O niezapomniany mecz w pamiętnym jesiennym okresie

Pojutrze 136 mecz Lecha Poznań w europejskich pucharach może przejść do bogatej ponad 42-letniej historii gier Kolejorza na arenie międzynarodowej. Jeśli Lech stanie się pierwszym polskim klubem od 1975 roku, który wygra w Belgii wtedy dostanie się do upragnionej fazy grupowej Ligi Europy. Wliczając Puchar Intertoto poznaniakom brakuje już tylko 3 goli do granicy 200 strzelonych bramek na arenie międzynarodowej.Dzień 1 października 2020 roku możemy wspominać przez wiele, wiele lat. Jeszcze nawet kilkanaście dni temu nic nie wskazywało, że akurat pierwszy dzień w 10 miesiącu tego roku będzie aż tak istotny dla naszego klubu. Jeszcze niedawno 1 października w Lechu nie miało się wydarzyć nic konkretnego, a tymczasem pojutrze poznaniacy powalczą o Ligę Europy, o punkty do rankingu, o 2,92 mln euro premii od UEFA, o 6 dodatkowych meczów w Europie z 3 przeciwnikami reprezentującymi najlepsze ligi na Starym Kontynencie.

Ważne pucharowe mecze na przełomie września i października nie są niczym nowym w przypadku Kolejorza. Przed laty w podobnym terminie Lech Poznań rozgrywał spotkania, które już na zawsze zapisały się w historii naszego klubu. Choćby prawie 10 lat temu 30 września 2010 roku w meczu 2. kolejki fazy grupowej Ligi Europy pokonał FC Salzburg 2:0. Podczas tamtego starcia z Austriakami miało miejsce otwarcie nowego stadionu przy Bułgarskiej.

null
null
null
null
null

Dokładnie 27 lat temu 29 września Lech Poznań wygrał za to w Izraelu z miejscowym Beitarem Jerozolima 4:2 dostając się do II rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Nieco później 4 października 1990 roku Kolejorz mimo przegrywania w Grecji 0:1 ograł na oczach 50 tysięcy widzów Panathinaikos Ateny 2:1 i awansował II rundy Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.

Z pewnością do dziś kibice pamiętają historyczny mecz 2 października 2008 roku. Wtedy Lech Poznań po dogrywce pokonał Austrię Wiedeń 4:2 i za sprawą bramki w 120 minucie blisko 12 lat temu awansował do fazy grupowej Pucharu UEFA. Teraz jest dobry moment, by bliżej przypomnieć sobie ten mecz wspominany przez nas obszernie przed 4 laty -> TUTAJ.

null
null
null
null
nullSam miesiąc październik ogólnie jest dobrze wspominany przez kibiców Lecha Poznań. 22 października 5 lat temu ostatni w tabeli Ekstraklasy poznański Kolejorz sensacyjnie i w rezerwowym składzie wygrał w Lidze Europy z ówczesnym liderem Serie A, Fiorentiną 2:1. Wcześniej 25 października Lech przy Bułgarskiej pokonał Olympique Marsylia 3:2. W czwartek w Belgii do odczarowania jest sam pucharowy dzień 1 października. 5 lat temu właśnie tego dnia poznaniacy w Lidze Europy przegrali na wyjeździe z FC Basel 0:2.


null

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <