Tydzień z historią: Dwa puchary, spadek i 6:0

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.

19 maja 1982 – Pierwszy Puchar Polski dla Lecha Poznań

W 1982 roku zarówno Lech i Pogoń po raz drugi w swojej historii dotarły do finału Pucharu Polski. Obie drużyny pierwszy finał przegrały, więc tym bardziej we Wrocławiu bardzo chciały sięgnąć po trofeum. Pogoń ligowy sezon 1981/1982 zakończyła na 6. miejscu, Lech był tak jak ostatnio – dopiero na 11. pozycji. Na Dolny Śląsk wybrało się 7 tysięcy kibiców Lecha Poznań, Kolejorz wygrał 1:0 po golu w I połowie Mirosława Okońskiego. Tamten sukces na 60-lecie Lecha Poznań był pierwszym poważnym sukcesem Wojciecha Łazarka na trenerskiej ławce Lecha.

Poznaniacy do finału Pucharu Polski rozegranego 19 maja 1982 roku doszli po wyeliminowaniu kolejno Stilonu Gorzów Wielkopolski (4:1), Zagłębia Sosnowiec (3:1), Widzewa Łódź (1:1, k.5:4) oraz Arki Gdynia (2:0). Być może w 2022 roku będzie okazja szerzej przypomnieć finał sprzed wielu lat jeśli Kolejorz ponownie dostanie się do finału.

Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
Bramka: 38.Okoński
Sędzia: Aleksander Suchanek (Kraków)
Widzów: 15000
Lech: Mowlik – Strugarek, Skurczyński, Pawlak, Barczak, Adamiec, Szewczyk, Oblewski, Krzyżanowski, Niewiadomski, Okoński.

19 maja 2009 – Piąty i ostatni Puchar Polski dla Lecha Poznań

Lech Poznań na początku 2009 roku grał jeszcze w 1/16 Pucharu UEFA, potem w składzie m.in. z Robertem Lewandowskim, Manuelem Arboledą, Sławomirem Peszko, Semirem Stiliciem, Dimitrije Injaciem, Rafałem Murawskim, Ivanem Djurdjeviciem czy Tomaszem Bandrowskim grał o dublet. Kolejorz przed meczem na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegranym 19 maja 2009 roku zajmował w Ekstraklasie po 28. kolejkach 2. pozycję i do lidera tabeli tracił tylko 1 punkt. Na końcu Mistrzostwa Polski nie zdobył, Puchar Polski już wygrał ogrywając Ruch Chorzów. W słabym spotkaniu jedynego gola na początku drugiej połowy zdobył Sławomir Peszko dając Kolejorzowi piąty krajowy puchar i jak dotąd ostatni.

W ciepły majowy wieczór Lech Poznań na tle 9 tysięcy kibiców, którzy wypełnili całe piętro nowej trybuny wzdłuż boiska świętował trofeum przy muzyce “We are the champions”. Puchar z rąk ówczesnego prezesa PZPN, Grzegorza Lato odebrał ówczesny kapitan, Rafał Murawski. Poznaniacy na tamtą okazję założyli specjalne koszulki. Radość była wtedy spora, gdyż Puchar był pierwszym trofeum dla Lecha Poznań osiągniętym za kadencji Franciszka Smudy. Sam Smuda 19 maja 2009 roku zdobył zresztą dopiero pierwszy Puchar w swojej trenerskiej karierze.

Lech Poznań – Ruch Chorzów 1:0 (0:0)
Bramka: 51.Peszko
Sędzia: Tomasz Mikulski (Lublin)
Widzów: 25000 (16000 kibiców Ruchu i 9000 kibiców Lecha)
Lech: Turina – Kikut, Tanevski, Arboleda, Henríquez – Peszko (89.Wilk), Bandrowski, Murawski, Stilić (73.Injać) – Lewandowski (90.Djurdjević), Rengifo.

Autor zdjęć: Krzysztof Krause

24 maja 2000 – Spadek z Ekstraklasy

24 maja 2000 roku na kolejkę przed końcem sezonu 1999/2020 zespół Lecha po 28 latach spadł z Ekstraklasy. Poznaniacy przegrali wtedy na wyjeździe z broniącym się przed spadkiem Górnikiem w Zabrzu aż 0:4. Kolejorz spadł z ostatniej 16. pozycji zdobywając 25 punktów w 30 kolejkach. Co ciekawe Lech wygrał wtedy u siebie więcej spotkań niż w niedawno zakończonym sezonie (wówczas 5 meczów, teraz 4).

24 maja 2003 – Efektowne 6:0

W 28. kolejce sezonu 2002/2003 dnia 24 maja Lech Poznań na oczach kilkunastu tysięcy ludzi podejmował u siebie zmierzającą do I-ligi Pogoń Szczecin. Mecz przy Bułgarskiej zakończył się wygraną Kolejorza aż 6:0, wydarzeniem tamtego spotkania było zdobycie 5 goli przez Krzysztofa Gajtkowskiego. „Gajtek” między 15 a 52 minutą strzelił 4 bramki. Po trafieniu Michała Golińskiego w 65 minucie filigranowy napastnik zakończył strzelanie w 69 minucie gry. Lech w tamtych rozgrywek był jedenasty.