Debiuty nowych trenerów

W sobotę w Bełchatowie ponownie na trenerskiej ławce Kolejorza zadebiutuje nowy-stary trener Maciej Skorża. 49-letni szkoleniowiec niespełna 6 lat temu w swoim Lechowym debiucie przegrał. Teraz będzie miał szansę odkuć się.W bardzo odległej przeszłości różne debiuty mieli zasłużeni szkoleniowcy dla naszego klubu tacy jak m.in. Jerzy Kopa, Wojciech Łazarek, Henryk Apostel czy Andrzej Strugarek. Kopa zadebiutował 24 października 1976 roku w przegranym wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin 1:2, który obejrzało aż 25 tysięcy ludzi. W pierwszym pojedynku za Łazarka zespół Lecha w marcu 1980 roku już wygrał w Poznaniu z Zawiszą Bydgoszcz 2:0, w debiucie Apostela ograł na wyjeździe GKS Jastrzębie 2:0, a w debiucie Strugarka ponownie zwyciężył GKS Jastrzębie rezultatem 3:0. Debiuty trenerów Kolejorza głównie w XXI wieku też miały swoją ciekawą historię.

Wojciech Łazarek
null

Czesław Michniewicz zaczął od pokonania w Pucharze Polski warszawskiej Polonii 2:1 w połowie września 2003 roku. Kilka miesięcy później szkolony przez niego Lech Poznań triumfował w rozgrywkach o krajowy puchar. Co ciekawe meczem w 1/8 Pucharu Polski w tym samym sezonie na ławce trenerskiej debiutował Libor Pala, który ograł Karkonosze Jelenia Góra 3:0, jednak długo Kolejorza nie poprowadził. Identycznie było w przypadku jego poprzednika Bohumila Panika, który w debiucie przegrał przy Bułgarskiej z Odrą Wodzisław Śląski 2:3. Znacznie lepiej poszło za to słynnemu Bogusławowi Baniakowi. Lech Poznań pod jego wodzą pokonał na Bułgarskiej Tłoki Gorzyce 2:0 i oddalił nieco widmo degradacji do ówczesnej III-ligi. Fatalny debiut w Kolejorzu miał dla odmiany równie słynny trener jak Baniak, aczkolwiek inaczej Adolf Pinter. Austriak w starciu Pucharu Ligi przegrał z Włókniarzem Kietrz aż 2:5.

Czesław Michniewicz
null

Mariusz Rumak, który pracował z Kolejorzem przez 2,5 roku w swoim debiucie 9 marca 2012 roku zremisował z Wisłą w Krakowie 0:0. Z kolei Jose Maria Bakero Escudero, któremu w Poznaniu kompletnie nie poszło miał debiut jak ze snu, bowiem prowadzony przez niego Kolejorz sensacyjnie ograł na Bułgarskiej naszpikowany gwiazdami Manchester City 3:1.

Jose Bakero
null

Jego poprzednik Jacek Zieliński, któremu zawdzięczamy przedostatni awans do Ligi Europy, przedostatnie mistrzostwo i jeden Superpuchar Polski zaczął pracę w Lechu Poznań właśnie od zdobycia tego ostatniego trofeum. W pierwszym meczu ligowym zwyciężył za to 3:1, a w pucharowym aż 6:1. Jeszcze wcześniej trenerem Kolejorza był Franciszek Smuda, który na dzień dobry przegrał z FC Tiraspol 0:1, choć w pierwszym pojedynku ligowym po horrorze wygrał z Wisłą Płock 3:2 i ten mecz w pewnym stopniu był jego spotkaniem pokazowym.

Franciszek Smuda
null

Następny szkoleniowiec Kolejorza, Maciej Skorża, który w niespełna rok doprowadził Lecha Poznań do finału Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski, Superpucharu Polski i fazy grupowej Ligi Europy debiut w naszym klubie miał bardzo zły. Jego zespół po wrześniowej przerwie na kadrę w 2014 roku uległ na wyjeździe Jagiellonii Białystok 0:1. Debiut Jana Urbana po październikowej przerwie na reprezentację 2015 był niewiele lepszy. Lech już w 1 minucie przegrywał z Ruchem u siebie 0:1, by po niespełna 30 minutach przegrywać 0:2. Ostatecznie zremisował 2:2 co w Poznaniu i tak odebrano jako porażkę. Kolejorz wciąż był bowiem ostatni w tabeli nie potrafiąc wygrać w lidze od lipca.

Jan Urban
null

Wspomniany wyżej Bogusław Baniak do Do września 2016 roku był ostatnim trenerem, który debiutował w Kolejorzu w wygranym meczu ligowym. Jego wynik we wrześniu przed 5 laty poprawił Nenad Bjelica. Mimo prowadzenia Pogoni Szczecin przy Bułgarskiej 1:0 to Kolejorz zwyciężył wtedy 3:1. Następny trener Ivan Djurdjević zwyciężył w obu debiutanckich meczach triumfując zarówno w swoim pierwszym oficjalnym spotkaniu jak i w pojedynku Ekstraklasy. W lipcu Lech Poznań ograł przy pustych trybunach Gandzasar Kapan 2:0, natomiast w lidze w 1. kolejce pokonał na wyjeździe Wisłę Płock rezultatem 2:1.

Ivan Djurdjević
null

Były selekcjoner Adam Nawałka debiutując powrócił do swojego Krakowa. Na obiekcie Cracovii prowadzony przez niego Lech Poznań przegrał 0:1. Z kolei Dariusz Żuraw na stałe zasiadł na ławce trenerskiej Kolejorza w kwietniu 2019 roku. Dnia 3 kwietnia 2019 w jego debiucie Lech pokonał u siebie Pogoń Szczecin 3:2.

Adam Nawałka
nullDebiutanckie mecze ostatnich trenerów Lecha Poznań:

Dariusz Żuraw (Lech – Pogoń 3:2)
Adam Nawałka (Cracovia – Lech 1:0)
Ivan Djurdjević (LE, Lech – Gandzasar 2:0)
Nenad Bjelica (Lech – Pogoń 3:1)
Jan Urban (Lech – Ruch 2:2)
Maciej Skorża (Jagiellonia – Lech 1:0)
Mariusz Rumak (Wisła – Lech 0:0)
Jose Bakero (LE, Lech – Manchester City 3:1)
Jacek Zieliński (SPP, Lech – Wisła 1:1 k.4:3)
Franciszek Smuda (PI, FC Tiraspol – Lech 1:0)
Czesław Michniewicz (PP, Polonia – Lech 1:2)
Libor Pala (PP, Karkonosze – Lech 0:3)
Bohumil Panik (Lech – Odra 2:3)
Bogusław Baniak (Lech – Tłoki 2:0)

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

Dodaj komentarz