Byli lechici na Euro

Polska, Finlandia, Węgry, Słowacja, Rosja, Turcja, Macedonia Północna i Szkocja – te państwa zakończyły już swój udział na Euro 2020 odpadając z Mistrzostw Europy po fazie grupowej. Grę na imprezie przełożonej z 2020 roku zakończyli już wszyscy byli piłkarze Kolejorza powołani na turniej.

33-letni stoper Paulus Arajuuri występujący teraz w cypryjskim Pafos zaliczył komplet minut w fazie grupowej Euro 2020. Finowie po ograniu Danii 1:0 później już tylko przegrywali. W tzw. „grupie śmierci” byli Węgrzy, którzy ugrali 2 oczka 2 remisami w ostatnich 2 spotkaniach. W meczu z Portugalią 0:3 pełne 90 minut zanotował rówieśnik Arajuuriego – Gergo Lovrencsics. Prawy obrońca w następnych 2 spotkaniach wchodził tylko na końcówki.

W kadrze Polski na Euro 2020 zagrało 7 byłych lechitów. Bartosz Bereszyński, który wygrał rywalizację z Tomaszem Kędziorą nie opuścił ani minuty podobnie jak Robert Lewandowski. 33-latek zdobył w grupie aż 3 gole, ustanowił swój rekord bramek podczas międzynarodowej imprezy będąc na razie wiceliderem klasyfikacji strzelców Mistrzostw Europy.

Wychowankowie Kolejorza, Jan Bednarek i Kamil Jóźwiak każdy mecz na Euro 2020 rozpoczynali w wyjściowym składzie. „Bedi” opuścił 5 minut schodząc w końcówce spotkania z Hiszpanią przez uraz. Inny wychowanek Karol Linetty strzelił bramkę na 1:1 w meczu ze Słowacją, później występował już mniej. Odwrotnie wyglądała sytuacja w przypadku Tymoteusza Puchacza, który w ostatnich 2 meczach Euro posadził na ławkę Macieja Rybusa.

O pechu może mówić 9 były lechita, który zagrał podczas Mistrzostw Europy – Jakub Moder. Szósty z wychowanków Lecha Poznań zapewne zagrałby przeciwko Szwedom gdyby nie uraz.