Debiuty nowych trenerów

W sobotę w Bełchatowie ponownie na trenerskiej ławce Kolejorza zadebiutuje nowy-stary trener Maciej Skorża. 49-letni szkoleniowiec niespełna 6 lat temu w swoim Lechowym debiucie przegrał. Teraz będzie miał szansę odkuć się.

W bardzo odległej przeszłości różne debiuty mieli zasłużeni szkoleniowcy dla naszego klubu tacy jak m.in. Jerzy Kopa, Wojciech Łazarek, Henryk Apostel czy Andrzej Strugarek. Kopa zadebiutował 24 października 1976 roku w przegranym wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin 1:2, który obejrzało aż 25 tysięcy ludzi. W pierwszym pojedynku za Łazarka zespół Lecha w marcu 1980 roku już wygrał w Poznaniu z Zawiszą Bydgoszcz 2:0, w debiucie Apostela ograł na wyjeździe GKS Jastrzębie 2:0, a w debiucie Strugarka ponownie zwyciężył GKS Jastrzębie rezultatem 3:0. Debiuty trenerów Kolejorza głównie w XXI wieku też miały swoją ciekawą historię.

Wojciech Łazarek

Czesław Michniewicz zaczął od pokonania w Pucharze Polski warszawskiej Polonii 2:1 w połowie września 2003 roku. Kilka miesięcy później szkolony przez niego Lech Poznań triumfował w rozgrywkach o krajowy puchar. Co ciekawe meczem w 1/8 Pucharu Polski w tym samym sezonie na ławce trenerskiej debiutował Libor Pala, który ograł Karkonosze Jelenia Góra 3:0, jednak długo Kolejorza nie poprowadził. Identycznie było w przypadku jego poprzednika Bohumila Panika, który w debiucie przegrał przy Bułgarskiej z Odrą Wodzisław Śląski 2:3. Znacznie lepiej poszło za to słynnemu Bogusławowi Baniakowi. Lech Poznań pod jego wodzą pokonał na Bułgarskiej Tłoki Gorzyce 2:0 i oddalił nieco widmo degradacji do ówczesnej III-ligi. Fatalny debiut w Kolejorzu miał dla odmiany równie słynny trener jak Baniak, aczkolwiek inaczej Adolf Pinter. Austriak w starciu Pucharu Ligi przegrał z Włókniarzem Kietrz aż 2:5.

Czesław Michniewicz

Mariusz Rumak, który pracował z Kolejorzem przez 2,5 roku w swoim debiucie 9 marca 2012 roku zremisował z Wisłą w Krakowie 0:0. Z kolei Jose Maria Bakero Escudero, któremu w Poznaniu kompletnie nie poszło miał debiut jak ze snu, bowiem prowadzony przez niego Kolejorz sensacyjnie ograł na Bułgarskiej naszpikowany gwiazdami Manchester City 3:1.

Jose Bakero

Jego poprzednik Jacek Zieliński, któremu zawdzięczamy przedostatni awans do Ligi Europy, przedostatnie mistrzostwo i jeden Superpuchar Polski zaczął pracę w Lechu Poznań właśnie od zdobycia tego ostatniego trofeum. W pierwszym meczu ligowym zwyciężył za to 3:1, a w pucharowym aż 6:1. Jeszcze wcześniej trenerem Kolejorza był Franciszek Smuda, który na dzień dobry przegrał z FC Tiraspol 0:1, choć w pierwszym pojedynku ligowym po horrorze wygrał z Wisłą Płock 3:2 i ten mecz w pewnym stopniu był jego spotkaniem pokazowym.

Franciszek Smuda

Następny szkoleniowiec Kolejorza, Maciej Skorża, który w niespełna rok doprowadził Lecha Poznań do finału Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski, Superpucharu Polski i fazy grupowej Ligi Europy debiut w naszym klubie miał bardzo zły. Jego zespół po wrześniowej przerwie na kadrę w 2014 roku uległ na wyjeździe Jagiellonii Białystok 0:1. Debiut Jana Urbana po październikowej przerwie na reprezentację 2015 był niewiele lepszy. Lech już w 1 minucie przegrywał z Ruchem u siebie 0:1, by po niespełna 30 minutach przegrywać 0:2. Ostatecznie zremisował 2:2 co w Poznaniu i tak odebrano jako porażkę. Kolejorz wciąż był bowiem ostatni w tabeli nie potrafiąc wygrać w lidze od lipca.

Jan Urban

Wspomniany wyżej Bogusław Baniak do Do września 2016 roku był ostatnim trenerem, który debiutował w Kolejorzu w wygranym meczu ligowym. Jego wynik we wrześniu przed 5 laty poprawił Nenad Bjelica. Mimo prowadzenia Pogoni Szczecin przy Bułgarskiej 1:0 to Kolejorz zwyciężył wtedy 3:1. Następny trener Ivan Djurdjević zwyciężył w obu debiutanckich meczach triumfując zarówno w swoim pierwszym oficjalnym spotkaniu jak i w pojedynku Ekstraklasy. W lipcu Lech Poznań ograł przy pustych trybunach Gandzasar Kapan 2:0, natomiast w lidze w 1. kolejce pokonał na wyjeździe Wisłę Płock rezultatem 2:1.

Ivan Djurdjević

Były selekcjoner Adam Nawałka debiutując powrócił do swojego Krakowa. Na obiekcie Cracovii prowadzony przez niego Lech Poznań przegrał 0:1. Z kolei Dariusz Żuraw na stałe zasiadł na ławce trenerskiej Kolejorza w kwietniu 2019 roku. Dnia 3 kwietnia 2019 w jego debiucie Lech pokonał u siebie Pogoń Szczecin 3:2.