Tydzień z historią: Gdańskie emocje, czwarty Puchar, pożegnanie zasłużonych

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.

2 czerwca 1993 – Punkt w drodze po tytuł

Dnia 2 czerwca 1993 roku na starej Bułgarskiej miał miejsce interesujący mecz. W 30. kolejce mistrzowskiego sezonu przyjechała do nas liderująca Legia, po ciekawych, zaciętych zawodach padł remis 2:2. Wtedy 1 oczko dla Lecha nie było zbyt dobrym rezultatem, po zakończeniu sezonu 1992/1993 i po werdykcie PZPN-u okazało się bezcenne.

1 czerwca 2004 – Czwarty Puchar Polski zdobyty przy Łazienkowskiej

1 czerwca 2004 roku Lech Poznań zdobył swój 4 i przedostatni Puchar Polski. Po majowej wygranej z Legią w Poznaniu 2:0 zespół Kolejorza udał się do stolicy w celu obrony zaliczki z Bułgarskiej. Już w 33 minucie Czesław Michniewicz wykorzystał 2 zmiany, które musiał przeprowadzić z powodu kontuzji Michała Golińskiego (uraz barku) i Zbigniewa Zakrzewskiego (łuk brwiowy). Lech umiejętnie się bronił, po przerwie Piotr Reiss po kontrze przy stanie 0:0 powinien zdobyć gola, w końcu bramkę z rzutu karnego strzeliła Legia. Mimo wielu szans gospodarzy do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Lech przegrał 0:1, ale zdobył w Warszawie krajowy puchar wywalczając tym samym awans do Pucharu UEFA. Podczas ceremonii wręczenia trofeum kibice Legii napadli na piłkarzy Lecha zrywając im z szyi złote medale.

Legia Warszawa – Lech Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: 68.Włodarczyk – k.
Sędzia: Antoni Fijarczyk (Stalowa Wola)
Widzów: 13500
Legia: Boruc – Choto, Zieliński, Szala – Sokołowski II, Surma (59.García), Vuković (75.Magiera), Jarzębowski, Sokołowski I (56.Wróblewski) – Włodarczyk, Saganowski.
Lech: Piątek – Kaczorowski, Bosacki, Wójcik, Lasocki – Madej (90.Kryger), Scherfchen, Świerczewski, Goliński (33.Piskuła) – Reiss, Zakrzewski (16.Grzelak).

2 czerwca 2013 – Pierwsze wicemistrzostwo Polski

Lech Poznań gonił, gonił, ale nie dogonił Legii. Mimo wiosennej serii 9 kolejnych gier bez porażki i 7 z rzędów wygranych Kolejorz musiał zadowolić się tylko srebrem. Pod koniec sezonu 2012/2013 nieco wyhamował, w ostatniej kolejce ograł u siebie Koronę 2:0 wywalczając pierwszy raz w swojej historii wicemistrzostwo Polski. Dnia 2 czerwca 2013 roku oficjalnie pożegnano Ivana Djurdjevicia oraz Piotra Reissa, tamtego dnia dwie zasłużone postacie dla Kolejorza zakończyły kariery sportowe. Serb na pożegnanie zdobył gola.

Autor zdjęć: Krzysztof Krause

24 maja 2015 – Niezapomniane emocje w Gdańsku

W fazie finałowej 2015 jednym z najtrudniejszych meczów dla Lecha Poznań był ten z Lechią w Gdańsku rozegrany 24 maja 2015 roku w ramach 34. kolejki. Poznaniacy prowadzili do przerwy 1:0 po wstrzeleniu piłki przez Łukasza Trałkę oraz dostawieniu nogi przez Kaspera Hamalainena. W 74 minucie było 2:0 po błędzie Rafała Janickiego, asyście Jasmina Buricia i trafieniu Szymona Pawłowskiego. Prawdziwe emocje zaczęły się dopiero po 80 minucie. Wtedy urazu doznał Burić, którego musiał zastąpić Maciej Gostomski. W 90 minucie Dariusz Formella ratując Lecha przed utratą bramki zagrał piłkę ręką, pomocnik wyleciał z boiska, po chwili zrobiło się tylko 2:1. Lechiści grali do końca, w samej końcówce mogli a właściwie to powinni wyrównać. Na szczęście w naszej bramce świetną paradą popisał się Gostomski, który w arcyważnym starciu za tzw. „6 punktów” uratował Kolejorzowi pełną pulę.