Prowadzenie w PJS

Trwający sezon jest już piątym w którym obowiązuje Pro Junior System. Od momentu powstania programu w którym kluby dostają pieniądze za stawianie na młodzież Lech Poznań zawsze na koniec rozgrywek był pierwszy albo drugi. Nie inaczej jest w tym sezonie, Kolejorz na razie pewnie przewodzi chociaż w tym zestawieniu mogąc już liczyć pieniądze, które otrzyma.Lech gra o 3 mln

Lech Poznań w zestawieniu Pro Junior System jest na razie pierwszy z 2262 punktami na swoim koncie. Kolejorz ma ponad 1000 punktów przewagi nad drugim Rakowem Częstochowa. Przewaga byłaby oczywiście wyższa gdyby nie rozegrany jeden mecz mniej. Na dalszych premiowanych pozycjach jest Zagłębie Lubin, Legia Warszawa oraz Wisła Kraków.

W sezonie 2020/2021 w PJS nie zapunktowało jeszcze aż 7 klubów, którymi są Warta Poznań, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, Górnik Zabrze i Cracovia. Gdyby Kolejorz na koniec sezonu był pierwszy w Pro Junior System wówczas zgodnie z regulaminem klub dostałby kwotę 3 mln złotych premii, którą musiałby w całości przeznaczyć na dalsze szkolenie młodzieży.

Kolejorz zdecydowanie przewodzi w PJS także na szczeblu II-ligi. Lech Poznań uzbierał dotąd 10626 punktów wyprzedzając drugą Olimpię Elbląg o ponad 5 tysięcy punktów. Według regulaminu klub nie otrzyma pieniędzy z dwóch lig tylko z jednej, zatem Kolejorz nie zarobi dodatkowej sumy na systemie PZPN-u.

Michał Skóraś – 900 punktów w PJS w sezonie 2020/2021
null

O Pro Junior System

Polski Związek Piłki po raz pierwszy postanowił nagradzać rodzime kluby za stawianie na młodzież od rozgrywek 2016/2017. Najpierw w puli nagród było 10 milionów, w sezonie 2017/2018 już łącznie 13 mln zł, w rozgrywkach 2019/2020 ponad 18 milionów a w tym sezonie jest tak samo. System Pro Junior napisany we współpracy z firmą Deloitte został przedstawiony przez PZPN na początku kwietnia 2016 roku. Celem programu jest finansowe nagradzanie klubów z najwyższych frontów w naszym kraju za stawianie na wychowanków/młodzież.

Warunki nagradzania w PJS

Młodzieżowcem w sezonie 2020/2021 na szczeblu Ekstraklasy zwie się polskiego piłkarza zgłoszonego do rozgrywek, który w swoim klubie spędził minimum 3 lata między 12 a 21. rokiem życia. W sezonie 2020/2021 młodzieżowcem jest zawodnik urodzony w 1999 roku lub młodszy. Niestety zawodnicy z górnej granicy, czyli z rocznika 1999 znów nie są punktowani w PJS przez co za występy m.in. Jakuba Modera czy Tymoteusza Puchacza poznański Lech nic nie dostaje.

Jeden z punktujących młodzieżowców w PJS – Filip Marchwiński

Lech zarobił już kilka milionów

W sezonie 2016/2017 klub w Pro Junior Systemem był na 1. miejscu, w rozgrywkach 2017/2018 zajął 2. lokatę, w sezonie 2018/2019 znów był pierwszy, w zeszłych rozgrywkach uplasował się na 2. pozycji. Tym samym Lech Poznań w ciągu 4 lat zarobił prawie 7 mln złotych z Pro Junior System z czego 2 miliony za zeszły sezon.

PJS obowiązuje aktualnie w Ekstraklasie, a także w I, II, III-lidze i IV-lidze. Po trwającym sezonie 2020/2021 z puli 225 milionów złotych do podziału dla 16 klubów Ekstraklasy łącznie 2,5% kwoty pójdzie na premie w ramach programu Pro Junior System.

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <3 komentarze

 1. tomasz1973 pisze:

  Redakcjo, czyli u nas na dzisiaj punktują tylko Skóraś, Marchwiński i Kamiński, tak? Nie wiem, jak wygląda sytuacja z Szymczakiem, bo kiedyś była jakaś wzmianka, że trzeba rozegrać określoną ilość meczy/minut aby naliczać pkt za danego zawodnika?

  • Kosi pisze:

   Masz napisane w tekście kto punktowal. Z ta punktacja podobno sam PZPN nie zbyt ogarnia liczac to po swojemu i wedlug wlasnego widzi mi sie.

   • tomasz1973 pisze:

    Gdzie Ty to czytasz, bo ja nie widzę wymienionego nazwiska Kamińskiego, dodatkowo tak jak pytałem chodzi mi o Szymczaka