Tydzień z historią: Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.3 czerwca 1990 – Remis przy Łazienkowskiej dał tytuł

W sezonie 1989/1990 lechici zdobyli swoje 3 mistrzostwo w historii, ale bardzo dziwne. Poznaniacy po 5 kolejkach byli na przedostatnim miejscu, jesień kończyli z bilansem 6-5-4. Wiosną było lepiej, bowiem Kolejorz częściej ciułał punkty bardzo często remisując. Na końcu właśnie remis dał im tytuł Mistrza Polski, dnia 30 maja 1990 roku w ostatniej 30 kolejce Ekstraklasy podopieczni Andrzeja Strugarka w obecności 10 tysięcy widzów zremisowali na wyjeździe z warszawską Legią 1:1 i sięgnęli po tytuł Mistrza Polski. Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy do siatki “Wojskowych” trafił Andrzej Juskowiak. W 66 minucie wyrównał Leszek Pisz, ale wynik nie uległ już zmianie i to Lech Poznań miał się z czego cieszyć na obiekcie warszawskiej Legii, która w tamtym sezonie była dopiero siódma.

7 czerwca 1992 – Czwarte Mistrzostwo Polski dla Kolejorza

W sezonie 1991/1992 poznański Lech zdobył 4 tytuł mistrzowski w swojej historii. Było to najpewniej zdobyte mistrzostwo przez Kolejorza. Lechici w 34 kolejkach przegrali tylko 4 razy, u siebie ani razu, tytuł zapewnili sobie 3 kolejki przed końcem rozgrywek. Dnia 7 czerwca 1992 roku poznaniacy wygrali na wyjeździe ze Stalą Stalowa Wola 2:1 i zostali mistrzami. Po tytuł króla strzelców sięgnął wówczas Jerzy Podbrożny, trenerem naszego zespołu był Henryk Apostel.

5 czerwca 2009 – Jacek Zieliński nowym trenerem

5 czerwca 2009 roku miała miejsce oficjalna prezentacja nowego trenera Lecha Poznań. Po 3 latach z klubu odszedł Franciszek Smuda, którego na stanowisku zastąpił Jacek Zieliński. Nowy szkoleniowiec szybko zaczął osiągać sukcesy. Na dzień zdobył Superpuchar Polski, później wygrał z Fredrikstad w Norwegii 6:1, odpadł w fazie play-off Ligi Europy, ale po niespełna roku pracy cieszył się z tytułu Mistrza Polski. Zielińskiego 12 lat temu zaprezentował ówczesny prezes Andrzej Kadziński i dyrektor sportowy Marek Pogorzelczyk. Podczas prezentacji obecny był nowy trener napastników Andrzej Juskowiak.

null

2 czerwca 2014 – Srebro na Rynku + prezentacja Keity

Dzień po ostatniej kolejce sezonu 2013/2014 na Starym Rynku w Poznaniu zespół Lecha odebrał srebrne medale za wicemistrzostwo Polski. Było to 2 wicemistrzostwo kraju w historii klubu i 2 z rzędu. Do kibiców zgromadzonych na Rynku przemówił m.in. Karol Klimczak oraz Mariusz Rumak, później przyjechał Piotr Rutkowski, który sprawił kibicom małą niespodziankę. Ówczesny wiceprezes Kolejorza przestawił zgromadzonym nowego zawodnika Muhameda Keitę.
7 czerwca 2015 – Siódme Mistrzostwo Polski dla Kolejorza

Dnia 7 czerwca 2015 roku po remisie z Wisłą Kraków 0:0 zespół Lecha Poznań został po raz 7 w historii Mistrzem Polski. Kolejorz odzyskał tytuł po 5 latach i do dziś jest to ostatnie poważne trofeum naszego klubu. Po remisie z Wisłą na Bułgarskiej miała miejsce niezapominana feta. Po niej pochodem kibice przenieśli się na Plac Mickiewicza na którym zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Lech dotarł tam otwartym autokarem, plac utonął w świetle czerwonych rac, zabawa trwała wtedy do białego rana.Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <