Rok napastników Lecha Poznań

Rok 2020 należał do napastników Lecha Poznań. W mijających 12 miesiącach na 3 frontach Kolejorz zdobył łącznie 89 goli mając najskuteczniejszą ofensywę w PKO Ekstraklasie. Spory wpływ na bardzo dobry strzelecki wynik w 2020 roku miało dwóch zagranicznych napastników z północy.Christian Gytkjaer w lipcu został 12 w historii królem strzelców Ekstraklasy w barwach Lecha Poznań. „Gyt” stał się drugim Lechowym królem strzelców naszej ligi zza granicy, który w sezonie 2019/2020 zdobył łącznie 24 gole. Duńczykowi do wyrównania wyniku Jerzego Podbrożnego z sezonu 1992/1993 zabrakło tylko 1 bramki.

Obecny zawodnik AC Monza odszedł z Kolejorza po rozegraniu 119 oficjalnych meczów w barwach Lecha Poznań i po strzeleniu 65 goli. 30-letni napastnik w 2020 roku zanotował 13 trafień (wszystkie w lidze). O dziwo Kolejorzowi udało się znaleźć bardzo dobrego następcę „Gyta”, którym okazał się inny gracz z północy Mikael Ishak.

null
null

Szwed do wiosennego dorobku 13 goli Christiana Gytkjaera dołożył jesienią 15 bramek co oznacza, że dwaj zagraniczni napastnicy Kolejorza będący jednocześnie jego gwiazdami w 2020 roku strzelili razem aż 28 goli. Mikael Ishak w ciągu niespełna pół roku występów w Polsce pobił już strzelecki wynik swojej kariery.

null

Mikael Ishak w sezonie 2014/2015 – 29 meczów, 12 goli i 1 asysta dla Randers
Mikael Ishak w sezonie 2015/2016 – 31 meczów, 13 goli i 2 asysty dla Randers
Mikael Ishak w sezonie 2017/2018 – 31 meczów, 13 goli i 8 asyst dla FC Nurnberg
Mikael Ishak w sezonie 2020/2021 – 24 mecze, 15 goli i 1 asysta dla Lecha Poznań

Chritian Gytkjaer to najlepszy zagraniczny strzelec w historii Lecha Poznań, ale Mikael Ishak już go goni pobijając w dodatku rekord Duńczyka, który wydawał się być trudny do poprawienia. Otóż to już nie Gytkjaer a Ishak jest najlepszym strzelcem Kolejorza w europejskich pucharach. Szwed na arenie międzynarodowej zdobył jesienią 8 goli w tym 5 fazie grupowej Ligi Europy 2020/2021. W niej 27-latek był wicekrólem strzelców.

null
null

Oprócz 8 bramek w Europie nasz obecny snajper strzelił jesienią 7 goli w PKO Ekstraklasie. Mikael Ishak znajduje się w czołówce strzelców polskiej ligi po rundzie jesiennej. Do Tomasa Pekharta traci 6 bramek, 13 królem strzelców w barwach Lecha Poznań raczej nie zostanie, jednak realnie w marcu może już mieć 20 trafień na wszystkich frontach w sezonie 2020/2021.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

11 komentarzy

 1. Pawelinho pisze:

  Ishak to jeden z niewielu pozytywny aspektów kończącej się pierwszej części sezonu 2020/21. Do Gytkjaer pod względem bramek Szwedowi jest jeszcze daleko, ale wg mnie jest na bardzo dobrej drodze, aby przegonić pod względem króla strzelców w myśl maksymy „umarł król – niech żyje król!”.

 2. John pisze:

  Szkoda,że Szymczaka szybko wykluczyła kontuzja.
  Powoli wchodził z ławki,bramka w PP,w LE ,i taki pech.
  Po tym co pokazał Kacharava,wydaje mi się,że Szymczak może być nr2.
  Oby tylko zdrowie dopisywało.

  • Pawelinho pisze:

   Też mi się tak wydaje, że Szymczak będzie tym drugim napastnik w myśl zasady i doktryny na temat promocji wychowanków.

 3. kri$$ pisze:

  Jeden transfer w letnim okienku udał sie jak na razie. Ishak to gość, którego nie dopadła jeszcze zaraza minimalizmu. Widać, że mu sie chce. Za to go cenię.
  Oby w 2021rku także dawał nam wiele radości.

  • Pawelinho pisze:

   Dobrze ujęte z tą „zarazą minimalizmu” ja do tego dorzuciłbym jeszcze marazmu.

 4. Przemo33 pisze:

  Z napastników w tym roku można być na prawdę zadowolonym. Już pomijając Timura i Kacharavę, to reszta na prawdę potrafiła robić swoje i strzelać gole. Najpierw wiosną Gytkjaer był skuteczny i zasłużenie został królem strzelców, a potem, myślę że bardzo pozytywnie zaskoczył Ishak, który godnie zastąpił Duńczyka. Jeszcze do tego Szymczak, który niewiele pograł, ale po wejściach z ławki jesienią strzelił 2 bramki. Myślę, że to właśnie Szymczak powinien być zmiennikiem Ishaka zamiast Kacharavy. Mam wielką nadzieję, że w następnym roku napastnicy znów dadzą nam wiele radości, będą skuteczni i strzelą dużo bramek.

 5. maksi3 pisze:

  Ishak to transfer przy którym nie można mieć żadnych zastrzeżeń na ten moment. Po prostu super. Szwed wydaje się być lepszym zawodnikiem od Gyta. Również bardzo skuteczny, z tą typową „czutką” napadziora ale i dużo bardziej pracowity w obronie oraz częściej pokazujący się do rozegrania. Dla mnie ekstra, oby chociaż 50% ruchów transferowych Kolejorza było właśnie takich.

 6. Radomianin pisze:

  Jeśli chodzi o 2prawdziwych napastników w 2020 roku możemy dać spokojnie szkolną ocenę 5 +
  Szkoda że na wielu innych pozycjach oceny to 1/2…

 7. kibol z IV pisze:

  Ishak pokazał że istnieje „życie” po Gycie. Jedyny w pełni udany transfer w trwającym sezonie.

 8. Ekstralijczyk pisze:

  To akurat udało się Lechowi.

  Ishak na razie godnie zastępuje Gytkjaera.