Dużo trenerskich roszad w lidze

Kończący się sezon 2020/2021 piłkarskiej PKO Ekstraklasy był sezonem przejściowym. Przez atak koronawirusa i wydłużenie poprzednich rozgrywek spółka zarządzająca polską ligą Ekstraklasa SA była zmuszona skrócić sezon do 30 kolejek.Sezon 2020/2021 miał być ostatnim reformy ESA 37 wprowadzonej w rozgrywkach 2013/2014. Koronawirus zmienił te plany, gdyby trwające rozgrywki składały się z 37 kolejek, to ekstraklasowicze tej wiosny musieliby rywalizować praktycznie cały czas co 3-4 dni. Latem zeszłego roku pomyślano. Zrezygnowano z fazy finałowej, postanowiono rozegrać sezon z 30 kolejkami, w którym z ligi spadnie wkrótce tylko jeden klub.

Mimo dość krótkiego sezonu z raptem jednym spadkowiczem trenerskich zmian na ławkach było więcej niż wcześniej. Przed sezonem 2020/2021 pracę stracili szkoleniowcy Jagiellonii Białystok oraz Stali Mielec. W trakcie rozgrywek 2020/2021 rozstawano się z trenerami w jeszcze 6 innych klubach, ale trenerskich zmian było więcej, bo aż 1

Po zakończeniu zeszłych rozgrywek z Jagiellonii odszedł Ivaylo Petev, którego zastąpił Bogdan Zając. Białostoczanie z nowym trenerem rozczarowywali, grali kiepsko, mieli problemy z covidem, w marcu tymczasowo na ławce usiadł Rafał Grzyb, który niewiele poprawił rezultaty. Jagiellonia wciąż ciuła punkty i jest ligowym średniakiem.

Włodzimierz Gąsior
null

Jeszcze więcej działo się w Stali Mielec. Latem Dariusza Marca zastąpił Dariusz Skrzypczak, w listopadzie trenerem był już Leszek Ojrzyński. Słynny efekt „nowej miotły” szybko się skończył, w kwietniu beniaminka przejął najstarszy szkoleniowiec w lidze Włodzimierz Gąsior. Stal za kadencji 73-latka o dziwo radzi sobie nieźle, jeśli dziś wygra z Rakowem to utrzyma się w lidze, a w takiej sytuacji decyzja władz mieleckiego klubu o zwolnieniu Ojrzyńskiego czy wcześniej Skrzypczaka obroni się.

Czesław Michniewicz
null

Dotąd jedynym klubem w którym zmiana trenera w trakcie sezonu 2020/2021 w 100% opłaciła się jest Legia Warszawa. Czesław Michniewicz po przejściu legionistów we wrześniu nie awansował do Ligi Europy, ale później szybko odbudował warszawski zespół zdobywając z nim w cuglach tytuł Mistrza Polski. Początkowo Wiśle Kraków udała się wymiana Artura Skowronka na Petera Hyballę, teraz „Biała Gwiazda” znów nie wygrywa, ma serię 6 kolejnych gier bez zwycięstwa, nie wiadomo czy Niemiec w ogóle dokończy ten sezon.

Jacek Magiera
nullRównież w grudniu trenera zmieniło Podbeskidzie Bielsko-Biała, nowy opiekun Robert Kasperczyk poprawił wyniki, lecz tylko na krótki okres czas. Teraz beniaminek jest ostatni, jego szanse na utrzymanie są coraz mniejsze. Zmiana trenera chwilowo podziałała również w Śląsku Wrocław, gdzie w marcu zespół objął Jacek Magiera. Były trener kadry U-19 zdążył już przegrać, choć WKS wciąż walczy o europejskie puchary. Jeśli zajmie 4. lokatę wtedy włodarze Śląska będą mogli być zadowoleni z decyzji o zwolnieniu Vitezslava Lavicki w odpowiednim momencie.

Maciej Bartoszek
null

Zupełnie nic nie dała zmiana trenera w Lechu Poznań oraz w Wiśle Płock. Maciej Skorża w 4 spotkaniach tylko raz wygrał i 3 razy przegrał, Maciej Bartoszek też zaledwie raz umiał zwyciężyć. Szczególnie w Kolejorzu nie było żadnego efektu „nowej miotły”, punktowa średnia Skorży jest najniższa w lidze spośród wszystkich trenerów, którzy objęli ekstraklasowy zespół w trakcie sezonu 2020/2021 lub przed jego rozpoczęciem.

Maciej Skorża
null

W sezonie 2020/2021 nic nie działo się na ławkach trenerskich w Pogoni Szczecin, Rakowie Częstochowa, Piaście Gliwice, Lechii Gdańsk, Zagłębiu Lubin, Warcie Poznań, Górniku Zabrze oraz Cracovii Kraków. Co ciekawie kluby od Pogoni do Warty zajmują w tej chwili lokaty 2-7. To pokazuje, że dobre wyniki w PKO Ekstraklasie osiągają zespoły, które długo prowadzi jeden i ten sam trener. Przykładowo Marek Papszun obchodził niedawno 5-lecie trenowania Rakowa. Wprowadził on Raków do Ekstraklasy, do europejskich pucharów poprzez zajęcie miejsca na podiom oraz zdobył jeszcze pierwszy w historii klubu Puchar Polski i to w roku w którym Raków obchodzi 100-lecie.

Marek Papszun
null

Warto przypomnieć, że w sezonie 2021/2022 polska PKO Ekstraklasa będzie składała się już z 18 a nie z 16 klubów, ligowcy rozegrają łącznie 34 kolejki, w maju przyszłego roku Ekstraklasę opuszczą 3 najgorsze drużyny. Wkrótce trenerska karuzela ruszy na nowo, zapewne już jesienią co najmniej jeden trener ekstraklasowicza straci pracę.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <