10908 punktów wyprzedzając drugą Legię o 104 oczka. W tej chwili nie wiadomo jedynie, czy Lech Poznań zgarnie na koniec sezonu 3 mln złotych czy może jednak 2 miliony, które musiałby w całości przeznaczyć na dalsze szkolenie młodzieży.

Lech Poznań już dawno zapewniłby sobie wygraną w PJS, lecz przy liczeniu punktów pomijani są zawodnicy z rocznika 1998, którzy akurat na boisku są jeszcze uznawani za młodzieżowców. Tym samym przykładowo Juliusz Letniowski, Robert Gumny oraz Kamil Jóźwiak będący młodzieżowcami według przepisów Ekstraklasy nie są brani pod uwagę w programie Pro Junior System utworzonym przez PZPN.

W tym sezonie w PJS punktowali dla Lecha Poznań kolejno: Tymoteusz Puchacz, Jakub Kamiński, Jakub Moder, Filip Marchwiński, Mateusz Skrzypczak, Tymoteusz Klupś, Michał Skóraś i Filip Szymczak. Warto dodać, że Kolejorz zdecydowanie przewodzi w PJS też na szczeblu II-ligi. Według regulaminu KKS Lech Poznań nie otrzyma pieniędzy z dwóch lig tylko z jednej, zatem 1,1 mln złotych wpadnie za jakiś czas na konto innego klubu.

Łącznie kilka milionów dla Lecha

W sezonie 2016/2017 klub w Pro Junior Systemem był na 1. miejscu, w rozgrywkach 2017/2018 zajął 2. lokatę, a w zeszłym sezonie znów był pierwszy. Tym samym Lech Poznań w ciągu 3 lat zarobił prawie 5 mln złotych z Pro Junior System z czego 1,6 mln złotych za zeszły sezon.

Dodajmy, że PJS obowiązuje aktualnie w Ekstraklasie, a także w I, II, III-lidze i IV-lidze co od zeszłego sezonu 2018/2019 jest nowością. Po trwającym sezonie 2019/2020 z puli 225 milionów złotych do podziału dla 16 klubów Ekstraklasy łącznie 2,5% kwoty pójdzie na premie w ramach programu Pro Junior System.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <4 komentarze

  1. Rafik pisze:

    To może coś wygramy? 🙂

  2. pewniak pisze:

    Legia będzie miała teraz utrudnioną sytuację, aby nas dogonić, bo Majecki, który trzepał im mnóstwo punktów jest już w Monaco.

  3. J5 pisze:

    Oby wroniarze kosztem wyników pierwszej drużyny nie nakazali Żurawiowi napakowanie podstawy tak dużą liczbą młodzieżowców celem wygrania klasyfikacji, że na pudło i puchary nie da się załapać. Z ich debilnym myśleniem wszystko jest możliwe