Wiedz przed wiosną

W piątek ruszy piłkarska wiosna 2021 w PKO Ekstraklasie, dzień później do ligowej rywalizacji wróci Lech Poznań, który w dotychczasowych 14 kolejkach ugrał raptem 17 oczek. Do zdobycia jest jeszcze 48 punktów.Przed wiosną 2021 jest kilkanaście rzeczy, ciekawostek i informacji na temat samej Ekstraklasy czy Kolejorza o których warto wiedzieć bądź pamiętać. Co takiego? O tym więcej poniżej.

Najszybciej w historii – Lech jeszcze nigdy nie grał o stawkę już 30 stycznia. Mecz z Górnikiem w Zabrzu będzie historyczny, spotkanie z Zagłębiem w Poznaniu 5 lutego tak samo (Lech nigdy nie rywalizował u siebie już tak wcześnie w roku).

Na razie 8 do 9 – Lech wiosną 2021 rozegra od 17 do 20 meczów (w zależności od rozstrzygnięć w Pucharze Polski). Na ten moment do końca rozgrywek czeka go 9 wyjazdów i 8 spotkań u siebie.

Gramy do 16 maja – Sezon 2020/2021 potrwa do 16 maja, zatem zakończy się dość szybko. Rozgrywki Pucharu Polski potrwają do 2 maja, jak na razie nie wiadomo gdzie zostanie rozegrany finał.

Rekordowa strata – Lech po rundzie jesiennej traci aż 11 punktów do podium. Kolejorz takiej straty jeszcze nie odrobił, na razie niewiele wskazuje na to, aby dokonał tej sztuki właśnie wiosną 2021.

Celem puchary – Mimo rekordowych strat do podium celem Kolejorza przed rozpoczęciem wiosennych zmagań są europejskie puchary. Lechici wciąż uczestniczą także w rozgrywkach o Puchar Polski.

Mało meczów co 3 dni – Wiosna 2021 nie będzie obfitowała w tyle meczów co 3-4 dni jak jesienią. Zespół Lecha Poznań w trakcie tygodnia (wtorek/środa/czwartek) rozegra od 2 do 5 spotkań. W 28. kolejce we wtorek lub w środę przyjedzie do nas Lechia.

Tylko kwiecień może być intensywny – Luty, marzec czy maj nie będą dla Lecha intensywnym czasem. Cięższym miesiącem może być kwiecień jeśli Kolejorz dostanie się do finału Pucharu Polski. Wtedy zawodnicy Żurawia mogą rozegrać maksymalnie 7 meczów (3 w środku tygodnia).

Wiosny często bywały lepsze – Od kiedy w 2002 roku Lech Poznań powrócił do Ekstraklasy aż w 12 na 18 sezonów zaliczył lepszą wiosnę niż jesień w tym 10 razy punktowo.

Ograć w końcu najbardziej niewygodnego rywala – Już w 2 wiosennej kolejce do Poznania przyjedzie najbardziej przeciwnik w całej lidze. Lech nie wygrał żadnego z 6 ostatnich meczów z Zagłębiem (dom i wyjazd). Poznaniacy ostatnie domowe zwycięstwo nad „Miedziowymi” odnieśli w grudniu 2015 roku.

Jedna przerwa na kadrę – Wiosną Lecha czeka jedna przerwa na kadrę, która będzie miała miejsce w drugiej połowie marca. Po jej zakończeniu poznaniacy w dniach 2-4 kwietnia zagrają na wyjeździe z Cracovią.

Szansa na rewanże – Wiosną do Poznania zawita aż 5 rywali z którymi Lech w tym sezonie na wyjazdach jeszcze nie wygrał. Są nimi Zagłębie, Śląsk, Legia, Jagiellonia oraz Stal.

Poprawić obronę – Lech przed startem wiosny ma 4 najgorszą obronę w lidze. W tym sezonie więcej bramek straciło tylko Podbeskidzie, Stal oraz Jagiellonia.

Dorzucić kolejne gole – Kolejorz przed wiosną 2021 ma 2 najlepszy atak w lidze. Lech zdobył dotąd 23 gole, Raków ma 27 bramek, wiosną o poprawę dorobku powalczy przede wszystkim Mikael Ishak (7 trafień).

Lech z jedną z najmłodszych kadr – Przed startem rundy wiosennej 2021 poznański Lech ma trzecią najmłodszą kadrę w lidze. Średnia wieku wynosi raptem 24,3 lat, młodszą kadrę ma Pogoń oraz Górnik.

Ostatnia runda wychowanków – Wiosna 2021 to prawdopodobnie ostatnia runda u nas Jakuba Kamińskiego i niemal na pewno Tymoteusza Puchacza. O swoje powalczą za to wypożyczeni Vasyl Kravets, Muhammad Awwad oraz Nika Kacharava.

99 lat w terminie meczu z Jagą – 19 marca Lech będzie obchodził 99. rocznicę założenia. W jej okolicach do Poznania przyjedzie Jagiellonia.

Niektóre mecze Lecha w TVP – Wiosną ekipę Kolejorza ponownie będzie można oglądać w otwartej telewizji. Kanały TVP wciąż będą pokazywać jeden mecz w danej kolejce. Plan transmisji będzie ustalany na bieżąco.

Znany podział miejsc – Wicemistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski załapie się do eliminacji Ligi Konferencji 2021/2022 rozpoczynając letnią grę w tych rozgrywkach od II rundy. Trzeci zespół grę w kwalifikacjach zacznie już od I fazy. Ta informacja przynajmniej przed startem wiosennych zmagań dotyczy jeszcze Lecha Poznań.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

9 komentarzy

 1. Sp pisze:

  Czyli jak rozumiem zajmując 3 miejsce zaczynamy od 1 rundy, a nasz współczynnik pozwala na rozstawienie w I, II i może III rundzie Konferens lig

 2. 07 pisze:

  Powiem tak. 11 punktow straty, a ma dzien dobry 4 z podstawy wypada. Ramirez nie był w Turcji. A wzmocniona zostala defenswa tylko. Good luck. Mam nadzieję, ze temat Forbsa to plotka, bo w ptzeciwnym razie zarzat dowiefzie tylko temu, ze liczba zagranicznego szrotu mudi sie w Lechu zgadzać.

 3. Pawel68 pisze:

  W głosie jest raport medyczny i wszyscy już trenują.A więc nie ma poważnych kontuzji.Danitez trenuje!

 4. fox pisze:

  Lech w swoim stylu nie chce płacić za Radosława Murawskiego woli poczekać aż rozwiąże kontrakt.Może do końca sezonu zdążą.Takich sknerów i nieudaczników to świat nie widział.Mam kilka sprzętów Amici i na prawdę spisują się świetnie to chyba tylko dla tego,że stary Rutek odsunął od fabryki nieudacznika Piotra.Szkoda tylko że jako zabawkę dał mu Lecha.

  • Pawelinho pisze:

   Mhmm sugerujesz, że jakby młodego w Lechu nie było to w klubie dotarłoby nieco więcej profesjonalizmu, a co za tym idzie lepsze perspektywy sportowe? Swoją drogą jakbym był na miejscu starego rutka i będąc jednocześnie właścicielem Amici oraz Kolejorza to nigdy w życiu nie dałbym młodego na tego typu stanowisko to raz, a za wszelką cenę trzymałbym go z daleka od interesów tylko kazał pracować na własny rachunek z zakazem pracy we wspomnianych podmiotach. Niestety mając na względzie fakt, że żyjemy w Polsce nepotyzm to bardzo nie dobra rzecz i nader często spotykana nie tylko w biznesie, ale też w innych dziedzinach życia.

 5. janusz.futbolu pisze:

  Jest szansa na ogranie Zagłębia, skoro wzmocnilismy swoja obrone przez oddanie im CzarnegoMarka ?

 6. inowroclawianin pisze:

  Celem nigdy za Rutkow nie były żadne puchary ani tytuły tylko zyski i tak samo jest na kolejny sezon. Czyli najważniejsza będzie sprzedaż Kamińskiego, Puchacza, ewentualnie Marchwinskiego, Skorasia. No i próba pozyskania kolejnych sponsorów w tym celu.