Lechowe granie w Wielkanoc

Tegoroczne święta dla kibiców Lecha Poznań nie zapowiadają się miło, w dodatku nie wiadomo co Kolejorz odstawi w Wielką Sobotę. Faworytem przy Kałuży na pewno nie będzie, to rywal ma o co grać, bardziej potrzebuje punktów i zrobi dużo więcej, by wygrać niezwykle ważne dla siebie spotkanie. Lech może sprawić kibicom co jedynie miły, niespodziewany wielkanocny prezent.

Od ostatniego powrotu Lecha Poznań do Ekstraklasy w 2002 roku drużyna Kolejorza nie rywalizowała w okresie Wielkanocy o stawkę tylko w 2005, 2014 (był sparing), w 2016 oraz w 2020 roku. Wykorzystując przerwę na kadrę oraz zbliżającą się świąteczną kolejkę Ekstraklasy przypomnimy kibicom wszystkie mecze Lecha Poznań w wielkanocnym czasie rozegrane w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

19.04.2003, Amika – Lech 2:1 (Wielka Sobota)

Wtedy w Wielka Sobota prawie 18 lat temu nie była udana. W Derbach Wielkopolski poznaniacy przegrali na wyjeździe z Amiką Wronki 1:2 przerywając wtedy swoją serię trzech kolejnych gier bez porażki. Gola dla Lecha zdobył Piotr Reiss z karnego, zwycięską bramkę dla rywala strzelił obecny komentator C+ Sport, Grzegorz Mielcarski.

10.04.2004, Dyskobolia – Lech 2:4 (Wielka Sobota)

Trzy dni po pucharowej wygranej w Katowicach zespół Lecha sprawił dużą niespodziankę. Kolejorz pokonał w derbach na wyjeździe Dyskobolię Grodzisk 4:2 grając szybko, składnie i efektownie. Poznaniacy w pewnej chwili prowadzili nawet 3:0 wychodząc na prowadzenie już w 2 minucie. Wielka Sobota na oczach wielu kibiców Kolejorza, którzy wybrali się niedaleki wyjazd faktycznie była wielka.

Skrót od 6:08

15.04.2006, Lech – Górnik Ł. 1:0 (Wielka Sobota)

Mecz z Wielką Sobotę prawie 15 lat temu nie zachwycił, ale o tego jednego gola lepsi byli lechici. W nudnym spotkaniu toczącym się w typowo wiosennej aurze (wysoka temperatura, słońce) zwycięskiego gola po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zdobył jeszcze w pierwszej połowie Błażej Telichowski. Tamten pojedynek na starą Bułgarską przyciągnął tylko 6 tysięcy osób.

18.04.2006, Korona – Lech 1:1 (mecz zaraz po świętach we wtorek)

W ostatnich kilkunastu latach zdarzył się również mecz Lecha zaraz po świętach. Trzy dni po pokonaniu w Wielką Sobotę przy Bułgarskiej ekipy Górnika Łęczna 1:0 poznaniacy udali się do Kielc. Tam jako pierwsi dość szybko wyszli na prowadzenie po golu Piotra Reissa. Później Lech tylko się bronił aż w II połowie stracił bramkę na 1:1 po bramce Grzegorza Piechny. Napastnik Korony wyrównującym trafieniu pajacował, przebiegł całe boisko tylko po to, aby palcem uciszać kibiców Lecha. Poznaniacy kilka minut po golu na 1:1 musieli radzić sobie w „10” po czerwonej kartce dla Tomasza Szewczuka, ale dali radę zremisować 1:1.

07.04.2007, Wisła – Lech 0:0 (Wielka Sobota)

Wielka Sobota niespełna 14 lat temu nie była zła. Na oczach 14 tysięcy widzów przy Reymonta lechici zremisowali z faworyzowaną Wisłą 0:0. Krakowianie prowadzeni wtedy przez Adama Nawałkę w konfrontacji z Kolejorzem przedłużyli wówczas serię bez zdobycia gola do ponad 400 minut.

20.03.2008, GKS – Lech 0:3 (Wielki Czwartek)

Po trzech kolejnych meczach bez wygranej Lech w wielki sposób przełamał się w Wielki Czwartek. 20 marca 2008 roku poznaniacy po golach Bartosza Bosackiego, Hernana Rengifo i Dimitrije Injacia rozbili na wyjeździe GKS Bełchatów 3:0. Ozdobą tamtego wielkanocnego spotkania była cudowna bramka Serba z daleka, który zerwał pajęczynę.

11.04.2009, Piast – Lech 1:2 (Wielka Sobota)

12 lat temu na starym obiekcie Piasta lechici prowadzili, w drugiej połowie gliwiczanie wyrównali, jednak ostatni cios należał do Kolejorza. W 90 minucie zwycięską i premierową bramkę dla Lecha Poznań zdobył Marcin Kikut, który strzelił gola na 2:1 efektownym uderzeniem z powietrza nie dając większych szans bramkarzowi na skuteczną interwencję. Jak na 11 kwietnia było wtedy bardzo ciepło, temperatura przekraczała +20 stopni.

03.04.2010, Lech – Legia 1:0 (Wielka Sobota)

Ten mecz rozegrany w Wielką Sobotę wielu kibiców może pamiętać do dziś. Lech grający wtedy o mistrzostwo mierzył się na przebudowywanym obiekcie i na oczach kompletu widzów (13,5 tys.) z bijącą się o puchary Legią. Mimo dużej przewagi Kolejorzowi udało się wygrać tylko 1:0 po bramce dopiero w ostatnim kwadransie autorstwa Semira Stilicia. Bośniak popisał się wówczas pięknym strzałem z wolnego dając Kolejorzowi bardzo ważne 3 punkty. Dużo błędów w tamtym spotkaniu popełnił arbiter, który nawet po meczu przeprosił Roberta Lewandowskiego za brak podyktowania jedenastki po faulu na nim.

23.04.2011, Lech – GKS 0:0 (Wielka Sobota)

Prawie 10 lat temu Lech w Wielką Sobotę mocno rozczarował. Mimo dużej przewagi na oczach ponad 17 tysięcy widzów zaledwie zremisował z GKS-em Bełchatów 0:0.

09.04.2012, Korona – Lech 2:2 (Lany Poniedziałek)

Lany Poniedziałek 9 lat temu był dla Lecha bardzo udany. Po 24 kolejkach Korona wyprzedzała poznaniaków o 3 punkty. Prowadząc do przerwy 2:0 miała już bezpieczną przewagę nad Kolejorzem od którego oddalały się europejskie puchary. Na szczęście po przerwie znak do odrabiania strat efektownym golem dał Aleksandar Tonev. W końcówce Lech atakował i wyrównał na 2:2 za sprawą centrostrzału Luisa Henriqueza w 90 minucie, który nie pozwolił „Koroniarzom” odskoczyć na 6 punktów. Lech w drugi dzień świąt nie powiększył straty do kielczan, zremisował, później wygrał 5 spotkań z 6 jakie pozostały do końca sezonu 2011/2012 dostając się dzięki temu do eliminacji Ligi Europy z 4. pozycji.

01.04.2013, Pogoń – Lech 0:2 (Lany Poniedziałek)

W prima aprilis 8 lat temu leżał śnieg. W Szczecinie kibice rzucali nawet śnieżkami w lechitów, którzy poradzili sobie zarówno z nimi, z Pogonią jak i z zimowymi warunkami. Poznaniacy w Lany Poniedziałek wygrali na wyjeździe 2:0 po golach Kamińskiego oraz Toneva. Od tamtego meczu rozpoczęła się zwycięską seria Kolejorza, która składała się z aż 7 meczów i dzięki której Lech wywalczył swoje pierwsze wicemistrzostwo w historii.

19.04.2014, Warta – Lech 0:3 (Wielka Sobota) – sparing

Wykorzystując przerwę między sezonem zasadniczym a pierwszą w historii ESA 37 fazą finałową Lech rozegrał sparing z Wartą na jej terenie. W piękny, słoneczny i kwietniowy dzień 3:0 zwyciężył Kolejorz. W sparingu z „Zielonymi” błysnął wtedy m.in. Daylon Claasen mający patent na dobre występy w grach kontrolnych.

Słoneczny sparing z Wielką Sobotę z Wartą Poznań (3:0)

04.04.2015, GKS – Lech 1:2 (Wielka Sobota)

Wielka Sobota 6 lat temu była bardzo nerwowa. Lech był 3 dni po porażce w Stargardzie z Błękitnymi, w trakcie meczu z GKS-em na chwilę zrobiło się biało przez opady śniegu. W mało przyjemnej aurze poznaniacy pokonali wtedy GKS w Bełchatowie po golach Muhammeda Keity oraz Paulusa Arajuuriego w ostatnich minutach meczu.

15.04.2017, Wisła P. – Lech 0:3 (Wielka Sobota)

Po pechowej porażce parę dni wcześniej z Legią 1:2 przy prowadzeniu 1:0 lechici szybko umieli odpowiedzieć. W deszczu, w Wielką Sobotę odnieśli wysokie zwycięstwo w Płocku. Ozdobą świątecznego meczu z Wisłą była piękna bramka Radka Majewskiego w drugiej połowie ustalająca wynik spotkania na 3:0.

02.04.2018, Wisła – Lech 1:3 (Lany Poniedziałek)

Na przełomie marca i kwietnia 2018 zespół Bjelicy znajdował się na fali wznoszącej aż niespodziewanie wygrał sezon zasadniczy. W osiągnięciu 1. pozycji po 30 meczach Lechowi bardzo pomogło zwycięstwo w 29. kolejce w Lany Poniedziałek i zaraz po marcowej przerwie na kadrę. Wtedy efektownie grający Kolejorz wygrał przy Reymonta z krakowską Wisłą 3:1 mimo przegrywania 0:1. Hat-trickiem błysnął wtedy Christian Gytkjaer, bardzo dobrze w drugi dzień świąt zaprezentował się m.in. Tymoteusz Klupś.

20.04.2019, Jagiellonia – Lech 3:3 (Wielka Sobota)

Wielka Sobota przed dwoma laty nie była udana. Tydzień po porażce u siebie z Jagiellonią 0:2 zespół Lecha pojechał do Białegostoku, gdzie znów mierzył się z Jagą w pierwszej kolejce fazy finałowej. Poznaniacy niespodziewanie prowadzili 2:0, później nawet przegrywali 2:3, ale zdołali wyrównać na 3:3. Punkt nic Kolejorzowi wtedy nie dał. W dodatku jeszcze przez prowadzenie 2:0 pozostał na końcu duży niedosyt.

Mecze Kolejorza w czasie Świąt Wielkanocnych od ostatniego powrotu do Ekstraklasy:

03.04.2021, Cracovia – Lech -:- (Wielka Sobota)
2005 rok (brak meczów w okresie świąt – rozgrywki zawieszone)