102. rocznica zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W niedzielę, 27 grudnia 2020 roku przypada już 102. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dokładnie 102 lata temu mieszkańcy Wielkopolski rozpoczęli największy zwycięski zryw niepodległościowy w historii Polski. Dziś w naszym regionie w tym na ulicach wielkopolskich miast i miasteczek będzie niosło się głośne „Cześć i Chwała Bohaterom!”.Z racji 102. rocznicy wszystkie osoby czujące się Poznaniakami i Wielkopolanami mogą wywiesić dziś flagi narodowe lub powstańcze. W niedzielę w całej Wielkopolsce zawyją syreny, wówczas będzie dobry moment, by na chwilę zamilknąć i będąc poza domem stanąć na chwilę, żeby oddać hołd bohaterom, którzy wywalczyli dla nas niepodległość.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy dnia 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu i wygłosił przemówienie do Polaków przed hotelem Bazar. Dzień później 27 grudnia Niemcy zaczęli napadać na Poznaniaków oraz Wielkopolan przez co doszło do zamieszek, a później do walk.

Powstańcy Wielkopolscy dość szybko opanowali większą część Prowincji Poznańskiej i dzięki zwycięstwu ta została przyłączona do Rzeczypospolitej Polskiej. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Przydatne linki:

>> Powstanie Wielkopolskie
>> 27grudnia.pl
>> PowstanieWielkopolskie.pl

Poznań dnia 27 grudnia w kilku ostatnich latach:

null
null
null
null> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

25 komentarzy

 1. J5 pisze:

  W tym roku przez Covid nie przyjadę do Poznania na obchody, nie wiem nawet czy będą. Wielki to żal…ale Cześć i chwała bohaterom!!!

  • ArekCesar pisze:

   Coś tam ma być, bo mój syn się wybiera z kumplami.

  • tomasz1973 pisze:

   Ale pandemia nie wyklucza takiej podstawowej sprawy jak wywieszenie flagi na swoim domu, a nawet tego brakuje. Mam nadzieję, że przynajmniej w Poznaniu o tym nie zapomniano, bo u mnie kiepsko to wygląda.

 2. kibol z IV pisze:

  Cześć i chwała bohaterom !

 3. ArekCesar pisze:

  Chwała bohaterom!

 4. tomasz1973 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 5. kilo82 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!

 6. Michu73 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom! Celebrujemy, pamietajmy i edukujmy młodych. Nic nie jest nam dane na zawsze. Widać to szczególnie teraz, w tym 2020 roku.

 7. Siodmy majster pisze:

  Uważam się za patriotę , sprawy Polski lezą mi na serduchu , mam ogromny podziw i szacunek dla powstańców wszystkich zrywów narodowych. Po tysiąckroć rozkminiam co by było gdyby państwo Jagiellonów rozwinęło się w jeszcze większą potęgę , gdyby nie było Potopu Szwedzkiego , rozbiorów i drugiej wojny oraz związanej z nią 50-letniej okupacji Polski przez najbardziej przerażające IMPERIUM w nowożytnej historii czyli ZSRR .Nic mi z tych rozważań nie wynika , czasu nie cofnę więc mimo , iż zaznaczyłem bycie patriotą marzy mi się … oderwanie zachodu Polski od reszty .Zapewne niektórzy z Was właśnie się oburzyli ale trudno .Mi życie w kraju złożonym z Wielkopolski , Dolnego Śląska , Lubuskiego i obu Pomorzy bardzo by odpowiadało .Gdyby Górny Śląsk też chciał być z nami to nie widzę przeszkód .Przepraszam wszystkich tych , których uraziłem .

  • tomasz1973 pisze:

   Grubo. Nigdy się nad tym w ten sposób nie zastanawiałem…Hmm typowy podział Polski na A i B, prawie w jej rzeczywistych granicach, ale ten podział (chociaż na szczęście zanika) tak właśnie przebiega. Ja 24 lata swego życia przeżyłem w małym miasteczku, które podczas zaborów było miastem granicznym – Grabów nad Prosną, nie wiem czemu, ale „ci” wszyscy zza Prosny mieli od zawsze jakiś inny tok myślenia, inne podwórka, inaczej podchodzili do porządku, do własności, do pracy…Na wschodzie jest jeszcze jeden powód do takiej sanacji, o której piszesz- Warszawa i jej mentalność, której nie potrafię zaakceptować, ich mania wyższości, ich pogarda do wszystkich spoza stolicy, a prawda jest taka, że swoimi decyzjami rozkórwili swoje miasto do tego stopnia, że Stalin zastanawiał się czy nie przenieść stolicy do Łodzi, a potem nałożyli na naszych dziadków haracz, którym odbierano część uposażeń „na odbudowę stolicy”, z innych miast, np. Wrocławia wywożono dla nich cegłę, cały naród składał się na nich i ich odbudowywał, a teraz powiedz i o tym…bufony chcą na wszystkich patrzeć z góry, no bo to stolyca, kutasy zafajdane!

  • J5 pisze:

   Idea tego oderwania zacna, ale chyba nie o to powstańcom chodziło. Jak to się mówi w „kupie siła”, a część tylko Polski zaraz ktoś by przywłaszczył sobie. Bodajże po Powstaniu reszta Polaków z Galicji i Kongresówki zasiliła nas fachowcami których Prusacy kształcić nam nie pozwalali, my wysłaliśmy im Armię Powstańczą chociażby na odsiecz Lwowa. Chyba ta mieszanka się uzupełnia, a mi jakoś brakuje zagarniętych przez sowietów kresów. Zresztą, mi chyba wystarcza określenie że ” za Strzałkowej Azja się zaczyna” choć wiele lat mieszkam już w tej azjatyckiej części. Zawsze powtarzałem tutaj, jak pytali po co u nich zamieszkałem, że niosę im łacińską kulturę zachodu. I może niech tak pozostanie
   Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru

  • kibol z IV pisze:

   @siódmy – Ok napiszę też coś i ja.Dziś mamy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 102 ROCZNICĘ .Redakcja poświęciła temu specjalny artykuł. Gdy piszę ten post jest godz 19.55 Dzień powoli się kończy. W artykule poświeconym pamięci naszych przodków wpisu dokonało 7 forumowiczów . S I E D M I U !!! Specjalnie uzyłem dużych liter i wykrzykników. To jest WSTYD ! To jest żenada ! Nie wiem ilu ludzi dokonało tutaj dziś swoich wpisów , nie wiem ilu odwiedziło to forum , nie wiem ilu czytało ten artykuł. Wiem jedno…Jako Poznaniakowi ,Wielkpolaninowi , Kibolowi Lecha…jest mi totalnie WSTYD o tak mały odzew w postaci wpisów odnośnie tego artykułu. WSTYD !!! Wstydzę się nie za siebie ale za tych wszystkich którzy dziś odwiedzili to forum i ” nie raczyli” zostawić swego „śladu” pod tym artykułem. Nie mam prawa nikomu mówić co , gdzie i kiedy ma pisać. Nie mam prawa wymagać tego od innych…To każdy powinien wiedzieć sam. Jednak jeśli My ZAPOMNIMY o tym Powstaniu , jesli MY nie będziemy tego kultywować , eksponować i wymagać by o tym Powstaniu pamiętano…nie wymagajmy tego od innych. Siódmy My żyjemy w innym świecie…ten Nasz świat jest zbyt „skomplikowany” do obecnej rzeczywistości.
   Zastanwiam się ilu forumowiczów dokonało by swego wpisu gdyby redakcja zatytułowała jeden z artykułów ” legia to stara …..” Zapewne każdy lokalny” patriota” za punkt honoru uznał by swój „wpis” za konieczny…W S T Y D !!! …I teraz coś dla tych wszystkich którym ten wpis się nie podoba…Mam totalnie w dupie waszą krytykę… TO JEST ŻENUJĄCE ŻE NA FORUM KIBOLI , POZNANIAKÓW, WIELKPOLAN, WPISU DOTYCZĄCEGO ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO WYPOWIADA SIĘ KILKA OSÓB !!!

   • kibol z IV pisze:

    * „Nie wiem ilu ludzi dokonało tutaj dziś swoich wpisów” powinno być – Nie wiem ilu ludzi dokonało dziś wpisów na forum w innych artykułach.

   • J5 pisze:

    To mnie też przeraża. Jeszcze kilka lat temu wpisów byłoby tutaj bez liku

   • tomasz1973 pisze:

    Obejrzałem z ciekawości dzisiaj Wiadomości w tvp, celowo dzisiaj, bo od pewnego momentu nie oglądam tej telewizji, chciałem wiedzieć, czy będzie jakaś wzmianka o naszym Powstaniu, bo jeszcze nie dawno omijali ten sukces wielkim łukiem i było! I to nawet wystawili Wielkopolanom super laurkę! Na szczęście teraz corocznie o tym się mówi, przypomina i składa hołd Bohaterom, ale tak jak mówisz, przede wszystkim my musimy (!) pamietać i o tym pisać, u mnie trudno dzisiaj wywieszoną flagę dostrzec, (nie mówię o instytucjach), a w moich okolicach (Mikstat, Ostrzeszów, Kępno, Syców) toczyły się walki i to tutaj organizowały się oddziały, czekając na uzbrojenie i rozkazy.

   • Siodmy majster pisze:

    @tomasz1973- to się wreszcie do czegoś ta koszmarna TVP przydała . My , Polacy uwielbiamy czcić piękne klęski zamiast zwycięstw .Przez lata nasze ZWYCIĘSTWO w POWSTANIU WIELKOPOLSKIM było traktowane jak nic nie znaczący epizod historii. Oby nadszedł teraz czas by co roku cała Polska pamiętała o tym wydarzeniu .
    P.S. – powstania śląskie , które miały ogromne znaczenie też jakoś nie mają ” wzięcia” w mediach ogólnopolskich 🙁

   • kibol z IV pisze:

    @tomasz1973 – Lech jest czymś najbardziej rozpoznawalnym w naszym regionie.To dzięki kibolom , tym złym , tym najgorszym…tym co palą racę , robią dym i przypominają o naszej historii. To dzięki nim to Powstanie jest teraz eksponowane. Pokazywane w tv , uwypulane w mediach. O co „mam żal” do tutejszych forumowiczów ? O to że „ciężko” było napisać cokolwiek pod tym artykułem. To jest nasza historia , nasza tożsamość , to jest coś co nas powinno jednoczyć najbardziej. Na setki innych bzdur rodzą się solidne dyskusje , gdy temat wymaga powagi i pokazania swego patriotyzmu , solidarności , tożsamości…Wpisuje się kilka osób. Zastanawiam się teraz czy to obojętność , obciach , jakiś trend i moda , nie uwaga ? Jesteśmy Lechem Poznań. Czy chcemy, czy nie reprezentujemy go przed całą Polską ! Bo każdy może tu wejśc i czytać to co tu piszemy. Artykuł o Powstaniu Wielkpolskim komentuje kilka osób !!! WSTYD !!!

 8. kibol z IV pisze:

  @siódmy majster – A teraz jest eksponowane ? Masz przykład. Na forum kiboli. Ludzi którzy powinni emanować patriotyzmem , kultem jedności , uwypuklaniem swojej tożsamości. Ile osób się wpisało ? Jak nas mają traktować i szanować gdy My sami nie dbamy o to ? Zacznijmy od siebie ! To MY zacznijmy pamiętać ! Nie znam danych statystycznych odnośnie odwiedzin dziś na tym forum…ale osób ktore wypowiedziały się w tym artykule jest bardzo mało. Tu masz prosty przykład tego , jak My sami potrafimy „zadbać” o to co jest najważniejsze.

 9. J5 pisze:

  Do niedawna ciężko było o literaturę dotyczącą powstania. Co dziwne, za komuny eksponowano wszelkie walki z Niemcami, jednakże o naszym zwycięskim zrywie było cicho. Jednakże powstały dwa seriale stricte dotyczące Wielkopolski i walk o jej wyzwolenie, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, i ” Pogranicze w ogniu”, co w pewnym sensie zawstydza wolną Polskę po upadku komuny. Dopiero w okolicach setnej rocznicy Powstania zaczęły pokazywać się filmy dokumentalne. Książka o Powstaniu dr Rezlera sprzed około dziesięciu lat zapoczątkowała kolejne pozycje, dzięki czemu teraz łatwo dowiedzieć się zarówno o przyczynach wybuchu, jak i jego przebiegu. Tym bardziej dziwne jest to że zainteresowanie zwłaszcza na naszej stronie jest tak małe, w porównaniu chociażby z czasami, gdzie o jakieś źródła było ciężko. Mam nadzieję że się to zmieni, i że na tak niskie zainteresowanie zły wpływ miał ten rok covidowy

  • kibol z IV pisze:

   @J5 – Covid nie ma tu nic do rzeczy. Tu tym artykułem zainteresowała się garstka. Reszta ma wyjebane na jakieś Powstanie. Założę się że więcej wiary z Wlkp i kiboli Lecha napisze o Powstaniu Warszawskim nizli Wielkopolskim.To jest dla mnie niewyobrażalne. Zadam Ci teraz bardzo banalne pytanie . Czy w plebiscycie na forumowicza roku swój glos oddaje tylko 7 osób ? Tu pod tym artykułem powinna „dać o sobie znać” zdecydowana większość forumowiczów… Za chwilę zacznie się okres transferowy , zapewne Lecha wzmocnią jakieś no nejmy…Jestem ciekaw ile osób wyrazi swą „opinię” ?…Idę o zakład że więcej niz siedmiu ! I nie ważne czy będzie covid czy nie.Nie szanujemy sami siebie…a wymagamy tego od rutków , od TV , prasy , portali nternetowych , od kibiców innych klubów. Co się z nami stało… ???!!! Jesteśmy słabi jak chyba NIGDY !!!
   Jesteśmy słabi bo byle jaki no nejm ,znaczy więcej nizli Bohater Powstania Wielkopolskiego !!! KURWA WSTYD !!! WSTYD !!! WSTYD !!!

   • J5 pisze:

    No cóż, nasze flagi powiewają, widocznie roczniki dla których ta pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest ważna, wymierają. W zasadzie jest to przykre że centralna telewizja pamięta, a kibole Lecha niekoniecznie. Najgorsze, że jeszcze parę lat temu tych wpisów było mnóstwo. Co się stało, że zniknęły. To trudno zrozumieć

 10. slavo1 pisze:

  To ja też kilka słów, które z jednej strony mnie definiują i trochę komentują Wasze wypowiedzi.

  Ciągle powtarzam, że jestem stąd. Jestem Wielkopolaninem a dopiero potem Polakiem. Mi też jest bliska idea Polski okrojonej i wskazanej przez @Siódmego majstra. W 1919 i 1920 w tej Nowej Polsce nikt za nami nie tęsknił – przykład istnienia granicy pomiędzy Wielkopolską a Polską zdaje się do połowy 1920 roku jest wystarczający. Niesławna rola Piłsudskiego jest każdemu tutaj znana. Ja co roku wywieszam flagę Powstania Wielkopolskiego a nie wywieszam na 11 listopada. Tak już mam. Nie czuję związku z warsiafką, łodzią czy łomżą. No nie czuję. Ale zostawiam im prawo do samodecydowania w swoich regionach. Myślę, że typ niemiecki (dużych landów) byłby idealny. Ale kto w tej azji zrezygnuje z ludzi i dochodów generowanych w dawnym zaborze pruskim?

 11. Sial pisze:

  Tak o Powstaniu pamiętam zawsze i jestem bardzo dumny, i myślę że jest dużo takich ludzi jak ja. Ale nie każdy wyraża to wpisem na forum. CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI

 12. jn pisze:

  Przy okazji może warto przypomnieć, że to Powstanie nie było pierwszym powstaniem zakończonym sukcesem.
  Pierwszym było Powstanie Wielkopolskie ale w roku 1806.
  Tak więc warto pamiętać o tym że to te dwa powstania Wielkopolskie obok II Śląskiego są jedynymi zakończonymi sukcesem.
  Dla potwierdzenia tego pozwalam sobie dołączyć uchwalę sejmu w sprawie uczczenia 210. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1806 roku
  http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20160001102/O/M20161102.pdf
  Szkoda że nawet w Wielkopolsce się o tym nie pamięta…

 13. Przemo33 pisze:

  Cześć i chwała Bohaterom!!!