Warto wiedzieć: Cracovia – Lech (03.04.2021)

Stały przedmeczowy cykl „Warto wiedzieć” to materiały z krótkimi ciekawostkami i informacjami na temat spotkania Kolejorza z danym rywalem, rzeczy o których warto pamiętać przed każdym kolejnym meczem Lecha Poznań oraz o których po prostu warto wiedzieć. Wszystko co najważniejsze publikujemy w jednym miejscu dzień przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

Warto wiedzieć: Cracovia Kraków – Lech Poznań (03.04.2021):

Słaby bilans – Lech w 65 meczach z Cracovią na wszystkich frontach wygrał tylko 26 razy. Bilans jest niekorzystny, bramkowy tak samo – 86:95. Lechici w ostatnich 2 spotkaniach z krakowianami nie przegrali.

Tylko 9 wygranych – Lech wygrał z Cracovią na wyjeździe tylko 9 razy w tym 6 w lidze. W 36. kolejce zeszłego sezonu Kolejorz akurat zwyciężył przy Kałuży 2:1.

Będą gole – Dotąd tylko 2 razy w 65 meczach nie został strzelony żaden gol. Tak było w 1952 roku w Poznaniu i wiosną 2015 roku w Krakowie.

Dużo bramek – W ostatnich 14 meczach obu drużyn padł co najmniej 1 gol. W minionych 4 spotkaniach bramkę strzelił zarówno Lech jak i Cracovia.

Łatwo tracone gole – Lech w ostatnich 6 meczach z Cracovią tracił minimum gola. Ostatni raz zagrał na 0 z tyłu latem 2018 roku (2:0 przy Bułgarskiej), a po raz ostatni nie stracili bramki w wyjazdowym starciu z Cracovią w lipcu 2017 roku (2:0).

Wyrównany bilans Probierza – W lidze nie ma innej drużyny od Lecha z którą Michał Probierz grałby tak często i tak często ją ogrywał. Jego bilans przeciwko Kolejorzowi jest niekorzystny za sprawą goli – 15-4-15, 38:48.

Dużo remisów – Cracovia ma najwięcej remisów w lidze (10), Lech ma 8 remisów i jest pod tym względem drugi. Jutro padnie remis? Taki wynik dla obu ekip byłby jak porażka.

Lech bez lidera – Jutro Lech zagra prawdopodobnie bez swojego lidera Pedro Tiby. Możliwa jest promocja kolejnego wychowanka, 17-letniego Antoniego Kozubala. W dodatku drobne problemy ma jeszcze paru innych piłkarzy.

Lech popsuje święta? – Święta Wielkanocne i tak będą smutne, ale może być jeszcze gorzej. Lech o nic nie walczy, ma problemy kadrowe, Cracovia gra o życie. Kolejna katastrofa wisi w powietrzu.

Cracovia gra o podwójne przełamanie – Cracovia nie wygrała w lidze od 12 grudnia (wówczas triumfowała w Zabrzu). „Pasy” aktualnie mają serię 9 ekstraklasowych gier bez wygranej, w dodatku na domowe zwycięstwo czekają od 7 listopada (wtedy pokonali Jagiellonię). Obecnie Cracovia ma passę 6 kolejnych spotkań na swoim obiekcie bez wygranej.

Krakowianie muszą wygrać – Jeśli Cracovia (ma 2 punkty przewagi nad strefą spadkową) chce się utrzymać, to musi ograć Lecha. Później „Pasy” czekają 2 trudne wyjazdy do Białegostoku i Warszawy, gdzie o punkty będzie jeszcze trudniej.

Bez wygranej od 2019 roku – Lech ostatnie zwycięstwo po przerwie na kadrę odniósł w listopadzie 2019 roku (Lech – Piast 3:0).

Trzy lata czekania – Lech ostatnie wyjazdowe zwycięstwo po przerwie na obozy reprezentacji narodowych zaliczył wiosną 2018 roku w Krakowie. Wówczas po marcowej przerwie Lech przegrywając z Wisłą 0:1 ostatecznie triumfował 3:1.

Z Cracovią po kadrze – W ciągu ostatnich 12 lat Lech grał z Cracovią zaraz po przerwie na kadrę łącznie 2 razy (3:1 w Poznaniu w marcu 2010 roku i 6:1 w Krakowie w listopadzie 2013).

Nieźle w marcu – Bilans Lecha od 2010 roku po marcowej przerwie na kadrę jest niezły – 3-4-2. Po ostatnich 3 marcowych przerwach na kadrę poznaniacy grali na wyjazdach i ani razu nie przegrali.

Średni bilans po obozach reprezentacji – Od 2009 roku Lech Poznań triumfował po przerwie na reprezentację w sumie w 22 spotkaniach. 15 meczów zremisował i 14 razy schodził z boiska pokonany. W tym sezonie zanotował bilans 0-2-1.

Dwa bieguny sprintów – Lech podczas meczów ligowych notuje średnio 105 sprintów (2 wynik). Cracovia jest na drugim biegunie. Zajmuje 14. miejsce – 89 sprintów na mecz.

Mało kilometrów – Lech i Jagiellonia podczas meczów pokonują mało kilometrów. Lechici średnio 112,45 (10 wynik), natomiast Cracovia 110,55 (15 rezultat w Ekstraklasie).

Największe emocje po 81 minucie – Statystycznie najwięcej emocji czeka nas jutro po 81 minucie. W lidze po tym czasie poznaniacy strzelili 6 goli. Przy okazji stracili aż 8 bramek i 9 cennych punktów.

Sylwestrzak rozjemcą – Arbitrem jutrzejszych zawodów będzie zaledwie 29-letni Damian Sylwestrzak. Sędzia z Wrocławia w tym sezonie nie prowadził jeszcze meczu obu klubów.

Lech jest faworytem – Według bukmacherów faworytem do zwycięstwa w sobotę o 20:00 będzie Lech. Średni kurs na wygraną Kolejorza wynosi 2.30, na remis 3.20 a na triumf rywala 3.40.