6 pucharowy mecz z Lechią i 3 starcie w Pucharze Polski

W środę wieczorem Lech Poznań podejmie u siebie Lechię Gdańsk na którą od lat ma patent w Wielkopolsce i która przez kilkadziesiąt lat rywalizacji pokonała Kolejorza na naszym terenie raptem raz w 2018 roku. Pucharowe pojedynki z lechistami zawsze kończyły się wygranymi drużyny, która w danym meczu była gospodarzem.

Pierwszy pucharowy mecz Lecha Poznań z Lechią Gdańsk odbył się 14 października 1964 roku w ramach 1/32 Pucharu Polski. Po wyeliminowaniu Kujawiaka Włocławek ekipa Kolejorza mierzyła się u siebie z „biało-zielonymi” w Poznaniu. Spotkanie zakończyło się wygraną Kolejorza 3:0. Wszystkie gole padły do przerwy, dwie bramki strzelił Szczepankiewicz, jedno trafienie dołożył Domino. Po wyeliminowaniu lechistów w kolejnej rundzie lechici już odpadli.

W słabych latach 70-tych poznaniacy ponownie trafili na Lechię. W 1/16 finału Pucharu Polski dnia 5 września 1973 roku lechici odpadli po porażce w Gdańsku 0:2. Obie bramki dla Lechii padły wtedy w dogrywce odpowiednio w 112 oraz w 115 minucie gry. Do następnego meczu obu klubów w rozgrywkach pucharowych doszło już w latach 80-tych, kiedy Kolejorz był dużo silniejszy a jednak nie dał rady Lechii Gdańsk.

W sezonie 1982/1983 poznański Lech trenowany przez Wojciecha Łazarka pierwszy raz w historii zdobył Mistrzostwo Polski. W boju o SPP przed rozgrywkami 1983/1984 mierzył się z sensacyjnym zdobywcą Pucharu Polski, Lechią Gdańsk, która wywalczyła to trofeum jako III-ligowiec. „Biało-zieloni” z Kolejorzem o Superpuchar Polski grali już jako II-ligowy klub i sensacyjnie pokonali nas na swoim stadionie 1:0 po golu w 8. minucie Jerzego Kruszczyńskiego. Kompromitująca porażka Lecha Poznań przed sezonem 1983/1984 nie miała wpływu na jego dalszą grę, bowiem w tych rozgrywkach Kolejorz obronił mistrzostwo i sięgnął po krajowy puchar.

30.07.1983, Gdańsk
Lechia Gdańsk – Lech Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: 88.Kruszczyński
Widzów: 12000
Skład Lecha: Pleśnierowicz – Pawlak, Szewczyk, Jakołcewicz, Barczak, Adamiec, R.Szewczyk (46.Małek), Krzyżanowski (46.Strugarek), Niewiadomski (64.Najtkowski, 78.Araszkiewicz), Kapica, Okoński.

Pomijając rozgrywki o Puchar Zlotu w latach 50-tych o których kiedyś pisaliśmy już na KKSLECH.com nasz zespół rywalizował jeszcze z „biało-zielonymi” w Pucharze Ligi zwanym w sezonie 2008/2009 formalnie Pucharem Ekstraklasy. Za mecz 1 kolejki rozegranym dnia 5 września 2008 roku lechici dostali walkowera. W Gdańsku w naszym zespole zagrali wtedy nieuprawnieni zawodnicy. Sami nawet najbardziej fanatyczni kibice Kolejorza mogą już nie pamiętać takich postaci jak m.in. Maciej Pater, Piotr Wrzeszcz, Jakub Czechanowski, Maciej Woźniak czy Marek Gołembowski, którzy akurat w tamtym spotkaniu zagrali w Lechu Poznań.

W 4. kolejce dnia 13 października 2008 lechici ograli już lechistów 1:0 po golu w 19 minucie Sławomira Peszko. Był to historyczny mecz, bowiem podczas niego ostatni raz Bułgarską rozświetliły historyczne stare jupitery. Kolejorz nie grał już wtedy w składzie z juniorami, testowanymi zawodnikami, więcej szans dostali piłkarze z pierwszego zespołu. I tak od początku w ostatnim w historii pucharowym meczu z Lechią Gdańsk prawie 12 lat temu wystąpili choćby Ivan Turina, Piotr Reiss, Semir Stilić, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Jakub Wilk, Dimitrije Injac, Anderson Cueto czy wspomniany już „Peszkin”.