Pierwsze szybkie rozpoznanie

Pierwsze emocje związane z losowaniem europejskich pucharów 2020/2021 są już za nami. Lech Poznań po roku przerwy wrócił do Europy, wracamy także my z tzw. „pierwszym rozpoznaniem” krótko po losowaniu. Zwykle UEFA losowała od razu I i II fazę eliminacji, w tym roku przez koronawirusa, który wywrócił kalendarz poznaliśmy tylko jednego przeciwnika.Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że Lech Poznań na papierze wylosował bardzo dobrego rywala. Zespół na który trafił był najsłabszy w naszym koszyku i znajdował się wśród najsłabszych spośród kilkudziesięciu potencjalnych rywali jeszcze przed ogłoszeniem podziału na grupy. Sama liga łotewska należy do najsłabszych na Starym Kontynencie a rywalem Kolejorza jest zespół, który nie potrafi nawiązać równorzędnej walki z czołowymi klubami tego kraju.

Valmiera FC to klub pochodzący z miasta Valmiera mającego niespełna 25 tysięcy mieszkańców i leżącego w północnej części Łotwy niedaleko Estonii. Klub został założony w lutym 1996 roku. W latach 1997-2003 występował w łotewskiej ekstraklasie. W 2017 roku powrócił do niej zajmując w sezonie 2018 ostatnie 8. miejsce w tabeli z raptem 8 punktami. Wtedy przed spadkiem z ligi pucharowego rywala Kolejorza uratowało powiększenie ligi do 9 klubów. Valmiera FC nazywająca się tak od paru miesięcy skorzystała na tym odnosząc w ubiegłych rozgrywkach toczących się systemem wiosna-jesień największy sukces w swojej historii.

Skrót ostatniego meczu Łotyszy

Valmiera FC w 32 kolejkach wywalczyła 46 punktów co dało jej 4. lokatę za FK Ventspils, RFS Ryga, który był w naszym koszyku oraz Riga FC, które wyprzedziło pucharowego rywala Lecha Poznań o aż 20 oczek. Zdobycie Pucharu Łotwy przez RFS Ryga dało przepustkę Valmieras FC do udziału w Lidze Europy 2020/2021. Absolutny debiutant w europejskich pucharach w trwającym sezonie 2020 łotewskiej Optibet Virsligi wciąż jest w czołówce, ale nie potrafi nawiązać walki z najlepszymi dwiema drużynami.

Podopieczni 46-letniego byłego reprezentanta Gruzji, Tamaza Pertii po 13 kolejkach są na 3. miejscu w ligowej tabeli tracąc do RFS Ryga 10 punktów a do Riga FC aż 15 punktów. Sezon 2020 na Łotwie trwa w najlepsze, więc Lech Poznań będzie miał okazję do obserwacji tego rywala. Do 27 sierpnia Valmiera FC rozegra 3 ligowe spotkania odpowiednio pojutrze, 16 sierpnia oraz 23 sierpnia.

Futbol na Łotwie stoi aktualnie na bardzo słabym poziomie próbując się odbudować głównie dzięki stawianiu na młodzież. W zespole rywala Kolejorza najstarszy zawodnik urodził się uwaga! w 1994 roku. W trzeciej obecnie sile na Łotwie gra paru obcokrajowców w tym Ukraińcy, Nigeryjczycy, Francuzi, Portugalczyk, Tunezyjczyk, Malijczyk czy Gruzin. Największą gwiazdą jest Tolu Arokodare, który w 13 meczach ligowych trafił już 12 razy. Transfermarkt całą kadrę Valmiery wycenia na raptem 2,6 mln euro.

Kadra Valmiera FC
null

Valmiera FC ma jedną z najgorszych frekwencji w lidze. Średnio na mecze tego klubu chodzą 173 osoby co jest dopiero 7 wynikiem. O obiekcie tego klubu w „szybkim rozpoznaniu” nie ma sensu pisać, ponieważ 27 sierpnia Lech podejmie Łotyszy w Poznaniu a nawet gdyby miał grać z tym zespołem na wyjeździe wówczas rywalizowałby prawdopodobnie w Rydze.

Gra Valmiera FC w europejskich pucharach to już największy sukces tego małego łotewskiego klubu mającego raptem 24 lata, który w przyszłości ma szanse stać się nieco mocniejszy niż teraz. Otóż pucharowego przeciwnika Wielkopolan sponsoruje firma Valmiera Glass będąca światowym producentem włókien szklanych. Lech Poznań w rywalizacji z Łotyszami będzie mocnym faworytem. Kolejorz jeszcze nigdy nie odpadł w I i II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Europy i przynajmniej teraz nic nie wskazuje na to, aby za kilkanaście dni potknął się na debiutancie w Europie.

Herb Valmiera FC
null

Już wkrótce rozpoczynamy na KKSLECH.com bardziej szczegółowe przedstawiania łotewskiego klubu i wszystkiego co z nim związane. Wśród kilkudziesięciu artykułów nie zabraknie także analizy kadry Valmiera FC i wielu innych rzeczy. Ten rywal przynajmniej kibiców Lecha Poznań na pewno niczym nie zaskoczy.

8 komentarzy

 1. aaafyrtel pisze:

  jak rozpoznawać, to rozpoznawać… miasto klubu naszego przeciwnika to historyczny wolmar… przez kilkadziesiąt lat było w rzeczypospolitej…

 2. El Companero pisze:

  skoro jest to taki słaby zespół, domagam się od naszej drużyny przejechania się walcem po tych Łotyszach. Koniec z zabawą, zróbmy w końcu jakiś pogrom przeciwnika choćby w 1 rundzie to w 2 będzie się łatwiej grało. Swego czasu bodajże Rosenborg który często grał od 1 lub 2 rundy , gromił słabych rywali i potem w 3 i 4 rundzie mając silniejszych przeciwników grał na luzie i wchodził do grupy.

 3. Mosiniak pisze:

  Do redakcji:
  Klub ma 24 lata,powstał w 1996r. 😉

  A tak poza tym,to maja być może ciekawego napastnika,Nigeryjczyk 19 lat, 13 meczy i 12 bramek i 2 asysty.
  Wartość rynkowa 225K €

  • inowroclawianin pisze:

   Zobaczymy w Poznaniu, czy coś potrafi. Tam cała drużyna kosztuje mniej niż jeden nasz zawodnik. Liczę na gładkie zwycięstwo minimum 3:0.

   • Mosiniak pisze:

    No ja tez liczę na gładkie zwycięstwo,ale można chłopaka poobserwować.
    Jak odpadną z nami to może będą potrzebować kasy 😉

  • KKSLECH.com pisze:

   Oczywiście. Dzięki za uwagę.

 4. Didavi pisze:

  Już wczoraj zwróciłem uwagę na tego Tolu Arokadare. Na niego naprawdę trzeba uważać i nie można zlekceważyć. Jak na taki klub, ten napastnik wygląda całkiem dobrze! Taki Tammy Abraham dla ubogich 🙂