Kawał pucharowej historii Standardu

Standard Liege to dużo większy, bardziej utytułowany i mający bogatszą europejską historię klub od Royal Charleroi. Czerwono-biali mający patent na eliminacje do Ligi Europy pograli w pucharach jeszcze więcej niż Lech Poznań osiągając swoje największe sukcesy na arenie międzynarodowej w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.Największe sukcesy

Standard Liege debiutujący w pucharach już w 1958 roku pierwszy znaczący sukces w Europie odniósł już w swoim 2 sezonie na arenie międzynarodowej. W rozgrywkach 1961/1962 m.in. po wyeliminowaniu Rangersów ekipa z Liege dotarła do 1/2 finału Pucharu Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów) odpadając w półfinale z Realem Madryt. Standard grał także w ćwierćfinale tych rozgrywek w 1959, 1970 i 1972 roku. Czerwono-biali dochodząc do tej fazy w 1970 roku wyeliminowali po drodze Real Madryt po wygranej w obu meczach.

Nasz pucharowy przeciwnik w 1982 roku grał nawet w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w którym przegrał w decydującym meczu z FC Barceloną. W tych rozgrywkach Standard Liege zadziwiał jeszcze pod koniec lat 60-tych będąc uczestnikiem ćwierćfinału oraz półfinału. Standard ostatni europejski i znaczący sukces osiągnął w sezonie 2009/2010. Po spadku z grupy Ligi Mistrzów grał w Lidze Europy docierając aż do ćwierćfinału, gdzie uległ już Hamburgerowi SV.

Spotkanie z Realem w 1962 roku

Regularny uczestnik fazy grupowych

O Standardzie Liege jako etatowym uczestniku fazy grupowej więcej pisaliśmy już wczoraj. To obecnie 7 sezon w którym Standard gra w fazie grupowej Ligi Europy wychodząc z niej tylko raz – w rozgrywkach 2011/2012. Dokładając do tego dorobku 2 starty w grupie Pucharu UEFA ekipa ze Standardu naprawdę ma się czym chwalić. Klub mający patent na eliminacje do fazy grupowej już często jesienią nie gra tak dobrze, jak w letniej części europejskich rozgrywek. Na przykład w Lidze Europy 2013 w 6 meczach z FC Salzburg, Esbjergiem i Elfsborgiem ugrał raptem oczko ze Szwedami. Standard Liege w Lidze Europy nie wychodząc 5 razy z grupy dotąd 2-krotnie był trzeci oraz 3-krotnie zajął 4. lokatę. Więcej o Belgach w grupie LE można znaleźć -> TUTAJ.

Najlepsze mecze w ostatnich latach

Regularne uczestnictwo w fazie grupowej Ligi Europy w ostatnich latach pozwoliło Standardowi zanotować kilka niezłych rezultatów. W 2014 roku Standard zremisował u siebie z Sevillą 0:0. 2 lata później zremisował z Ajaxem 1:1 i wygrał w Grecji z Panathinaikosem Ateny 3:0. W Lidze Europy 2018 nasz pucharowy przeciwnik ograł Sevillę 1:0, a rok temu zremisował u siebie z Arsenalem 2:2 i pokonał Eintracht Frankfurt 2:1.

Naj, Naj, Naj

Standard Liege rozgrywając mnóstwo spotkań na arenie międzynarodowej notował w pucharach wiele ciekawych wyników. W latach 80-tych wygrał z maltańską Florianą 9:0. Potrafił też zwyciężać w Europie 8:1, 6:1, 5:0 czy 5:1. W historii czerwono-białych były też spektakularne europejskie klęski. W 1993 roku Standard Liege został zbity u siebie przez Arsenal aż 0:7 przerywając cały dwumecz z Anglikami w 1/8 PZP aż 0:10. Belgowie baty zebrali jeszcze w grupie Pucharu UEFA 16 lat temu, gdy polegli u siebie z Athletic Bilbao aż 1:7.

Standard – Athletic 1:7

Różne mecze z Polakami

Standard Liege grał dotąd z dwoma polskimi klubami. W 1970 roku po wygranej u siebie 1:0 i po porażce w Warszawie 0:2 został wyeliminowany z Pucharu Europy przez Legię. Z kolei w 2012 roku w 1/16 Ligi Europy czerwono-biali wyeliminowali Wisłę Kraków remisując w dwumeczu 1:1.

Gol Standardu w meczu z Wisłą

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <1 Odpowiedź

  1. Tadeo pisze:

    Najważniejsze żeby nie przyplątały się
    jakieś przypadkowe kontuzje przed samym meczem i żebyśmy wreszcie zagrali w swoim optymalnym i najsilniejszym składem.Najwyższy czas coś wreszcie ugrać, po dobrych dwóch rozegranych meczach.