Lech Poznań straci kilkanaście milionów złotych

Po kolejnych 3 meczach bez zwycięstwa i 2 z rzędu porażkach Lech Poznań wylądował w dolnej ósemce wygrywając dotąd o 3 spotkania mniej od lokalnego rywala – Warty Poznań. Katastrofalne wyniki będą miały przełożenie na wielomilionowe straty klubu.W ubiegłym sezonie w życie wszedł rekordowy kontrakt telewizyjny dzięki któremu Ekstraklasa SA po zakończeniu rozgrywek 2019/2020 wypłaciła klubom łącznie 225 milionów złotych. W maju 2021 roku będzie tak samo, choć część pieniędzy spółka zarządzająca polską ligą już kilka tygodni temu przelała na konta bankowe łącznie 16 klubów.

Już dziś wiadomo, że Lech Poznań nie powtórzy rekordowego wyniku z zeszłych rozgrywek. Zarząd Kolejorza zgarnął wtedy 26,20 mln zł (na grafice Ekstraklasy SA jest błąd w obliczeniach). W tej sumie była tzw. „kwota stała” w wysokości 6,19 mln zł, 4,79 mln z tzw. “rankingu historycznego” obejmującego ostatnich 5 lat, premia 4,63 mln zł za 2. lokatę, aż 9,45 mln za reprezentowanie Polski w europejskich pucharach 2020/2021 + dodatkowo 1,14 mln złotych za zajęcie 2. pozycji w Pro Junior System (o 290 punktów za Legią Warszawa).

Teraz Lech Poznań prawdopodobnie będzie pierwszy w PJS, ale odpadną mu miliony złotych przez brak miejsca na podium i awansu do europejskich pucharów przez co klub latem będzie zmuszony „zaciskać pasa”. Ekstraklasa SA od sezonu 2019/2020 bardzo mocno promuje drużyny, które w danym roku będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. W zeszłych rozgrywkach drugi Kolejorz otrzymał aż 9,45 mln złotych za grę w kwalifikacjach Ligi Europy. Teraz takich pieniędzy nie będzie, w dodatku Lech Poznań dostanie dużo mniejszą sumę za konkretne miejsce w tabeli.

Lech Poznań straci około 15 milionów złotych. Na ten moment szacuje się, że otrzyma za sezon 2020/2021 nieco ponad 10 milionów złotych. Ta kwota może być nieco wyższa jeśli Kolejorz w ostatnich 7 kolejkach rozgrywek PKO Ekstraklasy poprawi tragiczne 10. miejsce, które obecnie zajmuje. Ekstraklasa SA szczegółowego podziału środków finansowych za trwający jeszcze sezon dokona w drugiej połowie maja i dopiero wtedy będzie znana dokładna suma jaką dostanie zarząd.

Władze Kolejorza nie zakładały przed sezonem tak sporej dziury finansowej. Zarząd załata ją bez problemu pieniędzmi ze sprzedaży wychowanków czy z Ligi Europy, lecz w takiej sytuacji kibice mogą zapomnieć o znaczących inwestycjach w transfery latem tego roku.Premie dla Lecha Poznań od Ekstraklasy za ostatnie sezony:

2019/2020: 26,20 mln
2018/2019: 10,93 mln
2017/2018: 13,54 mln
2016/2017: 13,01 mln

Za Ekstraklasą SA (sezon 2019/2020):
null
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

34 komentarze

 1. 07 pisze:

  Szczerze? To problem Piotrusia i Karolka. Namawiam,aby pomyśleć, o własnym klubie bez Rutkowskiego.

  • tolep pisze:

   Podpisuję się czterema kończynami pod ostatnim zdaniem i od razu niniejszym wysuwam ko(s)micznego Ostu na prezesa, wiceprezesa do spraw sportowych, organizacyjnych, greenkeepera, księgowego oraz trenera, psychologa i lekarza. Mam nadzieję że nie pominąłem zbyt wielu obszarów, w których wypowiada się on w tonie wybitnie eksperckim.

   • Ostu pisze:

    „Zesmialem się ze śmiechu jak pszczoła…” – a teraz zgadnij z jakiego kabaretu to cytat…
    Ty NAPRAWDĘ @tolep nie wiesz z kim tańczysz

 2. slavo1 pisze:

  O… jakże mi smutno, że Amazon nie bedzie mógł sobie odpisać dodatkowych procentów na wypłaty z zysku….

 3. Pawel68 pisze:

  Już nigdy żadnej złotówki odemie Rutkowski nie dostanie…Po pandemii jeżdzimy z ekipą na Wartę.Już postanowione!

  • kibol z IV pisze:

   Zostałeś przerzutem ?

   #MajsterNaStulecie

   • Pawel68 pisze:

    Nie wierzę ,że za Rutka coś się zmieni…Żadnego MP na stulecie nie będzie…Obawiam się spadku!K…płakałem po Arce na Narodowym!Byłem w latach 80,90 na większości meczów!K..ja mam już naprawdę dość tych przegrywów!!!Jebać Rutkowskich przegrywów!!!Podziwiam kolegów którzy mają jakiekolwiek nadzieje na jakieś MP na stulecie!!!Ja już złotówki nie wpłacę do tego samba i pośmiewiska całej Polski….

   • kibol z IV pisze:

    Jeżeli wszyscy zrezygnują to zostanie Nas kilku…Jesli zrezygnujecie to…oni wygrają ! Chcecie widzieć ich tryumfalne ryje ?! Chcecie czytać ich bzdety ? Chcecie żenskiej druzyny miast MAJSTRA ? ! Poddajcie się i piszcie tu do usranej smierci !!!

    #MajsterNaStulecie !!!

    MAJSTER albo DYMISJA !!!

   • Pawel68 pisze:

    @kibol z 4 przykro mi ,ale po ostatnim meczu straciłem sens i wiarę i wszystkie ostatnie nadzieje…Pełną szafa niebieskich gadżetów,od małolata tylko Kolejorz!Ale niestety jak tego szkodnika do Wronek się nie wyrzuci to nie ma jakichkolwiek szans na cokolwiek!Ja się poddałem…

   • kibol z IV pisze:

    Pamiętasz spadek ? Pamiętasz to co było po nim ? Kto ma walczyć o ten klub jak nie MY KIBOLE ??? !!! Zostawisz znaczną czątkę swego życia dwójce szalenćow ? Żoatawisz te barwy , ten święty herb , to miejsce w sercu,,,tym ludziom !!! Poddajesz się ??? !!!

    #MajsterNaStulecie !!!

 4. kibol z IV pisze:

  KLIMCZAK ile straciłeś przez twą „filozofię” ? Przez brak sukcesów , sponsora stadionu , przez zatrudnianie trenerów amatorów , przez promowanie młodziezy ? W Y P I E R D A L A J ! Gdzie jesteś „prezesie” ? Gdzie twoje „Idziemy na majstra” ” Mocni razem” ….itd ??? Może coś powiesz , czy nie masz odwagi ?

  #MajsterNaStulecie

  • inowroclawianin pisze:

   Mocno razem w zebractwie, złodziejstwie i kłamstwie.

  • JACOL041957 pisze:

   Ja bym dodał: weź ze sobą Rząsę, Ulatowskiego i jako czwartego do brydża tego śmiesznego kierowniczka! Znowu nam wciskają kit, że muszą zaciskać pasa… Wystarczy pozwalniać te miernoty kasujące ponad stan, zostawić kilku wartościowych piłkarzy i wokół nich zbudować NOWY zespół. Oczywiście warunkiem podstawowym są zmiany z 1 zdania. A tak na zimno i bardzo pesymistycznie: jak sprzedadzą Puchacza i Kamińskiego, a to ostatni, którzy mogą przynieść jakieś pieniądze, drugi zespół dno, juniorzy słabi, do tego trofeów nie będzie- TO CO DALEJ?! Bardzo chciałbym się mylić, ale to zmierza w stronę upadłości.

 5. Ostu pisze:

  Napiszę to jeszcze raz – bo widzę, że nie dociera – że zarobione miliony już dawno się rozeszły
  – spłacić dług z lat poprzednich​ – przypomnę, że corocznie mamy około 17 mln straty…
  – splacic pożyczki od starego
  – sfinansować – w połowie – skills.lab – a to grubo ponad 30 mln, bo dofinansowanie miało wynieść połowę czyli około 20 mln ale w międzyczasie znacznie wzrosły koszty realizacji.tej inwestycji…
  – sfinansować bieżący sezon – przypomnę, że koszty coroczne to około 60 mln PLN…
  – mieć zabezpieczenia budzetu na sezon jubileuszowy – a po stracie z tego sezonu w wysokości około 17 mln KONIECZNIE trzeba sprzedać także i Kamyka i Puchacza…
  …a jak się MUSI sprzedać…
  OCZYWIŚCIE nie bronię zarządziku – wskazuje JEDYNIE, że NIE MA SIĘ CZEGO po nich spodziewac i oczekiwać JAKICHKOLWIEK inwestycji w 1 zespół…
  Stąd mój post w śmietniku na temat
  #MajsterNaStulecie

 6. John pisze:

  Zaciskanie pasa.?
  Jedyna strategia,która w Lechu zdaje egzamin to zaciskanie pasa.

 7. inowroclawianin pisze:

  Oni co roku latają, co roku nie mają pieniędzy. To jałowa gadka. Kasa jest tylko zamiast inwestować w pierwszy zespół to ją chyba z Klubu wyprowadzają. Gdzie jest te 130 mln? Gdzie kasa z Ekstraklasy za poprzedni sezon?! Złodzieje i tyle! Gdzie muzeum? Legła kasy nie ma, niby ma wielkie długi a sprowadza zawodników i wygrywa krajowe tytuły. Co sezon to samo, jałowa gadka w stylu nie mamy kasy, sezon przejściowy, trzeba sprzedawać młodych bo nie gramy w pucharach itd. To trzeba było k..mać zdobyć Mistrza i zagrać w pucharach, zgarnąć kasę z Ekstraklasy, od sponsorów i z pucharów.

 8. deel pisze:

  Czy martwi mnie, że klub nie tyle straci, co nie zarobi tych pieniędzy? Nie, to jest problem właściciela. Martwi mnie, że winni tej sytuacji pozostaną w klubie. Trudno zrozumieć poczynania działaczy Lecha. Od pozostawiania na stanowisku trenera faceta, który ogarnia wyłącznie jedną taktykę i sposób gry, co przekłada się na rekordowo niską pozycję w lidze. Widać w tej sytuacji też chodzi o pieniądze a konkretnie odszkodowanie dla trenera. Dziwi jednak, że na nikim nie robi wrażenia utrata milionów a boli kilkadziesiąt tysięcy. Cóż, Lech. Kolejny ancymon to Rząsa – specjalista od ściągania szrotu z Beneluxu. Dyrektor sportowy. A jaki zaangażowany – on jest z zespołem codziennie, godzinami opowiadają sobie z trenerem czego to nie zrobią itd. Nie zauważył jedynie, że zespół scalają i kierują nim asystenci, a nie Żuraw, ich zwolnienie zakończyło dobrą grę Lecha, której osamotniony Żuraw, nie potrafi podnieść od października. Innym niedopatrzeniem Rząsy jest zaniedbanie szerokości i jakości składu, o którym wiedział, że czeka go mordercza walka w grupie LE i w lidze. Powyższe spostrzeżenia są oczywiste dla każdego postronnego kibica. Ale czy rozumie je, uczący się zarządzania pionem sportowym (od 11-tu już lat) Piotr Rutkowski? A może ma to zwyczajnie gdzieś? Bo spójrzmy „długofalowo”. Żuraw powinien polecieć ze stołka najpóźniej na początku marca. Było już po PP a strata do czołówki ligi, biorąc pod uwagę grę zespołu, nie do odrobienia. Więc może został aby pogłębiać kryzys? Mamy kwiecień. Za nami dwie spektakularne porażki. Jedna po drugiej. W perspektywie blamaż z Legią, porażka z Rakowem i prawdopodobnie z Lechią. I zapewne dopiero po tych meczach Lech wywali Żurawia, sezon dogra Ulatowski, pan Piotr ogłosi, że były błędy ale się nie podda, że straty finansowe nie pozwalają na szaleństwa, a teraz będzie sezon przejściowy. Nowy trener, 2-3 nowych zawodników i rączki czyste. Za rok środek tabeli i promowanie młodzieży. Dla nas. Na stulecie.

 9. Pawelinho pisze:

  Chytry dwa razy traci i to idealnie pasuje do tego jaka jest aktualnie sytuacja w Lechu autorskim projekcie rutków, a szczególnie phiotha, który zaszczepił w nim bylejakość, bezjajeczność czy mentalność przegrywów. Ryba psuje się od głowy, ale niestety ta zepsuta wręcz zgniła głowa tam nadal jest i nie wiele da się w tej sytuacji zrobić. Ot trzeba poczekać aż w końcu sami odejdą i zostawią Lecha w spokoju bo tymi błaznami to już nic dobrego nie będzie, a może być tylko gorzej….

 10. leftt pisze:

  Stawia się zarzuty, że Rutkom chodzi już tylko o własny geszeft i że Lech jest drugą Amicą. Jest to nieprawda. Straty finansowe są bardzo poważne i nie chodzi tylko o to, co wypunktowała redakcja. Jest jeszcze kwestia spadającej ceny młodych, prawdopodobnego braku pucharów (chociaż nawet z taką chujową grą były one w zasięgu – były bo już nie są) oraz braku kibiców na stadionie, bo kiedyś kowid się skończy. Kolega kilka postów wyżej deklaruje chodzenie na Wartę i wiele osób zrobi tak samo bo nikt nie lubi być robiony, nomen omen, w Karola. No i straty wizerunkowe. Bywało ciężko, bywały wpierdole, bywała druga liga (wtedy kibole uratowali Lecha, tak właśnie panie tolep) byliśmy przeciętniakiem ale nie pośmiewiskiem.
  A czy jesteśmy drugą Amicą? Amica zdobyła trzy PP z rzędu.

  • tolep pisze:

   Uratowali i jak im dalej poszło? Tak czy siak, życzę powodzenia. Na początek sportowych z nazwą powiedzmy KTS Kibolski, a gdy KKS Lech Poznań SA zbankrutuje, bedzie brand do odkupienia od syndyka.

   Z takim potencjałem nie będzie problemu 🙂

   Ale serio – chcesz mnie uświadamiać, że jak będzie dobra gra i wyniki, to bedzie więcej ludzi na stadionie, a jak nie będzie gry i wyników, to mniej? Chcesz przekazać że to jakaś nowość?

   • leftt pisze:

    Po prostu próbuję pisać językiem zrozumiałym dla tolepów. Bo jeżeli Lech to dla Ciebie fabryka śrubek to właśnie przypominam, że nawet jako fabryka śrubek nie działa dobrze.

   • tolep pisze:

    Jakie było Twoje zdanie o działaniu Lecha 5 października 2020?

   • leftt pisze:

    Przede wszystkim miałem nadzieję, że tego nie spierdolą.

 11. bombardier pisze:

  Lech Poznań to CIENIASY w każdym calu. Nie da się w XXI wieku prowadzić
  klubu w sposób ŚREDNIOWIECZNY!
  PAN i wasale.
  Chociaż jeżeli tak chcą, to NIEDŁUGO powinna zjawić się INKWIZYCJA
  i ukarać heretyków, czyli decydentów Lecha!
  Na stos – spalić Rutków, Klimczaków, Rząsów i inne śmierdzące gady!

 12. Ekstralijczyk pisze:

  Sami sobie są winni bo do tego doprowadzili.