65. rocznica wydarzeń Czerwca ’56

W poniedziałek, 28 czerwca 2021 roku przypada 65. rocznica tragicznych wydarzeń poznańskiego Czerwca ’56. Dzień 28 czerwca każdego roku to bardzo ważna data dla każdego mieszkańca Poznania oraz Wielkopolanina, który pamięta o historii i szanuje bohaterów.Dzień 28 czerwca na stałe zapisał się na kartach historii naszego miasta. 65 lat temu dnia 28 czerwca 1956 roku rozpoczął się pierwszy w PRL strajk około 100 tysięcy ludzi. Został on stłumiony przez wojsko i milicję (10 tysięcy mundurowych i 400 czołgów) za sprawą nakazu generałów – Stanisława Popławskiego oraz Jerzego Bordziłowskiego. Straty były ogromne, podczas protestu zginęło kilkadziesiąt osób, prawie 300 ludzi zostało rannych, z czasem aresztowano 250 robotników. Strajk wybuchł też w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego, a jego przyczyną była przede wszystkim trudna sytuacja gospodarcza w Polsce.

Cześć i chwała bohaterom!

>> O poznańskim Czerwcu ’56 (I)
>> O poznańskim Czerwcu ’56 (II)


null
null
null
null
null

> Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat) <

11 komentarzy

 1. kibol z IV pisze:

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

 2. leftt pisze:

  Poznań postawił się komunistom jako pierwszy. Zawsze będę z tego dumny!

  • mario pisze:

   i warto o tym zawsze przypominać i informować, bo ludzie o tym nie wiedzą

   • Bart pisze:

    Warto też przypominać że generał Popławski był prezesem ówczesnego CWKS Warszawa. Szmatą rządził sowiecki zbrodniarz z którego rozkazu mordowano Polaków w Poznaniu, oraz szmatę reaktywowała grupka sowieckich zbrodniarzy z Ludowego Wojska Polskiego którzy mordowali Polaków oraz w wojnie polsko-bolszewickiej walczyli po stronie rosyjskiej.

   • Levin_67 pisze:

    Niezależnie kto w Polsce rządzi po 89 roku, dla wszystkich najważniejszy jest Grudzień 70 i Powstanie Warszawskie, niestety nawet my Wielkopolanie nie potrafimy obchodzić Czerwca 56 i Powstania Wielkopolskiego tak jak na to zasługują. Jednym z założycieli i najwyższych dowódców LWP był Karol Świerczewski (osoby z mojego pokolenia i starsze zapewne jeszcze dobrze pomiętają banknot z nim i ulicę w każdym mieście.) Tymczasem „ten polski bohater” w wojnie 1920 roku, był komisarzem politycznym jednego z oddziałów Tuchaczewskiego. Mając takich założycieli nie dziwi dlaczego legia „podpieła się” pod legiony Piłsudskiego.

  • Franco pisze:

   @leftt
   Nie proszę pana. Poznań nie postawił się pierwszy komunistom. Już trzy lata wcześniej, „powstanie” robotnicze i ludowe miało miejsce w NRD. Ofiar oblicza się na setki. No i wkroczyły tam sowieckie czołgi.

   • leftt pisze:

    Pierwszy w Polsce. O to mi chodziło. Oczywiście wiem o tym, co się zdarzyło w NRD. Oczywiście, można dyskutować, czy aby Żołnierze Wyklęci nie byli jednak pierwsi. Chociaż to chyba trochę inna sytuacja, raczej kontynuacja walki prowadzonej jeszcze w czasie wojny.

 3. Erwin pisze:

  Należy przypominać i pamiętać zawsze o bohaterach, 25 czerwca była również 45 rocznica Radomskiego Czerwca.
  Cześć i chwała bohaterom!

  • Pawelinho pisze:

   Jakby nie patrzeć od tego się zaczęło i mało kto o tym pamięta, ale prawda jest taka, że gdyby nie odwaga tych ludzi to później nie byłoby „solidarności” a tym bardziej wolnej chociaż nie do końca wolnej Polski bo niestety jako jedyny kraj tzw bloku wschodniego nie rozliczyliśmy się ze zbrodniczymi komuchami, którzy dalej mają się dobrze i decydują nie tylko o kwestiach opozycyjnych ale także niestety w innych aspektach życia publicznego.

 4. Pawelinho pisze:

  Jakby nie patrzeć od tego się zaczęło i mało kto o tym pamięta, ale prawda jest taka, że gdyby nie odwaga tych ludzi to później nie byłoby “solidarności” a tym bardziej wolnej chociaż nie do końca wolnej Polski bo niestety jako jedyny kraj tzw bloku wschodniego nie rozliczyliśmy się ze zbrodniczymi komuchami, którzy dalej mają się dobrze i decydują nie tylko o kwestiach opozycyjnych ale także niestety w innych aspektach życia publicznego.