Zima inna od poprzednich

Tegoroczny zimowy okres przygotowawczy dla całej PKO Ekstraklasy jest specyficzny. Powodem wielu zmian w przygotowaniach jest epidemia koronawirusa, która miała już wpływ na kalendarz rundy wiosennej sezonu 2020/2021.Obawa przed zarażeniem

Tej zimy aż 7 drużyn zdecydowało się pozostać w kraju i nie wyjeżdżać na zagraniczny obóz. Wśród tych klubów jest Górnik, który chciał udać się na Cypr, ale przez kilka zakażeń koronawirusem musiał pozostać w Polsce i jako jedyny w PKO Ekstraklasie nie rozegrał jeszcze żadnego sparingu. Spółka zarządzająca ligą Ekstraklasa SA w obawie przed przekładaniem meczów już w grudniu w porozumieniu z klubami przesunęła o tydzień start rundy wiosennej. Przez to piłkarska wiosna ruszy rekordowo szybko, najszybciej w historii polskiej piłki – w piątek, 29 stycznia.

Zima inna od poprzednich

Mimo epidemii trwający obóz Lecha Poznań w Belek jest dłuższy od poprzednich. Choćby 12 miesięcy temu był on za to najkrótszy w całej Ekstraklasie. Kolejorz zameldowany rok temu w innym hotelu Bellis Deluxe spędził 3 dni krócej aniżeli w 2019 roku za kadencji Adama Nawałki. Przed rokiem Lech najpóźniej w całej Ekstraklasie rozegrał pierwszy zimowy mecz kontrolny.

Mniej sparingów

Wcześniej przez reformę ESA 37 a teraz przez koronawirusa przerwa zimowa w naszej lidze znów jest bardzo krótka. Jeszcze niedawno niektóre kluby rozgrywały zimą nawet po 8-9 sparingów, teraz rekordzista Stal Mielec ma w planach 5 spotkań towarzyskich. Lech Poznań przed startem wiosny 2021 zaplanował 4 gry kontrolne z czego 2 ma już za sobą. Także 4 sparingi zaliczył zimą rok temu, wcześniej bywało tak:

Zima 2021 – 4 sparingi
Zima 2020 – 4 sparingi
Zima 2019 – 5 sparingów
Zima 2018 – 5 sparingów
Zima 2017 – 5 sparingów
Zima 2016 – 7 sparingów
Zima 2015 – 7 sparingów
Zima 2014 – 6 sparingów
Zima 2013 – 8 sparingówTurcja wróciła do łask

Lech Poznań już kolejny rok z rzędu na zimowy obóz wybrał Turcję co w ostatnich latach wcale nie było regułą. Jeszcze nie tak dawno Kolejorz wylatywał na Cypr na którym było najtaniej i który był zupełnie nowym kierunkiem czy do Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim lechici gościli np. w latach 2011-2014 i w 2016 roku. Pogoda w Hiszpanii w tamtych czasach była bardziej pewna od tej panującej w Turcji, jednak ceny organizacji zgrupowań z roku na rok stawały się wyższe, dlatego zimą 2021 jest drugą z kolei podczas której żaden klub z Ekstraklasy nie zawitał na Półwysep Iberyjski. Dotąd Hiszpania przyciągała najlepsze kluby w Europie, organizowano tam także turnieje takie jak np. Marbella Cup w których kiedyś z niezłym skutkiem uczestniczył nasz zespół.

To były prawdziwe zimy

Kibice śledzący Lecha Poznań od lat z pewnością pamiętają prawdziwe przerwy zimowe. Podczas nich Kolejorz rozgrywał nawet 9 meczów jak choćby 12 i 11 lat temu. Dawniej jeździło się na 2 obozy z czego 1 zgrupowanie przeważnie było tym kondycyjnym mającym miejsce na terenie kraju. Jeszcze wcale nie tak dawno Lech rozgrywał sparingi zarówno w Wielkopolsce (Grodzisk, Wronki, boczne boisko przy Bułgarskiej) jak i podczas zagranicznego obozu. Wyniki gier kontrolnych miały różne przełożenie na mecze o stawkę. Na przykład przed mistrzowską rundą 2010 podopieczni Jacka Zielińskiego nie przegrali żadnego sparingu, w lidze też nie ponieśli porażki co skończyło się przedostatnim dotąd Mistrzostwem Polski.

Nawet 15 zimowych sparingów

Jeszcze nie tak dawno bywały zimy podczas których Lech Poznań rozegrał prawie tyle samo albo nawet więcej meczów towarzyskich niż wiosną spotkań o stawkę. Na przykład zimą 2005 roku Czesław Michniewicz zarządził Lechowi Poznań aż 15 zimowych sparingów z czego 5 gier odbyło się podczas tureckiego obozu (4 z rzędu towarzyskie spotkania z zagranicznymi rywalami Kolejorz przegrał wynikiem 0:1). Belek nie jest pierwszym tureckim kurortem w którym Lech organizował dotąd zimowe zgrupowanie. Dawniej gościł na obozach m.in. w Antayli czy w Side. W tym roku zmienił się jedynie hotel Lecha Poznań. Kolejorz z Bellis Deluxe przeniósł się do Calista Luxury Resort, nasza drużyna zimą przygotowuje się w Turcji już 4 rok z rzędu.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <