Klub na 100-lecie wybuduje centrum naukowo-badawcze

KKS Lech Poznań przymierza się do realizacji najważniejszego dla siebie i największego projektu w ostatnich latach. Budynki akademii Kolejorza we Wronkach wymagały od dłuższego unowocześnienia, wkrótce rozpocznie się budowa słynnego już centrum naukowo-badawczego, które będzie gotowe na 100-lecie klubu wypadające w 2022 roku.Lech Poznań we wtorek, 7 lipca poinformował o szczegółach zmian w akademii. Według projektu trzypiętrowy budynek główny o wielkości 3875 m2 stanie w miejscu, gdzie obecnie znajdują się odkryte trybuny obiektu we Wronkach. W budynku znajdą się m.in. pokoje dla dyrekcji akademii, trenerów, dla piłkarzy służące wypoczynkowi, szatnie, miejsca do treningu funkcjonalnego, internat na 80 osób czy gabinety do nowy biologicznej.

Blisko 800 m2 będzie miał jeszcze symulator Skills.Lab, który stanie się wsparciem procesu treningowego zawodników. Symulator pomagający poprawić technikę, podania, strzały, pomóc w rozwoju fizycznym stanie za jedną z bramek stadionu we Wronkach od strony lasu.

Budowa nowych budynków we Wronkach ma zakończyć się na przełomie 2021 i 2022 roku w którym Lech Poznań będzie obchodził 100-lecie. Całość pochłonie 40 mln złotych, 5 milionów klub otrzyma z ministerstwa jeszcze w tym roku, pozostałe 14 milionów dofinansowania w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu dostanie w kolejnym roku. Resztę kwoty Lech będzie musiał skombinować sam, nie wiadomo skąd zarząd weźmie resztę sumy na rozwój akademii. W ostatnich sezonach głównym źródłem przychodów były transfery wychowanków za granicę.Projekt akademii Lecha Poznań po wybudowaniu nowych budynków – fot: klub
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <33 komentarze

 1. aaafyrtel pisze:

  nie mogę pojąć, dlaczego ignoruje się pisane dane odnośnie założenia naszej eki (7. sierpnia 1920 r.)…

  • bombardier pisze:

   To może inaczej – ilu z nas tutaj piszących, uznaje 1920 r. za narodziny Lecha?

  • Pszczolka pisze:

   ponieważ data 1922 jest wygrywająca:))

   • aaafyrtel pisze:

    akurat tutaj nie… bo długość trwania jest wygrywająca…

   • Pszczolka pisze:

    mylisz się, większość uznająca datę powstania jest wygrywająca…

   • aaafyrtel pisze:

    jak masz jakieś wątpliwości, poczytaj sobie chociażby hasło o naszej ece w pl.wiki…

   • Pszczolka pisze:

    no i po co mnie odsyłasz do wiki? Ja mogę Cię odesłać do stu innych portali włącznie z oficjalną Lecha jak masz jakieś wątpliwości. Jednak zawsze możesz sobie kupić racę iść pod stadion i świętować 100 lecie już dziś :))

   • aaafyrtel pisze:

    pl.wiki, bo łatwo dostępna jest… gdyby tekst tamże był ci zbyt długim, to tam jest stosowny obrazek z gazety…. dziś świętować nie będę, bo nie ma ku temu podstaw, będę świętował 7 sierpnia 2020 roku…

 2. John pisze:

  Te ciągłe inwestycje w akademie, chęć rozwoju, to pewnie jedna z niewielu rzeczy za które należą się wielkie brawa.
  Akademia Lecha nie jest na złym poziomie, ale takie projekty jak centrum badawczo rozwojowe czy ten symulator Skills.Lab,i inne drobniejsze inwestycje, godne pochwały.
  Już myślałem, że dali sobie spokój z tym centrum.
  A skąd Lech weźmie resztę kwoty?
  20 mln, i dużo to,i nie dużo. Wiadomo, że całej kwoty nie trzeba na tu i teraz.
  Na pewno liczą, że znaczną część uda się zebrać ze sprzedaży wychowanków, którzy są nadzieją na duże pieniądze w najbliższych latach.
  Więc nie powinno być z tym wielkiego problemu, na tyle żeby 1 zespół miał na tym cierpieć, i błąkać się w dole ligowej tabeli.
  Główną polisą chcąc nie chcąc muszą być wychowankowie,Jóźwiak, Gumny,Moder,Kamiński, Puchacz,Marchwiński, może Szymczak, i inni w przyszłości, oby tacy kolejni się pojawili.
  A gdyby tak o sukcesie sportowym jeszcze coś pomyśleli, to już całkiem ;-)))

 3. Ostu pisze:

  Nawet ostatnio pytałem czy ktoś jeszcze pamięta o projekcie rozwoju akademii – a pytanie skąd wziąć kasę było moim drugim…
  Jeśli – jak twierdzi @Grimy – widać symptomy, że zarządzik się ogarnął to potwierdzenie informacji o rozpoczęciu inwestycji w centrum byłoby kolejnym takim symptomem – jednak ciągle aktualne pozostaje pytanie czy zarzadzik ogarnął temat kasy na to przedsięwzięcie…
  – z czego kasa na spłatę długów i bieżące utrzymanie klubu….
  – mówi się o radykalnych transferach in…
  – a teraz jeszcze „potwierdzona” informacja o rozpoczęciu inwestycji w akademię…
  W obecnej sytuacji finansowej i ogólnej żaden bank Piotrowi nie pożyczy – ale może znalazł inne źródła finansowania i jednak postanowił porządnie zainwestować w klub z prywatnych pieniędzy – swoich czy innych…
  Ja z ciekawością i spokojem będę obserwował rozwój „zapowiedzi”…

  • Bart pisze:

   Ja nie uwierzę że Rutkowscy „się ogarnęli” i nigdy nie uwierzę. Raz cygan przez wieś jedzie.

 4. Bart pisze:

  Mamy kolejne potwierdzenie co jest priorytetem, tak gdyby ktoś nadal łudził się że jest inaczej. Otóż priorytetem jest hodowla żywego inwentarza w akademii. Podejrzewam że w klubie nawet nie pomyśleli, że na stulecie można po prostu zdobyć jakieś trofea. Skąd klub skombinuje resztę sumy na budowę? No jak to skąd, opierdolą najlepszych wychowanków, większość kasy ze sprzedaży pójdzie na rozwój akademii a do pierwszej drużyny nasprowadząją szrotu za 2000 kolumbijskich pesos. W tym klubie nic się nie zmieni. Bardzo dobrze że klub inwestuje w akademię, ale niedobrze że robione jest to kosztem zaniedbywania pierwszego zespołu.

  No i druga sprawa, nie podoba mi się że budowa takiego ośrodka jest finansowana z budżetu państwa. Rolą państwa nie jest finansowanie z publicznych pieniędzy prywatnych interesów rodziny Rutkowskich czy Dariusza Mioduskiego, zwłaszcza że tyle sektorów kluczowych dla funkcjonowania państwa jest permamentnie niedofinansowanych (szpitale, szkoły, policja, urzędy). Wolałbym żeby pieniądze wydane na dofinansowanie budowy ośrodków Lecha czy Legii zostały przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli, personelu szpitali, urzędników, policjantów, bo z punktu to są rzeczy ważniejsze dla funkcjonowania państwa niż ośrodki szkoleniowe w prywatnych klubach sportowych.

 5. J5 pisze:

  Kolorystyka, bujanie w obłokach i tworzenie jakiejś kosmicznej rzeczywistości leży, niestety, w naturze wroniarzy. Obiecywali muzeum, Lecha 2020- słynny plan, i jeżeli rozpatrywać by tę nową inwestycję w takich kategoriach, to postawią raczej stodołę krytą eternitem i rozjuszonego byka w roli symulatora, niż to ” nowoczesne” centrum badawcze i akademię. Jeszcze niedawno jęczeli i błagali wiaruchnę o bejmy w czasach koronawirusa, gadali o bardzo ciężkiej sytuacji i ogromnych stratach z powodu pandemii a teraz chcą pałace budować? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć. To kolejna propaganda, tworzona w niezłej sytuacji niedofinansowanej pierwszej drużyny, w przededniu walki o medal, być może srebrny, o Puchar Polski, i u zarania nowego sezonu w kontekście sprzedaży karnetów i biletów na kolejne mecze, kolejny sezon. Ja tego nie kupuję, ale poobserwuję wroniarzy i poznam ich zamiary, po owocach ich działań. Mimo wszystko powodzenia, z gorzkim uśmiechem kibola Lecha Poznań

  • bombardier pisze:

   Obawiam się, że Twój wpis ma bardzo małe poparcie. Znakomite zdanie „jeszcze niedawno…
   Osobiście skrytykowałem tę akcję i szybko ukazały się wpisy typu – moje pieniądze i wara ci do tego
   na co przeznaczam. Więc szczególnie nawiedzeni kibice z radością przyjmą zapowiedź decydentów
   Lecha i będą prośby o podanie konta.
   Przecież Lech to uwielbiane bóstwo, więc jak mu nie pomóc!

   • 100h2o pisze:

    @bombardier- a dlaczego nie? Czy ktoś komuś ma prawo zaglądać do portfela i na co wydaje SWOJE bejmy? Spierd… od nic, bo moje. Mogę kupić tanie wino i szampana Dom Perignon jak mi się podoba.Mogę też POMÓC klubowi albo….. nie .

   • J5 pisze:

    @bombardier nie do końca. Opierając się na doniesieniach Redakcji z owego czasu wynika, że tych wpłacających było około trzech tysięcy. Biorąc pod uwagę siłę lechowych kiboli w Wielkopolsce i nie tylko, jest to mały procent. Tak więc zdanie podkreślone przez Ciebie, moim zadaniem, ma sens. Ja też z resztą, krytykowałem tę akcję wroniarzy. A wśród naszych kiboli jest jak w życiu, część popiera, a część nie. Ja oczywiście nikomu do portfela nie zaglądam, ale osobiście uważam, że nabijanie kasy wroniarzom nie ma sensu

 6. inowroclawianin pisze:

  Bardzo dobrze, że coś takiego tam ma powstać. Niestety obawiam się, że odbędzie się to kosztem pierwszej drużyny, a tego chciałbym uniknąć. Ciekawe skąd Rutek weźmie kasę na realizację. Kolejna sprawa to w tym całym ośrodku przydałaby się też hala do treningów i przynajmniej jedno boisko pod balonem. Na stulecie przydałby się też dublet i awans przynajmniej do grupy LE.

 7. 100h2o pisze:

  @Bart,@Pszczółka – no noe mogę. Pika nożna to od ZAWSZE coś pięknego i to dla gzubów. Marzenia „bycia Lewandowskim” czy wczesniej „bycia Lubańskim”. Marzenia grania nie tylko na podwórku. Do tego rozrywka sportowa z największą widownią. Tego JUŻ nie da się zrobić „na kolanie”.
  Co do „płac nauczycieli i lekarzy”. Czy Was pogięło? Przypominam: kasę na nic nie dające „Komisje”, kasę wywaloną na nie odbyte wybory, zakup maseczek zezłomowanych itp. Tutaj COŚ się stworzy konkretnego. No i żeby nie było… Legia dostała większe dofinasowanie na swoją Nową Akademię ( a to też klub prywatny-podobno). Miasta UTRZYMUJĄ Piasta, Śląsk, Raków. Państwowe firmy utrzymują- Wisłę Płock, Zagłębie Lubin i tak dalej i tak dalej.
  Jeśli dają bejmy… TRZEBA BRAĆ! To piękne poznańskie pragmatyczne podejście do tematu. Kropka.

 8. aaafyrtel pisze:

  odnośnie trzeba brać… takiego jurgieltu to bym jednak nie brał… skończyło się narodową katastrofą na pokolenia…

 9. F@n pisze:

  „Co prawda zajęliśmy 5 miejsce w lidze, przegraliśmy w PP a w pucharach odpadliśmy z Szachtiorem Koniecświata, ale najważniejsze, że na 100 lecie klubu otworzyliśmy centrum naukowo badawcze. Lepszego świętowania nie mogliśmy sobie wyobrazić”.
  Projekt propsuję, ale tak sobie wyobrażam 2022 rok w najczarniejszych barwach. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie.

 10. Michu73 pisze:

  Ja tez jestem poirytowany minimalizmem właściciela jeżeli chodzi o zaangażowanie w walce o trofea sportowe, jednak w tym wypadku trudno się być zadowolonym, ze taki temat jest realizowany. Co to 20 baniek dla Rutkow? Dołożą jak trzeba a to, ze zwroci się to z nawiązką to już wszyscy wiemy. Ja po raz kolejny się przyznaje, ze nie wierzyłem, ze młodzi w tym sezonie zrobią taki progres. Dzieki nim min. jestesmy w grze puchary. Z drugiej jednak strony, tym mocnej boli stracona szansa na mistrza, który naprawdę był spokojnie w naszym zasięgu.

  • 100h2o pisze:

   Michu73- szacunek za słowa ” Ja po raz kolejny się przyznaje, ze nie wierzyłem, ze młodzi w tym sezonie zrobią taki progres. Dzieki nim min. jestesmy w grze puchary. „. Niewielu tutaj potrafiłoby przyznać się do pomyłki.
   Przy okazji kiedyś przeczytałem taki tekst cyt: ” tak naprawdę wszystko PRZED SŁOWEM „ALE” się NIE LICZY”! I u Ciebie było podobnie kiedy po pochwaleniu napisałeś ” Z drugiej jednak strony, tym mocnej boli stracona szansa na mistrza, który naprawdę był spokojnie w naszym zasięgu.”… he he he he

   • Michu73 pisze:

    Nie no pisze jak jest, moim zdaniem oczywiście i bez stosowania żadnych zabiegów przekazu podprogowego o który mnie podejrzewasz? Zreszta fakt, ze w jednym momencie odpala Moder, Puszka i Kamiński to nie jest normalne i nie będzie przytrafiać się co roku. Nie wiem, czy ktokolwiek to przewidział. Ogolnie, jak jakiś czas temu napisałem, piłka jest cały czas w grze i możemy zakończyć sezon sukcesem (PP) ale tez i klapą, także zachowuje spokój. A jak Rutek będzie inwestował kasę i rozwijał klub to zawsze będę to chwalił. Jutro ciężki egzamin dla zespołu i trenera. Trzeba trzymać kciuki i wierzyć w sukces.

   • 100h2o pisze:

    @Michu 73 – Moder i Puszka nie odpalili teraz. Grali już np. wcześniej w juniorskich kadrach Polski. Szokujące są jednak postępy Kuby Kamińskiego który jeszcze w 2018 był REZERWOWYM MPolski Juniorów i przez ten okres przeszedł przez 3,2 ligę i został PODSTAWOWYM graczem Lecha ! Przyznam nawet tak promowany Kownacki nie szedł tak szybko w górę jak Kuba Kamiński. I to jego progres wręcz oszałamia!

 11. El Companero pisze:

  mam nadzieję, ze zarówno budowa drużyny jak i budowa ośrodka pójdą razem w parze. Jedno bez drugiego nie zaistnieje. Ale cieszę się z tej inwestycji, bo już dawno miała powstać. Teraz gdy legia buduje swój ośrodek, właściciel Lecha po prostu nie zamierzał zostać w tyle w szkoleniu młodzieży i robi dobry ruch. Dobrze że będą pokoje dla zawodników. Przychodzą młodzi do akademii, ale mieszkają w internacie, dorastają i warunki mieszkaniowe nadal średnie. Tu chociaż ci z ostatniego rocznik, rezerwy i starsi juniorzy będą mogli zamieszkać w hotelowych warunkach, muszą się w klubie czuć dobrze. Łatwiej im potem przechodzić do 1 drużyny. Może teraz szybciej będziemy wyłapywać kolejne talenty juniorskie.

  • 100h2o pisze:

   @El Companero – czas nie stoi w miejscu. Oglądałem film o ośrodku szkolenia BVB…. jest co nadganiać. I ci co krytykują inwestycję powinni pomyśleć że dzięki lepszym warunkom może będzie w Lechu następny Kamiński ( przyszedł z Szombierek nie tak dawno) czy Sobol ( przyszedł z Nowego Miasta) . Piszę o nich bo oni tak naprawdę ZACZYNALI nie w Lechu a wyhaczył ich skauting. Że o Bednarku ( z Kleczewa) , Drygasie ( z Marcinków Kępno), Kedziorze ( z Zielonej Góry – UKP) nie wspomnę. Zresztą przykładów graczy spoza Wielkopolski przychodzących do Akademii do groma.

 12. Didavi pisze:

  Inwestowanie w Akademię? Brawo! Ale nie może być to najważniejsze, priorytetowe działanie zarządu. Bo najważniejsza jest pierwsza drużyna! Jej wyniki. I sukcesy klubu. Budynki, nowe technologie. Wszystko fajnie. Ale może jakieś mistrzostwo byśmy zdobyli, tak dla odmiany. To powinien być priorytet na 100-lecie, 101-lecie, 102-lecie itd.

 13. Michu73 pisze:

  Ja to wszystko wiem, ale od juniorskiej kadry PL do gry w ekstraklasie jest naprawdę bardzo ale to bardzo daleka droga. Masa zawodnikow przewija się przez te kadry nic w sporcie nie osiągając. Co sobą reprezentował Moder czy Puchacz rok temu? Jakie mieli sukcesy i osiągnięcia w zespołach w jakich grali? Kto na nich stawiał? Kto ich wskazywal jako zawodnikow, którzy będą stanowili o sile czołowego (?) jakby nie było, klubu ekstraklasy? O to mi tutaj chodzi. A co do Kamińskiego, to sam napisales. Wyobraź sobie, gdzie byśmy dzisiaj byli, gdyby nie katastrofalne transfery w ostatnich czasach. Gdybyśmy mieli lidera obrony, prawdziwego brakarza dającego nam punkty swoimi interwencjami, itp. Itd. Mistrz spokojnie był w naszym zasięgu. I wcale nie chodziło o wydawanie większej kasy, tylko o mądrzejsze jej spożytkowanie. Dlatego tak mi żal tego i ciagle o tym pisze. Dlaczego nikt za to nie odpowiada? Dlaczego Rutkowski nie wypierdolil tego całego komitetu transferowego i nie zatrudnił (przynajmniej nie próbował), jakiegoś fachowca od trabsferow? Dlaczego? Akceptuje stan obecny? Pasuje mu wiecznie oglądać plecy szmaty z Warszawy? To są moje pytania i wątpliwości.

  • Michu73 pisze:

   To miała być odp do kolegi 100h2o

   • 100h2o pisze:

    @Michu73 – czyli klasyczny przykład że nie tylko zawodnicy, ale muszą być trenerzy DO TYCH KONKRETNIE ZAWODNIKÓW. Poprzednicy Żurawia mogli stawiać na Drygasa, Serafina, Janickiego, Bielika , Sanockiego (na przykład) Jarka Ratajczaka ,Kurbiela , Jakóbowskiego. Ci co ich wymieniłem nie pograli w tzw Dużym Lechu, kilku zginęło gdzieś na zadupiu (Sanocki, Kurbiel). Powiesz, ciency. A może trenerzy nie potrafili ich oszlifować, wprowadzić? Stawiać na nich? Czy gdyby trenerem w Lechu byłby np Fornalik, Probierz, to Kamiński „wydostałby się” z rezerw? Wątpię.

   • Ostu pisze:

    @100h2o – oczywiście że „nie wydostali by się” – zwłaszcza słuchając tego co ci dwaj opowiadają ostatnio w wywiadach…
    Mam także wątpliwość czy Kamyk grałby w 1 składzie gdyby Żuraw nie był „zmuszony” Nim grać – pośrednio przez zarządzik…