Defensywna rozpacz

W minionej rundzie jesiennej 2020/2021 wystąpiło łącznie 11 obrońców w tym 4 prawych, 3 lewych i 4 środkowych. Jakość wszystkich piłkarzy była co najwyżej średnia, w tyłach brakowało lidera co przełożyło się na stratę aż 40 goli w 26 spotkaniach.Jesienią wystąpiło 4 nominalnych prawych obrońców. Robert Gumny przed transferem do Niemiec wystąpił 3 razy na 3 różnych frontach, na koniec swojej przygody z Lechem Poznań spowodował rzut karny w meczu z Wisłą Płock, który kosztował utratę gola i 2 punktów w samej końcówce meczu. W pucharowym spotkaniu ze Zniczem Pruszków w seniorach Kolejorza zadebiutował młody Filip Borowski otrzymując wtedy 25 minut. Jesienią podstawowym prawym obrońcą Lecha Poznań był Alan Czerwiński. Jego transfer jest na razie średni, 27-latek miał tylko przebłyski dobrej gry notując kiepskie liczby, dużo gorsze od tych, które miał w Zagłębiu Lubin.

Alan Czerwiński w 25 meczach zanotował jedynie 3 asysty w tym 2 w Lidze Europy. Nie zdobył żadnej bramki. Żadnych liczb nie miał z kolei jego zmiennik Bohdan Butko, którego powtórne wypożyczenie na Bułgarską okazało się nieporozumieniem. Ukrainiec miał udział przy straconych golach w Liege (na 1:1) oraz w końcówkach z Rakowem oraz Pogonią, gdy asystował Podstawskiemu. 29-latek jesienią zaliczył jedynie 6 spotkań. Z końcem grudnia wygasa jego wypożyczenie, jeszcze nie wiadomo czy zawodnik Szachtara Donieck zostanie u nas na wiosnę, w tej sprawie trwają negocjacje.

PRAWI OBROŃCY:

2. Robert Gumny
Mecze w lidze: 1
Mecze w LE: 1
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 3
Czas gry: 240
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

44. Alan Czerwiński
Mecze w lidze: 14
Mecze w LE: 9
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 25
Czas gry: 1791
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 3 (2 w LE)

91. Bohdan Butko
Mecze w lidze: 3
Mecze w LE: 3
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 6
Czas gry: 389
Żółte kartki: 1 (w LE)
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

28. Filip Borowski
Mecze w lidze: 0
Mecze w LE: 0
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 1
Czas gry: 25
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0Lewa obrona Lecha Poznań to wielkie rozczarowanie. Ukrainiec Vasyl Kravets obniżał loty z każdym kolejnym meczem. Mimo rozegrania 15 spotkań ciężko jest określić jakie atuty ma ten zawodnik. Kravets momentami był gorszy nawet od Volodymyra Kostevycha, miał problemy z dośrodkowaniem, z wykonywaniem autów, z opanowaniem piłki. Z siły fizycznej nie robił użytku, był bezbarwnym piłkarzem bez żadnych liczb (0 asyst, 0 goli).

Żadnego meczu jesienią nie opuścił Tymoteusz Puchacz, który niestety zatrzymał się w rozwoju. Lewonożny piłkarz błyszczał tylko na początku sezonu i tylko w pucharach. 1 gol + 4 asysty w Lidze Europy to solidny wynik, w polskiej Ekstraklasie młodzieżowy reprezentant naszego kraju miał już 0 asyst oraz 0 bramek. Fatalne liczby „Puszki” to nic przy grze tego zawodnika, który zwykle niewiele wnosił do drużyny oprócz nieefektywnego biegania na lewej stronie.

Tymoteusz Puchacz popełnił jesienią kilka błędów skutkujących utratę goli. Najpoważniejszy popełnił w końcówce meczu z Rakowem, kiedy goniąc rywala nie zatrzymał go faulem co skończyło się stratą bramki i 2 punktów. Jesienią 25 minut w Pruszkowie otrzymał Jakub Niewiadomski, który jesienią dość często zasiadał na ławce rezerwowych pierwszego zespołu Lecha Poznań.

LEWI OBROŃCY:

3. Vasyl Kravets
Mecze w lidze: 8
Mecze w LE: 6
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 15
Czas gry: 952
Żółte kartki: 4 (1 w LE)
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

27. Tymoteusz Puchacz
Mecze w lidze: 14
Mecze w LE: 10
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 26
Czas gry: 1922
Żółte kartki: 2 (1 w PP)
Czerwone kartki: 0
Gole: 1 (w LE)
Asysty: 4 (w LE)

40. Jakub Niewiadomski
Mecze w lidze: 0
Mecze w LE: 0
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 1
Czas gry: 25
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0Postawa środkowych obrońców to największe rozczarowanie jesieni w tej formacji. Lubomir Satka zanotował przeciętną rundę, regularnie był ogrywany, jego transfer jest trochę przereklamowany. Nie jest to zły stoper, ale daleko mu m.in. do Emira Dilavera czy Manuela Arboledy. Reprezentant Słowacji zanotował jesienią wiele przeciętnych spotkań zaliczając kilka niezdarnych interwencji, które kosztowały utratę goli. To w końcu on przegrał pojedynek główkowy w Liege w ostatniej akcji czy dostał kanał w meczu z Wisłą Kraków przy bramce na 0:1. Lubomir Satka czasem musiał odpoczywać przez niezaleczony do końca uraz, jesienią rozegrał 21 spotkań zdobywając 2 gole w Opolu w Pucharze Polski.

Kiepską jesień ma za sobą Djordje Crnomarković, który potwierdził, że jest co najwyżej przeciętnym obrońcą, pewnego poziomu na pewno nie przeskoczy i wypadałoby popularnego „Czarnego” zamienić wkrótce na kogoś lepszego. 27-letni stoper nie jest obrońcą na buty na Lecha Poznań, regularne błędy w ustawianiu się raziły w oczy, sam piłkarz rozegrał 17 przeciętnych jesiennych spotkań nie robiąc przez pół roku żadnego postępu.

Jedynie 12 meczów na 26 zanotował kapitan Thomas Rogne. Norweg przez wieczne kontuzje nie mógł ustabilizować formy, kiedy już ją łapał od razu wypadał ze składu przez urazy. Sztab szkoleniowy chuchał na niego i dmuchał, budowa na takim piłkarzu silnej obrony nie miało, nie ma i nie będzie miało żadnego sensu. Aktualnie 30-latek znów jest kontuzjowany, to m.in. przez jego częste absencje więcej szans otrzymywał Tomasz Dejewski, który od lutego do września był pomijany przez sztab szkoleniowy.

25-letni stoper z II-ligowych rezerw otrzymał w pierwszej drużynie aż 7 jesiennych szans. W Lidze Europy zagrał 2 razy i to przeciwko Benfice Lizbona, która z popularnym „Deją” na boisku strzeliła nam aż 8 bramek. Kolejorz z Dejewskim na stoperze w 7 meczach stracił rekordową liczbę aż 20 goli!

ŚRODKOWI OBROŃCY:

37. Lubomir Satka
Mecze w lidze: 11
Mecze w LE: 9
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 21
Czas gry: 1799
Żółte kartki: 4 (3 w LE)
Czerwone kartki: 1
Gole: 2 (w PP)
Asysty: 1

3. Djordje Crnomarković
Mecze w lidze: 8
Mecze w LE: 7
Mecze w PP: 2
Mecze ogółem: 17
Czas gry: 1429
Żółte kartki: 6 (3 w LE)
Czerwone kartki: 1
Gole: 0
Asysty: 0

4. Thomas Rogne
Mecze w lidze: 8
Mecze w LE: 4
Mecze w PP: 0
Mecze ogółem: 12
Czas gry: 937
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 1
Asysty: 0

13. Tomasz Dejewski
Mecze w lidze: 4
Mecze w LE: 2
Mecze w PP: 1
Mecze ogółem: 7
Czas gry: 509
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Gole: 0
Asysty: 0

Obserwuj KKSLECH.com i przeglądaj nasze treści również na dwóch portalach społecznościowych. Nasz serwis nie posiada swojego profilu na Facebooku.

TWITTER
YOUTUBE

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <13 komentarzy

 1. 07 pisze:

  Puchacza pismaki wysyłali do kadry, a ten tylko biegać potrafi, bo o bronieniu nie ma pojęcia. Lech nie ma stoperów. Satka to wyjątek. Rogne – przykład szklanki idealny. A ten co sprowadził Cyrnomarkovicia powinien wyjść i nie wracać…..

 2. Grossadmiral pisze:

  Obrona to naprawdę wygląda jak zbieranina przypadkowych ludzi na jakimś targu i tak generalnie to chyba jeszcze ten Alan w miarę równo grał chociaż pewnie mógłby lepiej. Satka słaba runda czarnymarek miał juz lepszy okres gry i znowu zaczał grać kiepsko. Rogne jest skończony. Dejewski za słaby jak na zawodnika który co chwile musi wchodzić bo Rogne się posypał jego sens bycia w kadrze to chyba jako 5 stoper trenujący z jedynką a grający w rezerwach. Potrzebujemy na środek 2 nowych stoperów o określonej jakości. Puchacz bardzo słabe liczby słaba gra jak odejdzie teraz to nie wiem czy bym się zasmucił, Vasyl zakręcony więc potrzebny nowy lewy obrońca max latem a najlepiej już zimą kupić jakościowego zawodnika a vasyla wypozyczenie skrócic. Prawa obrona ok Butko nie wiem czy jest potrzebny słaba forma niech gra Alan i kogoś młodszego pozyskają do rotacji

 3. Przemo33 pisze:

  Właśnie między innymi przez obronę przegraliśmy tyle meczy. Pojedyncze dobre bądź niezłe mecze nie zamażą końcowej oceny za tę rundę. Tylko 6 czystych kont to zdecydowanie za mało, a liczba 40 straconych bramek to już wstyd i kompromitacja. Z Satki i Czerwińskiego może być jeszcze pożytek, ale reszta, poza Puchaczem nadaje się do odejścia z Lecha. Ta formacja wymaga przebudowy (już nie wspominając o bramkarzu, ale to temat na inną dyskusję), właściwie brakuje 3 stoperów i po jednym bocznym obrońcy, czyli łącznie 5 nowych obrońców by się nam przydało, oczywiście z odpowiednią jakością. Ale niestety, przy Rutkach i Rząsie to nie możliwe i albo zostaniemy z tym, co mamy, albo znowu jakiś szrot do nas trafi.

 4. kri$$ pisze:

  Ciekawe, że obrona wiosna i jesienią to w zasadzie tylko ubytek Gumnego, który został zastąpiony Czerwińskim.
  Konia z rzędem temu, kto zdiagnozuje jak to możliwe że wiosna grali jak z nut a jesienią tragicznie? Przeciez nie było prawie żadnej przerwy letniej, praktycznie z marszu przystąpili do nowego sezonu.
  Jaka jest więc przyczyna tragedii jesiennej?

  • Michu73 pisze:

   Łatwej odpowiedzi, jak zwykle, nie ma i przyczyn jest wiele, ale dla mnie punkt decydujący i „negatywnie zwrotny„ w tym sezonie to transfer Modera. Rozwaliło to zespół i od tego momentu, zaczęło się niestety wszystko sypać.

 5. Michu73 pisze:

  Właśnie w punkcie dotyczącym pytania o najlepszego obrońce roku, miałem największy problem w plebiscycie. Serio, żaden z nich nie był dla mnie żadną opcją na sensowną odpowiedz.

 6. 100h2o pisze:

  W związku z plebiscytem na użytkownika – ZGADZAM SIĘ Z TYMI CO PISZĄ PRZEDE MNĄ I PO MNIE. MACIE RACJĘ!…. ha ha ha ha ha

 7. Ekstralijczyk pisze:

  Kluczem do sukcesu mocna obrona, a tego zabrakło jesień.

 8. Erwin pisze:

  Obrona, nie licząc bramkarza nie wyglądała źle, na lewej Ukrainiec z Puchaczem, środek to Rogne i Satka (Czarny jako zamiennik)na prawej Alan z Butko, problem w tym, że Rogne jest szklany i nie można na nim polegać i dlatego so był bardzo potrzebny, zamiast niego posiłkowali się przeciętnym nawet w rezerwach Dejewskim i nie było stabilizacji w obronie, a to nie pomaga.

  • tomek27 pisze:

   Erwin
   Trzezwy byłes jak to pisales ? Obrona nie wygladała zle ???

  • Erwin pisze:

   Może doprecyzuje bo można mnie źle zrozumieć, obrona nie wyglądała źle gdy zaczynaliśmy rundę, gdy nikt się nie spodziewał awansu do LE i gry na 3frontach, pewnie na samą ese, gre co tydzień i od czasu w PP z kimś slabszym jakoś by się udało, niestety gra co 3dni obnażyła braki i defensywa jest teraz w opłakanym stanie, pewnie po przerwie będzie to wyglądać nieźle, ale co z tego skoro sezon jest zjebany i kupno dobrego obrońcy teraz to ruch zbyt późny, bo właśnie w najważniejszym momencie go zabrakło, zabrakło takiego transferu a’la Satka, nie trzeba by wtedy najważniejsze mecze w grupie LE grać Dejewskim.

 9. kibol z IV pisze:

  TRAGEDIA…

 10. inowroclawianin pisze:

  Bramkarz i obrona to jedno wielkie nieporozumienie w Lechu. A tyle pisaliśmy jeszcze w trakcie eliminacji aby wzmocniono defensywę. Rutek olał temat i znów jego minimalizm przełożył się na wyniki. Dejewski to może grać co najwyżej w rezerwach. Nie było nikogo na zmianę, a przecież była gra na 3 frontach. Potrzeba lepszych obrońców. Rogne powinien odejść, to samo Krawiec i Crnomarkovic a w ich miejsce lepsi zawodnicy. Proponował bym tego Petraska i jeszcze kilku z zagranicy.