Zasady zgłoszeń piłkarzy do Ligi Europy

Coraz mniej czasu zostało do rozpoczęcia ligowych zmagań w sezonie 2020/2021 oraz do pierwszego meczu Lecha Poznań z Valmiera FC. Kolejorz musiał już zgłosić kadrę na początek eliminacji Ligi Europy. Terminy UEFA są ściśle określone tak samo jak zasady uprawnień piłkarzy do występów w europejskich pucharach.


Lech Poznań chcąc wystartować w kwalifikacjach Ligi Europy musiał zgłosić piłkarzy do tych rozgrywek i to na odpowiedniej liście. Każdy klub występujący w eliminacjach ma na to określony termin i ustalając listę musi pamiętać o paru istotnych a zarazem obowiązkowych rzeczach. Na liście musi znajdować się m.in. imię oraz nazwisko gracza, a także jego narodowość, data urodzenia, numer oraz napis jaki będzie miał na koszulce. Na liście do każdego zawodnika musi być też załączona opinia lekarska wystawiona przez lekarza klubowego.

Każdy klub występujący w Lidze Europy musi bądź musiał już przesłać do UEFA dwie listy. Listę A i listę B. Na listę A można wpisać maksymalnie 25 zawodników w tym 2 bramkarzy i aż 8 wychowanków. UEFA ustaliła zresztą specjalne kryteria mówiące jasno, kogo można uznać za wychowanka. Według Europejskiej Federacji Piłki Nożnej wychowanek to taki piłkarz, który trenował w danym klubie już od pierwszych lat swojej kariery lub mając od 15 do 21 lat.

Jeśli Lech Poznań w najbliższym czasie kupi np. nowego piłkarza, a będzie chciał go zgłosić do rozgrywek europejskich podczas gdy wcześniej wysłał już listę do UEFA – będzie mógł to uczynić przed każdą rundą i 24 godziny przed meczem. Regulamin jasno mówi o możliwości zgłoszenia 2 nowych zawodników. Jeśli lista zgłoszona wcześniej do UEFA będzie zawierała 25 nazwisk wówczas kogoś należało będzie z niej usunąć. W przypadku kiedy któryś z klubów nie ma w swojej kadrze 8 wychowanków wówczas może zgłosić ich mniej do rozgrywek UEFA, lecz w takiej sytuacji jego lista będzie zmniejszona.

Oprócz listy A będącej główną listą uprawniającą do występów na arenie międzynarodowej w sezonie 2020/2021 istnieje również lista B. Na niej mogą znajdować się dowolne nazwiska graczy urodzonych w dniu lub po dniu 1 stycznia 1999 roku. Lech Poznań listę uprawionych do gry w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy 2020/2021 musiał zgłosić do 12 sierpnia do godziny 00:00. Lista zgłoszona do UEFA zwykle pokrywa się z listą uprawnionych do gry w Ekstraklasie. W składzie dostępnym -> TUTAJ jest łącznie 23 zawodników Kolejorza w tym 4 bramkarzy.

Co ciekawe w składzie nie ma Tymoteusza Klupsia i Joao Amarala, którzy wrócili z wypożyczeń, ale w każdej chwili ponownie mogą odejść. Nie ma też Miłosza Mleczko, który ma iść na wypożyczenie. Są za to lechici z nowymi numerami. Dani Ramirez ma „10”, Filip Marchwiński na plecach będzie grał z „11”. Numerek „35” zabrał Filip Bednarek, numer „33” wziął Marko Malenica, po numer „40” sięgnął Jakub Niewiadomski, numer „9” przejął Mikael Ishak a numer „44” zarezerwował Alan Czerwiński.

Jednocześnie znani są już sędziowie meczu Lech Poznań – Valmiera FC. Mecz w czwartek, 27 sierpnia, o godzinie 21:00 poprowadzi Czech, Ondrej Pechanec. Na liniach będą asystować jemu inni Czesi – Jiri Molacek oraz Jakub Hrabovsky. Sędzią technicznym będzie natomiast Ondrej Berka.


Terminy zgłoszeń piłkarzy do Ligi Europy 2020/2021:

3 sierpnia (00:00) – Preeliminacje LE
12 sierpnia (00:00) – I runda kwal. LE
20 sierpnia (00:00) – II runda kwal. LE
10 września (00:00) – III runda kwal. LE
17 września (00:00) – IV runda kwal. LE
6 października (00:00) – faza grupowa LE

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <