Tam można obserwować

Sezon 2020/2021 w PKO Ekstraklasie miał być ostatnim reformy ESA 37. Koronawirus mocno zmienił te plany, rok temu przez wydłużenie rozgrywek 2019/2020 aż do drugiej połowy lipca władze spółki Ekstraklasa SA zdecydowały się na jeden sezon przejściowy z 30 kolejkami.Między innymi ze względu na powrót do formatu ESA 30 rozgrywki 2020/2021 zakończą się już 16 maja. Drugim powodem dość szybkiego końca ligowego grania jest Euro 2020 przełożone na ten rok, choć na Starym Kontynencie nie brakuje lig, które będą grały nieco dłużej. To dobra wiadomość dla trenera Macieja Skorży, który po zakończeniu sezonu 2020/2021 w PKO Ekstraklasie nie jedzie na urlop tylko chce jeszcze na żywo obejrzeć kandydatów do gry w Kolejorzu występujących obecnie w innych ligach podobnych do naszej.

Lig, które grają dłużej jest wiele i są to zarówno ligi w których sezon toczy się systemem jesień-wiosna jak i wiosna-jesień. Na przykład w Szwecji będą grać do 23 maja podobnie jak w Chorwacji, na Słowacji, w Słowenii, w Bułgarii, w Danii, w Szwajcarii, w Belgii czy w Austrii. Dnia 25 maja odbędzie się finał Pucharu Serbii, do 26 maja ligowy sezon 2020/2021 potrwa w Rumunii oraz w Izraelu, dopiero 29 maja liga zakończy się w Czechach.

W Europie są oczywiście średnie ligi podobne do naszej w których ligowcy zakończyli już sezon 2020/2021. Tak jest m.in. na Węgrzech, na Cyprze czy na Ukrainie. W ten sam weekend co PKO Ekstraklasa rozgrywki 2020/2021 na najwyższym szczeblu kończą się np. w Szkocji, w Rosji czy w Holandii. Na tle Europy granie w Ekstraklasie kończy się szybko, w innych ligach najlepsze kluby będą grały przeważnie jeszcze przez tydzień.

Sytuacja zupełnie inaczej wygląda gdyby przyjrzeć się układowi gier drużyn np. z 2. Bundesligi. Są oczywiście takie kraje jak m.in. Białoruś, Finlandia, Estonia czy Łotwa. Tamtejsze ligi toczące się systemem wiosna-jesień nie mają letniej przerwy, podczas trwania Mistrzostw Europy rywalizacja w nich będzie trwała w najlepsze.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć o terminach finałów najważniejszych klubowych rozgrywek międzynarodowych. Finał Ligi Europy na obiekcie Lechii w Gdańsku zostanie rozegrany 26 maja, 3 dni będzie miał jeszcze miejsce finał Ligi Mistrzów. Wtedy zawodnicy Lecha Poznań od blisko 2 tygodni będą już przebywali na letnich urlopach, do zajęć mają wrócić 14 czerwca.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. Pawelinho pisze:

    W 2. Bundeslidze występuje bardzo wielu ciekawych piłkarzach piłkarzy, którzy mogliby się skusić grą w europejskich pucharach, ale na ten moment raczej nie trafi się Lechowi taki drugi piłkarz jak Ishak.