Nieosiągalne sukcesy Apollonu

Pucharowy rywal Lecha Poznań posiadający klubowy współczynnik 12.500 przy odrobinie szczęścia w tym po odpadnięciu wkrótce paru faworytów miałby szansę nawet na przedostatni 3 koszyk w fazie grupowej Ligi Europy 2020/2021. Lech Poznań zrobi oczywiście wszystko, aby Apollon Limassol nie tylko nie dostał się do grupy, ale odpadł już w przedostatniej rundzie kwalifikacyjnej.



W środę po 18:00 faworytem do awansu będą Cypryjczycy. Drużyna Dariusza Żurawia może i jak najbardziej jest wstanie nawiązać walkę z biało-niebieskimi, którzy w ostatnich latach osiągali mimo wszystko nieosiągalne dla Kolejorza sukcesy na arenie międzynarodowej o których marzy wielu kibiców Lecha Poznań.

Słabe lata 60 i 80-te

Apollon Limassol zadebiutował w europejskich 12 lat wcześniej niż Lech. Lata 60-te i 80-te na arenie międzynarodowej nie przyniosły chluby Cypryjczykom. Biało-niebiescy w latach 60-tych ulegli w dwumeczu Standardowi Liege 1:6 oraz węgierskiemu Gyori ETO aż 0:9. W latach 70-tych Apollon nie rywalizował w Europie, dopiero w 1982 roku mierzył się ze słynną Barceloną dostając baty w dwumeczu 1:9. W kolejnych latach ekipa z Limassol gładko przegrywała jeszcze z Bohemiansem Praga, Malmo FF oraz Realem Saragossa odpadając regularnie po raptem jednym dwumeczu.

Pierwsze udane rywalizacje

Apollon Limassol pierwszy raz przebrnął rundę w europejskich pucharach w 1991 roku. Wtedy w Pucharze UEFA wyeliminował rumuńską Universitateą Craiova odpadając potem z Crveną Zvezdą Belgrad. W 1992 roku nasz pucharowy przeciwnik wysoko poległ z Liverpoolem w dwumeczu 2:8, ale już rok później w II rundzie Pucharu UEFA nieznacznie odpadł z Interem Mediolan (w dwumeczu 3:4). W roku 1993, 1994 i 1997 roku Apollon umiał przechodzić I rundę Pucharu UEFA w rywalizacji z Węgrami, Albańczykami i Finami odpadając później w II fazie z Włochami, Szwajcarami oraz Belgami.

Dla Apollonu szczególny był sezon 1998/1999. W PZP ekipa z Cypru przeszła nawet dwie rundy odpadając dopiero z greckim Panioniosem Ateny. Początek XX wieku był dla biało-niebieskich bardzo słaby. Od 2001 do 2010 roku ekipa z Limassol rozegrała raptem 8 meczów w europejskich pucharach odpadając z nich bardzo szybko. Od 2013 roku Apollon Limassol powoli, powoli zyskiwał renomę w Europie osiągając na Starym Kontynencie znacznie więcej od Lecha Poznań, który w ciągu ostatnich 7 lat tylko raz grał w grupie (sezon 2015/2016).

Cztery razy w fazie grupowej

W sezonie 2013/2014 w fazie play-off Ligi Europy cypryjski klub wyrzuci za burtę Niceę. W fazie grupowej grał z Trabzonsporem, Lazio Rzym oraz z Legią Warszawa triumfując w Polsce 1:0 i przegrywając 0:2 u siebie. 7 lat temu Apollon Limassol zajął w grupie 3. lokatę.

Nasz przeciwnik drugi raz zagrał w fazie grupowej w kolejnym sezonie 2014/2015 eliminując w IV rundzie kwalifikacyjnej Lokomotiv Moskwa (5:2 w dwumeczu). 6 lat temu Apollon zdobył tylko 3 punkty w rywalizacji z FC Zurych. Przegrał oba mecze z Villarreal i Borussią Mönchengladbach będąc ostatni w grupie.

Zespół z Limassol po raz 3 wystąpił w fazie grupowej Ligi Europy w 2017 roku. Wtedy grając od II rundy eliminacyjnej przebrnął kolejno Mołdawian, Szkotów i Duńczyków. W grupie z Lyonem, Atalantą i Evertonem poprzez 3 remisy ugrał 3 oczka zajmując ponownie 4. lokatę w grupie.

Czwarty raz Apollon zaprezentował się w Lidze Europy 2 lata temu. Po wyeliminowaniu Litwinów, Bośniaków oraz Białorusinów drużyna z Limassol mierzyła się w grupie z Lazio, Marsylią i Eintrachtem. Był to najlepszy w historii występ Apollonu w fazie grupowej. Cypryjczycy zajęli 3. pozycję wygrywając jednak z Marsylią we Francji 3:0 czy z Lazio Rzym u siebie 2:0.

Trudny rywal w eliminacjach

Apollon to bardzo trudny rywal w samych kwalifikacjach na które ma patent od lat. W ostatnich 29 domowych meczach w europejskich pucharach Apollon przegrał u siebie tylko 7 razy ulegając Trabzonsporowi, Legii, Villarrealowi, Borussii M., Evertonowi, Eintrachtowi i PSV. 12 miesięcy temu Apollon Limassol nie dostał się do Ligi Europy. Po wyeliminowaniu Litwinów, Irlandczyków oraz Austriaków (5:2 z Austrią Wiedeń w dwumeczu) cypryjski klub w fazie play-off uległ PSV Eindhoven (0:7 w dwumeczu).

Wcześniej Apollon nie wchodził do grupy w 2016 oraz 2015 roku. Przed 4 laty lepszy w dwumeczu był Grasshoppers Zurych, a 5 lat temu azerska Gabala (oba kluby eliminowały Apollon w III rundzie kwalifikacyjnej). Z kolei w 2020 roku biało-niebiescy najpierw sprali u siebie gruzińskie Saburtalo Tbilisi 5:1, natomiast parę dni temu ograli w Grecji tamtejsze OFI Kreta 1:0.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <







2 komentarze

  1. J5 pisze:

    Łatwo nie będzie, ale mecz będzie bez publiczności. Być może ten wyjazd będzie atutem Lecha, bo grając że Szwedami w Sztokholmie Kolejorz zagrał rozważnie, potrafił korygować błędy po to by w drugiej połowie narzucić swój styl gry, grając szybko i pomysłowo. Nawet Bednarek był skoncentrowany i rozegrał najlepsze zawody grając w Lechu. Najważniejsze że nasza drużyna wyszła bez strachu do rywala i oby tak zachowała się na Cyprze. Wszystko w głowach naszych piłkarzy, bo umiejętności są. Powodzenia

  2. inowroclawianin pisze:

    Czeka nas ciężki mecz, ale jak najbardziej są w naszym zasięgu. Trzeba po prostu zagrać na Maxa i wygrać. Obrona wygląda już lepiej niż na początku sezonu.