Oko na grę: Thomas Rogne

W materiach z cyklu „Oko na grę” w każdym oficjalnym meczu Lecha Poznań baczniej obserwowany jest przez nas wybrany wcześniej zawodnik Kolejorza. W każdym spotkaniu wybrany piłkarz zostaje poddawany naszej analizie w tym często także statystycznej. Najpóźniej kilka godzin po meczu publikowane są wnioski na temat jego gry + ogólna ocena występu przeciwko danemu rywalowi.

W czwartek partnerem Lubomira Satki na środku obrony mógł być tylko Djodje Crnomarković lub Thomas Rogne. Trener Dariusz Żuraw postawił na Norwega, była to zatem dobra okazja, aby bliżej przyjrzeć się postawie Norwega w ramach cyklu „Oko na grę”.

Opis gry:

Thomas Rogne pełnił wczoraj ważną rolę, był kapitanem Lecha Poznań i jednym z najważniejszych graczy na boisku. Standard Liege dysponujący mocną linią pomocy nie przyleciał do Polski, by się bronić, grać z kontry tylko przyleciał atakować i wygrać ten mecz. Duet Satka-Rogne od pierwszych minut wyglądał bardzo pewnie. Obserwowanego Norwega cechował spokój w interwencjach oraz przy rozgrywaniu piłki. W pierwszej odsłonie Rogne miał dwie bardzo udane interwencje w defensywie zapobiegając ostatniemu podaniu przez doskonałe ustawienie się. Przez 90 minut 30-letni stoper popełnił jeden błąd, który… dał Lechowi gola.

Otóż w 48 minucie Rogne naciskany przez rywala zbyt późno zagrał do przodu. Piłka odbiła się od nóg przeciwnika, ale nie trafiła do innego zawodnika Standardu tylko pod nogi piłkarza Lecha. Poznaniacy mieli w tej sytuacji trochę szczęścia, wyszli z kontrą, dobrze rozprowadzili piłkę już na połowie rywala aż zdobyli gola na 3:1. Sześć minut później Thomas Rogne znów zaimponował w obronie, kiedy zatrzymał przeciwnika szarżującego na naszą bramkę. Wtedy Norweg naprawił błąd Jakuba Modera, który stracił piłkę już na połowie Lecha.

Od tamtej pory aż do końca meczu Kolejorza przeważał, Thomas Rogne nabierał pewności z każdą upływającą minutą, doskonale się ustawiał, czytał grę, raz zapoczątkował nawet akcję poznaniaków zagraniem po ziemi na połowę Belgów. Zdrowy Rogne to ostoja defensywy Lecha Poznań, bardzo dobry zawodnik jak na polskie warunki, który grając regularnie jest nie do wygryzienia. Wczoraj mogliśmy wszyscy zobaczyć, jak dużymi umiejętnościami dysponuje zdrowy Norweg, któremu nic nie dolega.

Thomas Rogne w formie, bez urazu, bez problemów zdrowotnych to kawał środkowego obrońcy, który naszej defensywie dodaje wiele jakości. W czwartek 30-letni zawodnik z bogatą przeszłością rozegrał jeden z lepszych meczów w niebiesko-białych barwach. Takiego Rogne chcielibyśmy oglądać zawsze, doświadczony stoper za mecz ze Standardem otrzymuje od nas mocną piątkę. Jeśli zdrowie będzie mu dopisywało wówczas ten zawodnik będzie należał do najlepszych piłkarzy Lecha Poznań w każdym kolejnym meczu.