Liga szuka młodzieżowców

Jednym z głównych zadań każdego ligowego trenera na lato 2021 jest znalezienie obowiązkowego młodzieżowca na rundę jesienną sezonu 2021/2022. W niektórych klubach jest z tym problemem, nawet w Lechu Poznań brakuje w tej chwili gotowych młodzieżowców do gry, którzy chociaż nie zaniżaliby poziomu.



W nowym sezonie PKO Ekstraklasy młodzieżowcem będzie piłkarz mający polskie obywatelstwo z rocznika 2000 (lub młodszych). Według regulaminu w każdej drużynie na boisku będzie musiał przebywać jeden z takich gracz. W Pucharze Polski będzie musiało występować nawet dwóch takich zawodników co wielu trenerom utrudni pracę.

Po sezonie 2020/2021 status młodzieżowca skończył się paru wyróżniającym się piłkarzom ekstraklasowych klubów. Wśród nich jest Tymoteusz Puchacz z rocznika 1999. Ważnego młodzieżowca „stracił” Piast, którego ratował Dominik Steczyk. W Legii regularnie grał Bartosz Slisz a w Cracovii bronił Karol Niemczycki. Od 23 lipca ci piłkarze nie będą już młodzieżowcami.

Wyróżniający się zawodnicy zeszłych rozgrywek Ekstraklasy, którzy ukończyli wiek młodzieżowca:

Karol Niemczycki (Cracovia)
Adrian Gryszkiewicz (Górnik)
Tomasz Makowski (Lechia)
Bartosz Slisz (Legia)
Dominik Steczyk (Piast)
Tymoteusz Puchacz (Lech -> Union Berlin)
Kamil Piątkowski (Raków -> FC Salzburg)
Rafał Strączek (Stal Mielec)
Kacper Chodyna (Zagłębie Lubin)

LECH POZNAŃ

Z młodzieżowców do gry nadaje się Jakub Kamiński (rocznik 2002) oraz Michał Skóraś (rocznik 2000). Inni młodzieżowcy na razie nie mają szans na regularną grę w Lechu.

CRACOVIA KRAKÓW

Do Cracovii przyszli niedawno młodzieżowcy Karol Knap, Kamil Ogorzały i Michał Rakoczy. Młodzieżowcami w krakowskim zespole są jeszcze m.in. Patryk Zaucha czy Daniel Pik. Młodzieżowcem od 23 lipca nie będzie już podstawowy bramkarz Karol Niemczycki (32 spotkania w zeszłym sezonie). Dla trenera „Pasów” to spory problem, Cracovia nie ma dobrych młodzieżowców.

GÓRNIK ZABRZE

Młodzieżowcem w Górniku nie będzie już Adrian Gryszkiewicz. Nadal są nimi m.in. Aleksander Paluszek, Krzysztof Kubica, Norbert Wojtuszek czy Daniel Ściślak, którzy w zeszłym sezonie grali regularnie.

GÓRNIK ŁĘCZNA

Karol Struski, Bartłomiej Kukułowicz i wychowanek Lecha, Michał Goliński to młodzieżowcy, którzy w zeszłym sezonie grali dość sporo. Co najmniej jeden z nich nadal będzie musiał występować.

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

W Jagiellonii w nowym sezonie numerem 1 w bramce będzie zapewne Xavier Dziekoński (rocznik 2003). Status młodzieżowca mają jeszcze m.in. Bartosz Bida czy Bartłomiej Wdowik, który wiosną strzelił nam gola.

LECHIA GDAŃSK

Środkowi pomocnicy z rocznika 2002 – Jan Biegański oraz Jakub Kałuziński mają w nowym sezonie spore szanse na regularną grę w Lechii. Wiek młodzieżowca ukończył ważny zawodnik dla gdańszczan, Tomasz Makowski.

LEGIA WARSZAWA

W Legii młodzieżowcem nie będzie już czołowy środkowy pomocnik ligi Bartosz Slisz. W Warszawie trener Michniewicz musi znaleźć nowego obowiązkowego młodzieżowca. W kadrze są m.in. Cezary Miszta, Kacper Skibicki czy Maik Nawrocki, który niedawno trafił do Warszawy.

PIAST GLIWICE

Jeden z najlepszych młodzieżowców w sezonie 2020/2021, Dominik Steczyk nie będzie już młodzieżowcem. Trener Waldemar Fornalik musi liczyć na Mateusza Winciersza czy nieco bardziej doświadczonego, choć młodszego Arkadiusza Pyrkę.

POGOŃ SZCZECIN

Pogoń ma Kacpra Kozłowskiego oraz Kacpra Smolińskiego. Ciekawie zapowiada się napastnik Hubert Turski, nadal wiek młodzieżowca spełnia inny napastnik Adrian Benedyczak. Z wypożyczenia do Warty wrócił Maciej Żurawski.

RADOMIAK RADOM

Bardzo udany sezon 2020/2021 ma za sobą bramkarz Radomiaka, Mateusz Kochalski (rocznik 2000). Innych młodzieżowców na razie nie widać, brany pod uwagę nie będzie już pomocnik Dominik Sokół z rocznika 1999.

RAKÓW CZĘSTOCHOWA

Kamil Piątkowski odszedł już do Salzburga. Polski paszport ma Ben Lederman, status młodzieżowca spełniają piłkarze, którzy w Rakowie trochę już pograli – Wiktor Długosz i Daniel Szelągowski.

STAL MIELEC

Stal będzie miała wielki problem z młodzieżowcem. Wymogów nie spełnia już najlepszy zawodnik maja w Ekstraklasie 2020/2021 – Rafał Strączek (rocznik 1999). Trener Gąsior będzie musiał wykreować nowego młodzieżowca lub postawić na napastnika Łukasza Zjawińskiego z rocznika 2001.

ŚLĄSK WROCŁAW

W Śląsku nie ma problemów z młodzieżowcem. W miarę regularnie grał wiosną wychowanek Lecha, Łukasz Bejger. Jest jeszcze Marcel Zylla czy Mateusz Praszelik, który w zeszłym sezonie Ekstraklasy pod względem liczb (gole, asysty) był jednym z najlepszych młodzieżowców.

WARTA POZNAŃ

Wartę opuścili wypożyczeni młodzieżowcy Maciej Żurawski i Maik Nawrocki. Przyszedł za to wychowanek Lecha Poznań, Wiktor Pleśnierowicz.

WISŁA KRAKÓW

W Wiśle już wiosną wykreowali sobie nowych młodzieżowców. Trochę pograli Piotr Starzyński i Konrad Gruszkowski. Ważnymi postaciami w nowym sezonie mogą być Dawid Szot i ciekawie rozwijający się Patryk Plewka, który ostatnio leczył uraz.

WISŁA PŁOCK

W Wiśle nie ma za wielu młodzieżowców, w zeszłych rozgrywkach regularnie i z niezłym skutkiem grał tylko skrzydłowy Dawid Kocyła. Dziś „Nafciarze” pozyskali Radosława Cielemęckiego z Legii.

ZAGŁĘBIE LUBIN

Wiek młodzieżowca ukończył wychowanek Kolejorza, Kacper Chodyna. W Zagłębiu więcej szans może dostawać teraz Kamil Kruk czy Adam Ratajczyk. Już wcześniej dużo grał Łukasz Poręba z rocznika 2000.

TERMALICA NIECIECZA

Podstawowymi młodzieżowcami Termaliki byli ostatnio Kacper Śpiewak i wychowanek Lecha Poznań grający na lewej obronie, Marcin Grabowski. W nowym sezonie raczej nic się pod tym względem nie zmieni.

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <





3 komentarze

  1. Ostu pisze:

    Ale że jak…?!
    Najlepiej szkolący klub w Polsce – którego ostatnie motto to sprzedawać „zawodników gotowych do gry” w Europie – nie ma zawodników gotowych do gry w eklapie…?!
    Skills.lab poprawi tę sytuację – to oczywiste – dlatego nie ma kasy na transfery, bo TRZEBA „produkować” młodzieżowców…
    Przespano okres dwóch ostatnich lat i zaniedbano rozwój Młodych w CLJ i rezerw i TERAZ trzeba nadganiać – swoją drogą to ciekawe jest czy w Lechu grono zarządzające ( ogół ) jest w stanie robić i MYŚLEĆ REALNIE o kilku ważnych rzeczach naraz…?!
    Ostatnio napisałem post – ironiczny – na ten temat…
    podkreślam „ironiczny” bo niektórzy jak @bezjimienny, nie „kupili” ironi…
    W ogóle widzę, że już tylko ironiczne posty wychodzą mi spod palców – chyba ma na to wpływ uczucie spokojnosci z jaką obserwuje sytuację…

    • Pawelinho pisze:

      „produkować młodzieżowców” to jest bardzo dobre określenie aktualnych priorytetów Lecha względem sukcesów tzn czyli generalnie zysk z transferów, a nie trofea, które można ustawić gablocie, a nie zaraz w gablocie są przecież tylko i wyłącznie koszulki piłkarzy, którzy odeszli i to koszulki tych nowych klubów są w tych gablotka, a w zasadzie można nieco ironicznie i prześmiewczo napisać, że są oprawione w ramkę i to generalnie dobitnie obrazuje minimalizm Lecha w jakim się znalazł od kiedy sternikiem klubu jest pan „nigdy się nie poddam”. Ręce opadają…..

  2. Tadeo pisze:

    Dokładnie jak piszesz , z Lecha można w tej chwili tylko się śmiać i ironizować.To już nie jest poważny klub ,dzięki tym trzem parodystom , którzy tym klubem zarządzają. Drugi tydzień przygotowań, inni się zbroją a w Lechu zero transferów.Brak młodzieżowców, to efekt złego szkolenia i braku zatrudniania prawdziwych fachowców.