Oko na grę: Jakub Moder

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

Jakub Moder nie ma w Lechu zmiennika, od początku sezonu gra regularnie, w niedzielę został bohaterem i miał odgrywać ważną rolę także w środowym spotkaniu na Cyprze. Jego kolejny występ od początku był dobrą okazją, aby bliżej przyjrzeć się postawie „Modzia” w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

To nie był wybitny mecz w wykonaniu Jakuba Modera. Środkowy pomocnik Kolejorza był w cieniu innych pomocników takich jak Pedro Tiba, Jakub Kamiński, Jan Sykora czy Dani Ramirez, którzy mieli większy wpływ na grę Lecha Poznań i końcowy wynik z Apollonem. 21-letni pomocnik swoją ocenę mocno obniżył w pierwszej połowie notując trzy, bardzo dobrze zauważalne, a także irytujące straty. Po tych stratach Apollon Limassol natychmiast wychodził z szybką kontrą. Po jednej z takich strat i kontr Lecha Poznań być może nawet przed utratą bramki na 0:1 uratował Lubomir Satka. Słowak już na naszej połowie popełnił wtedy faul taktyczny za który dostał słuszną żółtą kartkę.

Po przerwie było niestety podobnie. W 64 minucie Jakub Moder dobrym powrotem do defensywy przerwał akcję Cypryjczyków będąc jeszcze faulowany przez przeciwnika, ale 5 minut później popełnił następną stratę. Wówczas Lech prowadził 3:0, dlatego akcja Apollonu po następnej stracie nie była już tak dynamiczna, jak na przykład jedna z kontr przy stanie 0:0. Rosły środkowy pomocnik Kolejorza więcej prostych strat już nie popełnił, ponieważ w 72 minucie trener Dariusz Żuraw postanowił postawić na bardziej defensywnego zawodnika wprowadzając na boisko Karlo Muhara.

Jakub Moder momentami zachowywał się zbyt nonszalancko w środku pola. Jest to ważny zawodnik, wszyscy dużo od niego wymagają, piłkarz łączący rolę „6” z „8” nie może w takim meczu i z takim rywalem popełniać aż tak prostych strat. Żadna z nich nie miała konsekwencji, więc Moderowi upiekło się. Ocena czwórka za środowy występ w Nikozji jest nieco zawyżona. Czwórka jest wystawiona tylko dzięki wysokiej wygranej całej drużyny Kolejorza, a także dzięki małemu udziałowi „Modzia” przy golu na 1:0 i 2:0. Ten udział nie uszedł naszej uwadze tak jak zmarnowany strzał już w drugiej połowie, który można było zamienić na podanie do lepiej ustawionego Daniego Ramireza. Przez końcowy rezultat 5:0 ta sytuacja również nie była aż tak istotna.