Poprzednie zimy transferowe

Zimą 2021 na brak transferów kibice Lecha Poznań nie mogą narzekać. Trzy ruchy transferowe na tle poprzednich zim zostały przeprowadzone bardzo szybko. Gorzej jest już z samą jakością zawodników, o Jesperze Karlstromie czy Antonio Milicu ciężko coś powiedzieć, ich cv nie robi wrażenia, po zarobieniu ponad 120 mln złotych w parę miesięcy kibice spodziewali się mimo wszystko lepszych ruchów w tym także następcy Jakuba Modera. Zawodnika, który ma zastąpić „Modzia” wciąż nie ma, choć w kalendarzu mamy już drugą połowę stycznia.



Najnowsze transfery wśród najdroższych

Jednym z najdroższych transferów Lecha Poznań w ostatnich latach i najdroższym zimą jest Rafał Murawski odkupiony 10 lat temu z Rubina Kazań za około 1 mln euro. Do najdroższych zimowych transferów w ostatnich latach zaliczają się te ostatnie. Jesper Karlstrom został kupiony za 700 tys. euro, natomiast Antonio Milić za 500 tysięcy. 450 tysięcy euro zimą 2015 wyłożono za Tamasa Kadara z Diosgyor ETO, rok później 400 tysięcy euro za Nickiego Bille Nielsena z Esbjerg, tyle samo 12 miesięcy temu kosztował Dani Ramirez a zimą 2017 roku klub zapłacił 350 tysięcy euro za Volodymyra Kostevycha pozyskanego z Karpat Lwów. Identyczną kwotę wydano jeszcze na jeden z lepszych zimowych transferów w ostatnich latach, którym był Kasper Hamalainen kupiony w styczniu 2013 roku z Djurgardensu Sztokholm.

Najwyższe wydatki na zimowe transfery w ciągu ostatnich lat:

* – Niektóre ceny podane są w przybliżeniu. Część z nich nie obejmuje premii menadżerskich

Rafał Murawski (Rubin Kazań) – 1 mln euro
Jesper Karlstrom (Djurgardens Sztokholm) – 700 tys. euro
Antonio Milić (Anderlecht Bruksela) – 500 tys. euro
Tamas Kadar (Diosgyor ETO) – 450 tys. euro
Dani Ramirez (ŁKS Łódź) – 400 tys. euro
Muhamed Keita (Stromsgodset) – 400 tys. euro
Nicki Bille Nielsen (Esbjerg) – 400 tys. euro
Volodymyr Kostevych (Karpaty Lwów) – 350 tys. euro + 200 tys. euro w razie awansu do LM/LE
Kasper Hamalainen (Djurgardens Sztokholm) – 350 tys. euro
Sergei Krivets (BATE Borysów) – 350 tys. euro

Największe i najmniejsze wydatki

Od kiedy klubem rządzą Rutkowscy poznański Lech najwięcej pieniędzy na zimowe transfery wydał podczas pamiętnej zimy 2011. Wtedy zakupiono piłkarzy za prawie 1,5 mln euro co nie dało wiosną wyniku sportowego. Kolejorz zarządzany jeszcze wtedy przez Andrzeja Kadzińskiego m.in. przegrał w finale Pucharu Polski i nie awansował do europejskich pucharów. Tamta zima odbijała się czkawką przez jakiś czas, więc zima 2012 była pierwszą od lat i aż do teraz, kiedy na Bułgarską nie przybył żaden nowy piłkarz.

Od tamtej pory aż do teraz Lech Poznań prowadzony przez Karola Klimczaka nie wydał zimą więcej niż kilkuset tysięcy euro. Tej zimy klub przekroczył już kwotę 1 mln euro wydanego na transfery co nie robi większego wrażenia patrząc na sumę jaką Kolejorz zarobił ostatnio na wychowankach i na Lidze Europy (28-29 mln euro). Pod względem transferów ta zima wciąż może być rozczarowaniem, bowiem dotąd nie przyszedł do nas następca Jakuba Modera, ale na tle paru poprzednich zim okno 2021 i tak wypada dobrze.

W 2014 roku przybył tylko Paulus Arajuuri wzięty z wolnego transferu. W 2018 roku wydano przysłowiowe frytki na wypożyczenia, a 2017 i 2016 roku zimą łącznie niecały 1 mln euro ściągając tak słabych piłkarzy jak m.in. Sisi, Elvis Kokalović, Vladimir Volkov, Nicki Bille Nielsen czy Mihai Radut. Także podczas zimy 2019 wydano skromną kwotę na Juliusza Letniowskiego wypożyczając jeszcze Timura Zhamaletdinova. Skuteczność zimowych transferów 12 miesięcy temu w lubym podniósł Dani Ramirez, który zastąpił Darko Jevticia. Swego czasu solidny był jeszcze Bohdan Butko.

Szybki transfer Karlstroma

Kolejorz większość ruchów w ostatnich latach przeprowadzał w drugiej połowie stycznia sprowadzając między 15 a 30 stycznia prawie 10 zawodników. Tak późne zimowe transfery sprawiały, że nowi zawodnicy dołączający do zespołu w trakcie przygotowań i w trakcie obozu nie mieli szans szybko zgrać się z drużyną, odpowiednio przygotować oraz już od pierwszych wiosennych meczów stanowić o sile Kolejorza. Wyjątkiem jest tylko wspomniany już Kasper Hamalainen. Fin podpisał kontrakt z naszym klubem 30 stycznia 2013 mając trochę więcej czasu na aklimatyzację w Lechu Poznań z racji późniejszego niż obecnie startu rundy wiosennej w Ekstraklasie.

Tej zimy Lech Poznań szybciej niż w poprzednich latach zaczął przeprowadzać transfery, jednak kadry na rundę wiosenną nadal nie skompletował. Transfer Jespera Karlstroma przeprowadzony w grudniu przypominał ruch z Sergeiem Krivetsem, którego jeszcze stare władze w 2009 roku także zaklepały w grudniu. Oficjalnie 9 stycznia 2021 trafił do nas Bartosz Salamon a 2 dni później Antonio Milić. To czyni te nabytki jednymi z najszybszych ruchów transferowych dokonanych zimą w ostatnich latach.



Zawodnicy, którzy przyszli do Lecha Poznań od zimowego okienka transferowego 2013 + dzień od którego oficjalnie obowiązywała umowa:

1 stycznia 2014 – Paulus Arajuuri
1 stycznia 2018 – Thomas Rogne
1 stycznia 2021 – Jesper Karlstrom
3 stycznia 2017 – Mihai Radut
8 stycznia 2016 – Sisi
9 stycznia 2021 – Bartosz Salamon
10 stycznia 2017 – Volodymyr Kostevych
11 stycznia 2018 – Piotr Tomasik
11 stycznia 2019 – Juliusz Letniowski
11 stycznia 2021 – Antonio Milić
12 stycznia 2018 – Oleksiy Khoblenko
17 stycznia 2015 – David Holman
25 stycznia 2019 – Timur Zhamaletdinov
26 stycznia 2016 – Nicki Bille Nielsen
30 stycznia 2013 – Kasper Hamalainen
30 stycznia 2015 – Tamas Kadar
30 stycznia 2016 – Vladimir Volkov
30 stycznia 2018 – Jakub Serafin
5 lutego 2018 – Elvir Koljić
6 lutego 2020 – Dani Ramirez
7 lutego 2015 – Arnaud Sutchuin-Djoum
17 lutego 2021 – Bohdan Butko
18 lutego 2013 – Łukasz Teodorczyk
21 lutego 2017 – Elvis Kokalović
27 lutego 2013 – Dariusz Formella

Zima 2007:

Przyszli: Kristjan Dobrev (Lokomotiv Sofia), Zlatko Tanevski (Vardar Skopje), Dimitrije Injać (Slavija Sarajevo)

Odeszli: Fernando Bonjour (wolny transfer), Marcin Wasilewski (Anderlecht Bruksela), Artur Marciniak (GKS Bełchatów – wypożyczenie), Radosław Cierzniak (Korona Kielce), Marcin Wachowicz (Arka Gdynia)

Zima 2008:

Przyszli: Tomasz Bandrowski (Energie II Cottbus)

Odeszli: Ilian Micanski (Odra Wodzisław Śląski – wypożyczenie), Dawid Florian (Znicz Pruszków – wypożyczenie)

Zima 2009:

Przyszli: Jasmin Burić (Celik Zenica) Haris Handzić (FK Sarajevo), Gordan Golik (Varteks Varażdin)

Odeszli: Piotr Reiss (rozwiązanie kontraktu)

Zima 2010:

Przyszli: Sergei Krivets (BATE Borysów)

Odeszli: Anderson Cueto (Sporting Cristal), Hernan Rengifo (Omonia Nikozja)

Zima 2011:

Przyszli: Tomasz Mikołajczak (Polonia Bytom – powrót z wypożyczenia), Bartosz Ślusarski (Cracovia Kraków ME), Hubert Wołąkiewicz (Lechia Gdańsk), Vojo Ubiparip (Spartak Subotica), Rafał Murawski (Rubin Kazań)

Odeszli: Sławomir Peszko (FC Koeln), Krzysztof Chrapek (Piast Gliwice – wypożyczenie), Joel Tshibamba (Larissa – wypożyczenie)

Zima 2012:

Przyszli:

Odeszli: Wojciech Golla (Pogoń Szczecin), Jakub Wilk (Lechia Gdańsk – wypożyczenie), Marciano Bruma (wolny transfer)

Zima 2013:

Przyszli: Kasper Hamalainen (Djurgardens Sztokholm), Łukasz Teodorczyk (Polonia Warszawa), Dariusz Formella (Arka Gdynia)

Odeszli: Bartosz Bereszyński (Legia Warszawa), Jakub Wilk (Żalgiris Wilno)

Zima 2014:

Przyszli: Paulus Arajuuri (Kalmar FF)

Odeszli: Szymon Drewniak (Górnik Zabrze), Bartosz Ślusarski (Arka Gdynia), Rafał Murawski (Pogoń Szczecin)

Zima 2015:

Przyszli: David Holman (Ferencvaros Budapeszt), Tamas Kadar (DVTK), Arnaud Sutchuin-Djoum (Akhisar)

Odeszli: Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu)

Zima 2016:

Przyszli: Sisi (Suwon FC), Maciej Wilusz (Korona Kielce), Mateusz Lis (Miedź Legnica), Nicki Bille Nielsen (Esbjerg), Vladimir Volkov (Mechelen)

Odeszli: David Holman (Debreceni VSC), Kasper Hamalainen (Legia Warszawa), Maciej Gostomski (Rangers FC), Denis Thomalla (FC Heidenheim), Barry Douglas (Konyaspor), Dariusz Formella (Arka Gdynia)

Zima 2017:

Przyszli: Mihai Radut (Hatta Club), Volodymyr Kostevych (Karpaty Lwów), Elvis Kokalović (Karabukspor), Victor Gutierrez (Deportes Tolima)

Odeszli: Dariusz Formella (Arka Gdynia), Paulus Arajuuri (Brondby Kopenhaga), Robert Gumny (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Kamil Jóźwiak (GKS Katowice), Tamas Kadar (Dynamo Kijów)

Zima 2018:

Przyszli: Thomas Rogne (IFK Goteborg), Oleksiy Khoblenko (Chornomorets Odessa), Piotr Tomasik (Jagiellonia Białystok), Elvir Koljić (FK Krupa na Vrbasu), Jakub Serafin (FK Haugesund)

Odeszli: Tymoteusz Puchacz (Zagłębie Sosnowiec), Miłosz Mleczko (Puszcza Niepołomice), Dawid Kurminowski (MFK Zemplin Michalovce), Deniss Rakels (Cracovia Kraków), Lasse Nielsen (Trelleborgs FF), Marcin Wasielewski (Znicz Pruszków), Abdul Aziz Tetteh (Dynamo Moskwa), Nicki Bille Nielsen (Panionios Ateny)

Zima 2019:

Przyszli: Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów), Timur Zhamaletdinov (CSKA Moskwa)

Odeszli: Dioni (Cultural Leonesa), Maciej Orłowski (Górnik Łęczna), Paweł Tomczyk (Piast Gliwice)

Zima 2020

Przyszli: Michał Skóraś (Raków Częstochowa – powrót z wypożyczenia), Dani Ramirez (ŁKS Łódź), Bohdan Butko (Szachtar Donieck – wypożyczenie)

Odeszli: Maciej Makuszewski (Jagiellonia Białystok), Darko Jevtić (Rubin Kazań), Joao Amaral (Pacos de Ferreira – wypożyczenie), Tymoteusz Klupś (Piast Gliwice – wypożyczenie)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





10 komentarzy

  1. DAMGOR84 pisze:

    To zdjęcie mówi wszystko…

  2. fox pisze:

    Póki co obecne transfery zimowe wrażenia nie robią.Rację ma redakcja najważniejszego transferu za Modera ani słychu ani widu.Nie długo kończy się obóz a Lech jest w ciemnej d…. Kasy mają jak nigdy a transfery jak zawsze.

  3. torreador pisze:

    Zdjęcie dziesięciolecia obecnego zarządu, jego mitycznego komitetu transferowego i piękne podsumowanie czegoś co u Rutków nazywa się skautingiem (nie mylić ze skautingiem w potocznym tego słowa znaczeniu ?)

  4. Bart pisze:

    Wspaniałe zdjęcie artykułu 🙂

    Z tej okazji postanowiłem podjąć się zestawienia złotej jedenastki imienia Karola Klimczaka i Piotra Rutkowskiego:

    Malenica – Volkov, Vujadinović, Kokalović, Wasielewski – Djoum, Muhar – Sisi, Holman, Radut – Bille Nielsen.

    Ławka: Bednarek, Janicki, Cywka, Situm, Barkroth, Thomalla, Tomasik.

    Niezła paka 🙂 Ktoś by coś zmienił? Zapomniałem o kimś ważnym?

    • torreador pisze:

      Brakuje jeszcze Khobylenki. Trenerem koniecznie Ulatowski !!! Wyobrażam sobie jak dostaje prikaz gry dwoma napastnikami i grają obok siebie NBN i Thomalla, z Khobylenką jako zmiennikiem 🙂

    • Bart pisze:

      Khoblenke rozważałem, ale brakło miejsca w kadrze 🙂

    • Siodmy majster pisze:

      @Bart – protestuję przeciwko umieszczeniu tu gracza nazwiskiem DJOUM .Ten człowiek został w Lechu zbyt wcześnie odpalony .Nikt się na nim nie poznał , to wcale nie był odpad .Gość i przed Lechem i po nim był bardzo dobrym piłkarzem . Bardzo dobrym . Z

      • Siodmy majster pisze:

        Zawsze broniłem tego zawodnika

      • Siodmy majster pisze:

        To samo dotyczy Davida Holmana , którego na szczęście w tej jedenastce grających inaczej 😉 nie ma . W lidze szans nie dostawał , a w PP robił niezłe liczby . Piłkarza się pozbyto po czym okazało się ,że na Słowacji , której kluby regularnie ostatnio leczą nasze z pucharów jest cenionym zawodnikiem .Problemem Kolejorza jest sprowadzenie miernot ale także wypuszczanie z rąk niezłych piłkarzy z jednoczesnym ciągnięciem za uszy ( i inne odstające części ciała ;))) ) totalnych melepet latami ( słynne pokolenie X-MENÓW na przykład )

  5. Siodmy majster pisze:

    Mam 54 lata ale dziadkiem jeszcze nie jestem bo moja 29 -letnia córka jakoś się nie kwapi by mnie nim uczynić .Ale jak już się dorobię wnuka i mnie wkurzy to mu opowiem bajkę , gdzie nie będzie czarownic , smoków i innych straszydeł tylko będą postacie z moich strasznych snów. Znajdzie się tam SISI , RADUT ,TOMASIK , CHOBŁENKO , ŻAMALETDINOW , KOKALOVIĆ i oczywiście niezastąpiony w tej ece lider klienteli wszystkich prawników Europy sam NICKI BILLE NIELSEN .Jak pociecha nadal będzie niegrzeczna to dołożę mu letnie okienka transferowe gdzie lista wszelkich indywiduów z opowieści grozy jest znacznie dłuższa.
    A tak naprawdę to chciałbym by mój wnuk urodził się gdy nasz Kolejorz będzie już normalnym klubem , a nie hodowlą indyków do uboju .Doczekam …?