Tydzień z historią: Pucharowy czerwiec i awans na oczach 60 tysięcy

Tydzień z historią – nowy cykl KKSLECH.com powstały przed sezonem 2021/2022 z okazji 100-lecia klubu. Pod koniec każdego tygodnia w sposób tekstowo-zdjęciowo-filmowy wspominamy ważne Lechowe wydarzenia, historyczne mecze czy inne istotne/ciekawe spotkania oraz rzeczy, które w konkretnym czasie miały miejsce w Kolejorzu.Czerwcowe mecze w Europie

Druga połowa czerwca nieco starszym kibicom Kolejorza może kojarzyć się z wieloma spotkaniami Lecha w Pucharze Intertoto zwanym także Pucharem Lata. Jeden z lepszych wyników w tych rozgrywkach poznaniacy zanotowali akurat w pierwszej połowie czerwca, gdy dnia 10 czerwca 1986 roku pokonali w Danii tamtejsze Odense aż 5:1. Wielu kibiców Lecha zapewne dobrze pamięta mecz z 29 czerwca 2017 roku. Wtedy w I rundzie eliminacji Ligi Europy podopieczni Nenada Bjelicy mierzyli się u siebie z macedońskim Pelisterem Bitola. Kolejorz nie miał problemów z tym rywalem, wygrał u siebie aż 4:0 i na rewanż leciał jak na wycieczkę. W tamtym spotkaniu błysnął m.in. debiutant Mario Situm strzelając 2 gole.

Mecze Lecha Poznań w europejskich pucharach rozegrane w czerwcu:

29.06.1985, Brondby Kopenhaga – Lech Poznań 2:0 (Puchar Intertoto)
10.06.1986, Odense – Lech Poznań 1:5 (Puchar Intertoto)
21.06.1986, Siofok Banyasz – Lech Poznań 0:0 (Puchar Intertoto)
28.06.1986, Lech Poznań – LASK Linz 0:0 (Puchar Intertoto)
27.06.1987, AIK Solna – Lech Poznań 4:1 (Puchar Intertoto)
30.06.1990, Bnei Yehuda Tel-Awiw – Lech Poznań 2:4 (Puchar Intertoto)
19.06.2005, Karvan Jevlach – Lech Poznań 1:2 (Puchar Intertoto)
25.06.2005, Lech Poznań – Karvan Jevlach 2:0 (Puchar Intertoto)
29.06.2017, Lech Poznań – Pelister Bitola 4:0 (Liga Europy)

Autor zdjęć: Krzysztof Krause25 czerwca 1972 – Awans do Ekstraklasy i rekord frekwencji

Na początku lat 70-tych Kolejorz zaczął się odbudowywać. Po awansie z III do II-ligi (dzisiejszej I-ligi) szybko awansował do Ekstraklasy. Dnia 25 czerwca 1972 roku miał miejsce mecz Lecha z Zawiszą Bydgoszcz, który już na zawsze zapisał się na kartach historii naszego klubu. Poznaniacy na starym obiekcie Warty im. 22 lipca przegrywali 0:2. Nie poddali się, zdobyli 4 gole, wygrali 4:2 i na oczach 60 tysięcy ludzi wywalczyli awans do Ekstraklasy. Frekwencja 60 tysięcy widzów na meczu Lecha Poznań do dziś jest rekordem Kolejorza, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie pobity.

28 czerwca 2014 – Benefis Piotra Reissa przy Bułgarskiej

28 czerwca 7 lat temu na zniszczonej, zdeptanej murawie po wcześniejszym koncercie odbył się benefis Piotra Reissa, który pożegnał się z kibicami Lecha Poznań. Najpierw rozegrano mecz przyjaciół legendy Kolejorza z Reprezentacją Artystów Polskich. Przy Bułgarskiej zagrali m.in. Tomasz Kuszczak, Radosław Majdan, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski, Radosław Gilewicz, Jacek Krzynówek, Piotr Zelt, Rafał Mroczek, Tomasz Schimscheiner, Przemysław Cypriański, Rafał Brzozowski, Antoni Królikowski, Andrzej Nejman, Piotr Wiszniowski, Grzegorz Staszewski, Piotr Kieraga, Adrian Woźny, Konrad Marszałek, Maks Rzeminski, Grzegorz Jędrzejewski, Olaf Lubaszenko, Rafał Maserak, Marek Włodarczyk czy Mariusz Czerkawski.

Po nim doszło do sparingu Lecha Poznań 2004 z ówczesnym Lechem Poznań. Kolejorzem, który 10 lat wcześniej zdobył Puchar Polski kierował oczywiście Czesław Michniewicz. Na boisku wystąpili m.in. Waldemar Piątek, Krzysztof Kotorowski, Artur Marciniak, Bartosz Bosacki, Rafał Lasocki, Waldemar Kryger, Błażej Telichowski, Mariusz Mowlik, David Topolski, Piotr Świerczewski, Maciej Scherfchen, Michał Goliński, Krzysztof Piskuła, Marcin Wachowicz, Damian Nawrocik, Zbigniew Zakrzewski, Łukasz Madej i Piotr Reiss. Na trybunach zjawiło się około 6 tysięcy widzów, przyjaciele Reissa ograli kadrę Artystów 5:1, ówczesny Lech prowadzony przez Mariusza Rumaka zremisował już z Kolejorzem z 2004 roku 0:0. Szczegółowy raport z tych spotkań prowadziliśmy -> TUTAJ.

Autor zdjęć: Krzysztof Krause

Poprzednie publikacje cyklu „Tydzień z historią”:

>> Pierwszy tytuł i puchar po karnych
>> Nowy sponsor i jedyny dublet
>> Trzy czerwcowe mistrzostwa i srebro na Rynku
>> Gdańskie emocje, czwarty Puchar i pożegnanie zasłużonych
>> Dwa puchary, spadek i 6:0

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

1 Odpowiedź

  1. kibol z IV pisze:

    Fajny cykl który MUSICiE kontynuować. Bez względu na odzew.