20 polsko-łotewskich starć w Europie

Sezon 2020/2021 jest 9 w historii w którym polski klub trafił na łotewski i 3 w którym Lech Poznań zmierzy się z Łotyszami. Drużyny z tego kraju przeważnie były ogrywane przez rodzime zespoły. Były jednak wyjątki takie jak na przykład 12 miesięcy temu, kiedy ówczesny Mistrz Polski okazał się słabszy niż Mistrz Łotwy.O pucharowych starciach Lecha Poznań z Łotyszami pisaliśmy już wczoraj. Dla przypomnienia dwa dwumecze ze Skonto Ryga i Metalurgsem Lipawa w latach 90-tych zakończyły się wygranym Kolejorza odpowiednio 2:0 i 5:4 co miało duży wpływ na korzystny bilans gier polskich klubów z łotewskimi.

Pierwszą rywalizacją w historii była właśnie ta Lechowa. W 1992 roku w eliminacjach do Ligi Mistrzów poznaniacy pokonali nieistniejące teraz Skonto Ryga 2:0 i zremisowali z nim na wyjeździe 0:0. 7 lat później po porażce na Łotwie 2:3 u siebie Lech ograł w Pucharze UEFA inny nieistniejący już klub Metalurgs Lipawa 3:1 i awansowali dalej.

W tamtym sezonie 1999/2000, lecz rundę w później problemy z Łotyszami miał Widzew Łódź. Po porażce w Rydze 0:1 u siebie RTS zwyciężył 2:0 awansując do kolejnej fazy Pucharu UEFA. 3 lata później znów Skonto Ryga stanęło na drodze Wisły Kraków, ale tym razem w II rundzie kwalifikacyjnej Champions League. Ówczesny Mistrz Polski wygrał 2:1 i 1:0.

Patent na Łotyszy zakończył się w 2002 i 2003 roku. 18 lat temu Zagłębie Lubin nie dało rady Dinaburgowi Dyneburg (remis 1:1 i porażka 0:1) co skończyło się szybkim wyeliminowaniem z Pucharu Intertoto. Latem 2003 roku klub z Łotwy po raz 2 w historii wyeliminował Polaków. Dokonał tego FK Ventspils, który z Wisłą Płock zremisował 1:1 i 2:2 wyrzucając „Nafciarzy” za burtę Pucharu UEFA.

Dokładnie 12 miesięcy później Wisłę Płock pomściła Amica Wronki eliminując ten sam FK Ventspils z europejskich pucharów (1:1 i 1:0 dla Polaków). Na kolejny dwumecz z Łotyszami trzeba było czekać 7 lat aż do 2011 roku. Wówczas znów Skonto Ryga mierzyło się z Wisłą Kraków, która w kwalifikacjach do Champions League pokonała łotewski klub 1:0 i 2:0.

W 2012 roku problemów z Łotyszami nie miała też Legia Warszawa. Po remisie 2:2 na wyjeździe, u siebie stołeczni rozbili nieistniejący od paru lat Metalurgs Lipawa 5:1. Rok temu tak dobrze już nie było. Mistrz Polski, Piast Gliwice okazał się za słaby na Mistrza Łotwy, Rigę FC. W II rundzie eliminacyjnej Ligi Europy ścieżki mistrzowskiej podopieczni Waldemara Fornalika po wygranej u siebie 3:2 na wyjeździe przegrali 1:2 i niespodziewanie odpadli.

W dotychczasowej 28-letniej historii starć Polaków z Łotyszami na arenie międzynarodowej nasze drużyny mierzyły się z 4 różnymi łotewskimi drużynami i w 4 różnych rozgrywkach. W 20 meczach Polacy zanotowali bilans 10-6-4, gole: 32:19. Polski klub jeszcze nigdy nie przegrał z Łotyszami na swoim obiekcie. Łotewskie kluby w 10 dwumeczach z Polakami wygrały 3 razy eliminując Zagłębie Lubin, Wisłę Płock oraz Piasta Gliwice.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <