Przekleństwo ostatnich minut

Niedzielny mecz z Górnikiem Zabrze będzie dla Lecha Poznań już ostatnim sparingiem, którego stawką jest żenujące 9. miejsce na koniec nieudanych rozgrywek. Wygrana nie zrobi wrażenia, remis czy porażka nie robi różnicy.

W niedzielę Lecha Poznań stać na wszystko, nawet na utratę kolejnego już gola 81 minucie gry lub nawet w 90 minucie. Sezon 2020/2021 pod tym względem to przekleństwo Kolejorza, który w trwających jeszcze rozgrywkach na 3 frontach w 90 minucie lub w doliczonym czasie gry stracił aż 7 goli.

Stracone gole w Opolu, z Benfiką oraz Pogonią akurat nie robiły różnicy. W Opolu poznaniacy prowadzili 3:0, z Benfiką i z Pogonią do 90 minuty lechici przegrywali odpowiednio 2:3 oraz 0:3. Gorzej było z innymi golami od 2016 roku straconymi przez Kolejorza w 90 minucie lub później.

Poznaniacy stracili łącznie 12 takich bramek. Aż 3 razy w 90 minucie a nawet później zaskakiwała ich Legia, 2 razy uczyniła to Wisła. Niektóre gole tracone w samych końcówkach były bardzo bolesne, np. w meczu ze Stalą zespół Lecha właściwie o nic już nie grał, inaczej było w spotkaniu z Rakowem, gdy wszystko jeszcze było możliwe czy w Liege, gdzie poznaniacy przez porażkę 1:2 w ostatnich sekundach stracili współczynnik, pieniądze, szanse na wyjście z grupy a na końcu jeszcze 3. miejsce w grupie na rzecz właśnie Standardu.

01.05.2021, Lech – Stal 1:2

Ligowe końcówki w sezonie 2020/2021 znacząco przyczyniły się do 9. miejsca jakie obecnie zajmuje Lech Poznań. Podopieczni Dariusza Żurawia a później Macieja Skorży po 81 minucie stracili aż 10 z 37 ekstraklasowych bramek. W Lubinie i ze Stalą po 81 minucie Lech stracił nawet po 2 gole, zamiast zwycięstw 1:0 i łącznie 6 punktów były porażki 1:2 skutkujące brakiem punktów.

Przez utratę łącznie 10 goli po 81 minucie gry Lech stracił w kończącym się sezonie Ekstraklasy aż 12 oczek. Gdyby nie jego frajerstwo spowodowane m.in. brakiem koncentracji całej drużyny i odpowiedzialności obrońców, to Kolejorz byłby teraz na 4. miejscu i miałby już zapewniony udział w eliminacjach Ligi Konferencji. Za to gdyby Lech Poznań w prosty sposób nie stracił goli w 90 minucie/po 90 minucie w rywalizacji z Legią, Rakowem i ze Stalą, spotkanie z Górnikiem byłoby meczem o puchary. Teraz pozostaje już tylko gdybanie, a także smutny obraz ostatnich minut.