Apollon Limassol FC – przedstawienie ogólne

Apollon Limassol należy do bardzo interesujących przeciwników, który od lat zalicza się do czołowych cypryjskich klubów. Biało-niebiescy mają duże ciśnienie na europejskie puchary grając od 2013 roku aż 4 razy w fazie grupowej Ligi Europy. W tym sezonie cel Apollonu jest oczywiście identyczny, ewentualne odpadnięcie z Kolejorzem byłoby dla klubu z Limassol dużym rozczarowaniem.Analizując już grę i kadrę Apollonu, jego formę, prezentując wyniki w europejskich pucharach czy przedstawiając stadion w Nikozji pora na ogólne przedstawienie klubu z Limassol. Lech Poznań udaje się w końcu do Nikozji, na Cypr na którym jeszcze nigdy w historii nie miał okazję rywalizować w europejskich pucharach. Już jutro około 20:00 ekipa Kolejorza może przebrnąć III rundę eliminacji do Ligi Europy pierwszy raz od 11 lat.

>> Wszystko o Apollon – Lech (przedstawienia, analizy, ciekawostki)

Ogólny rys

Apollon Limassol FC to wielosekcyjny klub założony w 1954 roku przez młodych Cypryjczyków chcących uprawiać sport. Początkowo istniała tylko sekcja lekkoatletyki, następnie utworzono sekcję piłkarską, która 3 lata od powstania zadebiutowała na najwyższym szczeblu na Cyprze. Do dziś Apollon zdobył 3 mistrzostwa kraju (ostatnie 14 lat temu), 5-krotnie był wicemistrzem Cypru, 9 razy wywalczył Puchar Cypru i 3-krotnie sięgnął po krajowy Superpuchar. Biało-niebiescy ostatnie poważne sukcesy na krajowym podwórku święcili w 2017 oraz w 2018 roku. 3 lat temu „Bogowie” wywalczyli Puchar i Superpuchar Cypru, by rok później zająć 2. miejsce w lidze oraz dojść do finału pucharu krajowego.

2019 i 2020 rok jest dla Apollonu trochę słabszym czasem. Kibice z Limassol wciąż mogą jednak żyć opisywanymi już przez nas czasami 2013-2018 w których biało-niebiescy aż 4 razy grali w fazie grupowej Ligi Europy o której marzą również w tym sezonie. Apollon to klub, który większość swoich piłkarskich sukcesów osiągnął na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jest on w całkowym władaniu Cypryjczyków, nie ma żadnego zagranicznego inwestora, ma mniejszy budżet od Kolejorza. Strategicznym sponsorem naszego pucharowego rywala jest nieznany na polskim rynku grecki bukmacher Stoiximan. Apollon Limassol wspiera jeszcze parę innych lokalnych firm, których nazwy nic kibicom nie powiedzą. Cypryjski klub założony wiosną 66 lat temu aktualnie posiada sekcję piłki nożnej, siatkówki, piłki nożnej kobiecej i koszykówki. Posiada również swoją akademię piłkarską, która dopiero się rozwija.

Sam Apollon Limassol ma bardzo efektowny herb, który naprawdę robi wrażenie. Nazwa Apollon pochodzi oczywiście od Apolla z greckiej mitologi, który był m.in. bogiem światła, muzyki czy przewodni. Apollon znajduje się w herbie klubu a barwy zostały zaczerpnięte z greckiej flagi. Dawniej w cypryjskim klubie pracowali czy grali m.in. Kamil Kosowski, Jerzy Engel, Stefan Majewski, Łukasz Sosin i Arkadiusz Piech.

Apollon Limassol FC – fot: linkedin.com
null

Limassol, Nikozja, Cypr

Wczorajszy lot Lecha Poznań na Cypr nie był dla naszego klubu całkowicie nowym kierunkiem. Kolejorz latał już na Cypr zimą przygotowując się na wyspie Afrodyty do rund wiosennych. Nigdy jednak nie gościł w tym kraju we wrześniu, gdzie wciąż panują upały przekraczające grubo ponad 30 stopni. Poniedziałkowy lot samolotem z Poznania na Cypr leżący w południowo-wschodniej części Europy zajął Lechowi około 4 godzin. Poznaniacy nie zawitali jednak do położonego na południu Cypru miasta Limassol zamieszkałego przez ponad 100 tysięcy ludzi tylko po wylądowaniu w Larnace pojechali autokarem do stolicy tego kraju. Mecz odbędzie się w Strovolos w Nikozji położonej na północy-wschód od Limassol i oddalonej od miasta naszego rywala o 80 kilometrów. Nikozja nie ma dostępu do morza, zamieszkuje ją ponad 300 tysięcy osób. Sam Cypr coraz częściej wybierany przez Polaków na wakacje zamieszkuje na stałe nieco ponad 1,2 mln osób. Państwo będące od 16 lat w Unii Europejskiej i znajdujące się w strefie Euro jest także w innej strefie czasowej. Mecz Apollon – Lech zostanie rozegrany o 19:00 czasu lokalnego, czyli o godzinie 18:00 czasu polskiego. Aktualnie żeby wlecieć na terytorium Cypru będącego przez lata pod wpływem Greków trzeba okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

Cypr, Limassol, Nikozja – fot: google
null
null
null

Trener

>> Wszystko o Apollon – Lech (przedstawienia, analizy, ciekawostki)

Trenerem Apollonu Limassol jest Sofronis Avgousti. To 43-letni były bramkarz m.in. Apollonu Limassol, Arisu Limassol czy AEK-u Larnaka. 10-krotny reprezentant Cypru jest emocjonalnie związany z obecnym klubem będąc wychowankiem Apollonu urodzonym właśnie w Limassol. Avgousti po zakończeniu kariery sportowej 7 lat temu od razu wziął się za trenerkę. Początkowo był asystentem w Apollonie, później samodzielnym trenerem. 43-latek z końcem sierpnia 2019 roku stracił pracę po blamażu w IV rundzie eliminacyjnej Ligi Europy z PSV Eindhoven aż 0:7 w dwumeczu. Po miesiącu i paru dniach zarząd pogodził się z tym szkoleniowcem ponownie zatrudniając go na stanowisku trenera.

Sofronis Avgousti – fot: apollon.com.cy
null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <