Różny sezon wychowanków za granicą

W ubiegłym sezonie 2019/2020 poza polską ligą w różnych krajach i na różnym poziomie grało aż 11 wychowanków akademii Lecha Poznań. Różni piłkarze będący w różnym wieku mają za sobą zupełnie różne sezony. Jedynym wychowankiem, który ostatnio wygrał coś konkretnego był Tomasz Kędziora sięgając wraz z Dynamem Kijów po Puchar Ukrainy.

Wspomniany Tomasz Kędziora do Pucharu Ukrainy dorzucił wicemistrzostwo Ukrainy. Prawy obrońca w zeszłym sezonie na wszystkich frontach rozegrał 39 mecze w których zanotował 5 asyst i łącznie 3296 minut. Dobry sezon za sobą ma także Jan Bednarek. 24-latek wyceniany obecnie na 15 mln euro zanotował aż 3478 minut w 39 meczach. Strzelił 1 gola, miał 2 asysty. Jego Southampton bez większego problemu utrzymało się w Premiership.

O dobrym sezonie, choć tylko indywidualnie może mówić Karol Linetty. Środkowy pomocnik na 2 frontach rozegrał 30 meczów. W Serie A zaliczył 4 gole oraz 3 asysty. Jego Sampdoria Genua nie odegrała w rozgrywkach żadnej większej roli, ale utrzymała się w lidze włoskiej. Coraz częściej mówi się o odejściu 25-latka do innego klubu na czym zarobiłby Lech Poznań mający zapisane w kontrakcie parę procent.

Dużo gorzej w Niemczech poszło już Marcinowi Kamińskiemu oraz Dawidowi Kownackiemu. Stuttgart awansował co prawda do Bundesligi, ale „Kamyk” stracił ogromną część sezonu przez kontuzję więzadeł. 28-latek do gry wrócił po przerwie związanej z koronawirusem pod koniec maja. Zaliczył 9 spotkań mając asystę w wygranym meczu z FC Nurnberg aż 6:0.

Z kolei „Kownaś” rozczarował na całej linii będąc transferową wtopą Fortuny Dusseldorf, która Włochom zapłaciła za wychowanka Lecha Poznań prawie 7 milionów euro. W zeszłym sezonie 23-latek rozegrał 21 meczów w tym 20 w Bundeslidze. Nie zdobył żadnej bramki, często był krytykowany za grę, za swoją postawę, na dodatek jego zespół spadł do 2. Bundesligi.

W Serie B jest też klub Bartosza Salamona – SPAL. 29-latek stracił tam cały sezon notując w Serie A jedynie 341 minut w 7 meczach. Dużo lepszy w Sampdorii Genua był Bartosz Bereszyński (2405 minut w 28 meczach ligi włoskiej) oraz Krystian Bielik (1494 minut, 20 meczów) w Championship w barwach Derby County.

Czas we Włoszech traci natomiast Olaf Kobacki, który gra w juniorach Atalanty Bergamo. 19-latek w Primaverze rozegrał… 87 minut. Lepiej w tej samej lidze, lecz w Lazio Rzym poszło jego rówieśnikowi. Pomocnik Szymon Czyż w minionym sezonie 2019/2020, który w marcu został przedwcześnie zakończony rozegrał 18 meczów. Podczas 816 minut miał 1 asystę.

Jeszcze więcej w juniorach Manchesteru United występował w zeszłych rozgrywkach Łukasz Bejger. 18-letni obrońca na 2 frontach rozegrał 16 meczów w których zaliczył 2 asysty. Wychowanek Lecha Poznań na angielskich boiskach w sezonie 2019/2020 spędził w sumie 1359 minut.